GÜNDEM

Anaokullarında beslenmesiz aylık tavan ücreti 650, beslenmeli bin 450 lira oldu

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü okul öncesi eğitim kurumlarında beslenmesiz aylık tavan ücretini 650 lira, beslenmeli aylık tavan ücretini ise bin 450 lira olarak belirledi.

Ev işçileri yasal haklarını talep ediyor

Kaza, yaralanma ve ölüm gibi risklerle karşı karşıya olan ev işçileri, Türkiye'nin "Ev İşçilerine İnsana Yakışır İş Sözleşmesi"ni imzalaması istiyor.

Ege Üniversitesinde 10 öğrenciyi taciz eden profesör 10 yıl hapis cezası aldı

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde görev yapan Prof. Dr. Z.E.B'e 'sarkıntılık boyutunda cinsel saldırı' suçundan 10 yıl hapis cezası verildi.

Sakarya'da bir erkek boşanma aşamasında olduğu kadını sokak ortasında darp etti

Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde A.T. isimli erkek boşanma aşamasında olduğu kadınla tartıştıktan sonra sokak ortasında kadını darp ve tehdit etti.

Ege Üniversitesi çalışanları: Kreş hakkımızdan vazgeçmiyoruz

Ege Üniversitesi’nin kurum kreşini kapatma kararının ardından kurum kreşinin özelleştirilmesi de gündemde. Hastanedeki sağlık emekçileri kreş haklarını hatırlatarak duruma tepki gösteriyor.

SAĞLIK

Ertesi gün hapının kullanımı rutinleşti

Aile Sağlığı Merkezleri ve devlet hastanelerinde cinsel ve üreme sağlığı hizmetlerinin durma noktasına gelmesi, acil doğum kontrol yöntemi ertesi gün haplarının kullanımını artırdı

Çocuklarda cinsel gelişim ve cinsel eğitim

'Ebeveynler olarak çocuklarımızın beslenmesine, giyinmesine, sağlığına, eğitimlerine, arkadaşlık ilişkilerine nasıl özen gösteriyorsak onların cinsel gelişimlerinde de sorumluluklarımız var.'

Sadece yaşlılık hastalığı değil: Kemik erimesi

Son yıllarda tüm dünyada sık görülmeye başlayan, kronik bir rahatsızlık haline gelen kemik erimesi kadınlarda daha sık görülür ve hastalığın seyri daha hızlı ilerler.

Mahkemeler HPV aşısına yaş sınırı koyuyor

HPV’den korunmak aşı ve taramalar ile mümkünken bugün Türkiye’de, HPV aşısı hâlâ ücretli. Üstelik bilimsel bir dayanağı olmadan mahkemeler aşı ücretini geri ödemek için yaş sınırı uyguluyor.

Sağlıkta Performans Sistemi: Kadınlar kaderiyle baş başa kalıyor

Aile sağlığı merkezinde performans sistemi uygulamasında puanlama sistemi ve aile planlaması kapsamında kadınlar üzerindeki etkileri Aile Hekimi Kolu Başkanı Emrah Kırımlı ile konuştuk.

KÜLTÜR SANAT

Kadınlarla Jam ile konuşuyoruz: 'Kadınlar ve LGBTİ'ler için güvenli sahneler yaratacağız'

İstanbul'da kadın müzisyenlerin güvenle sahnede yer alabilmesi için kadın müzisyenlerin yan yana gelerek kurduğu Kadınlarla Jam ile müzik endüstrisinde kadın ve LGBTİ'lerin yaşadıklarını konuştuk.

Bir kitap: Ağustosta Görüşürüz

Gabriel Marquez son eseri Ağustosta Görüşürüz ile son yıllarında Ana Magdalena’nın mahrem yaşamı aracılığıyla özgürlük, aile, pişmanlık, kişisel dönüşüm ve aşk üzerine düşüncelerini aktarıyor.

Bir kitap: Grev Bildirisi

Grev Bildirisi insana, emeğe dair bir öykü kitabı. Alın terinin gerçek karşılığı ödenmediği müddetçe ne kadar yok sayılırsa sayılsın asla günceliğini yitirmeyecek bir tema.

'Türkiye'nin çamaşırları sergisi' fotoğrafçıları anlatıyor...

Farklı coğrafyalardan kadın fotoğrafçılar, 'Türkiye'nin Çamaşırları' fotoğraf sergisi ile çamaşır asmaya kadınların yaşadığı sorunları, deneyimleri de gösterecek bir objektiften baktılar.

Bir kitap: İnsanları Seveceksin

'Yazar akıcı bir dil, sürükleyici olay örgüsüyle savaş karşıtlığına ve mülteciliğe, sığınmacılığa dikkat çeker...burjuvazinin zalimliğini olanca yalınlığıyla anlatır.'

AJANDA

İKP: Kadınlar Yargı Paketine Sığmazlar

İzmir Kadın Platformu, Cuma günü "Soyadı dayatmasına hayır" diyerek kadınları 9. Yargı Paketinin geri çekilmesi talebiyle sokağa çağırıyor.

Nurtepe Güzeltepeli kadınlar: Tacize sessiz kalmayacağız!

Nurtepe Güzeltepe Kız Kardeşlik Köprüsü Dayanışması, mahallelerinde gerçekleşen sistematik tacize karşı mahallelerindeki tüm kadınları ses çıkarmaya çağırıyor.

Boğaziçi Ekmek ve Gül grubu nefret ve yoksulluk sarmalına karşı buluşuyor

Boğaziçi Üniversitesi Ekmek ve Gül grubu, Onur ayı vesilesiyle 'nefret ve yoksulluk sarmalına' karşı birlikteliklerini güçlendirmek üzere buluşuyor.

Sultangazi Kadın Dayanışması, kadınları dayanışma sofrasına çağrıyor

Sultangazi Kadın Dayanışması 8 Haziran Cumartesi günü kadınları, kendi yaptıkları yemeklerle demledikleri çaylarla dayanışma sofrasının bir parçası olmaya davet ediyor.

Şişli Ekmek ve Gül istismar davasına çağırıyor

İstanbul Şişli'de bir esnafın 11 yaşındaki S.B.'yi istismar etmesine ilişkin görülecek davanın ikinci duruşması 23 Mayıs'ta Çağlayan Adliyesinde görülecek.

EKMEK VE GÜL VİDEO

Kadınlarla Jam ile konuşuyoruz: 'Kadınlar ve LGBTİ'ler için güvenli sahneler yaratacağız'

İstanbul'da kadın müzisyenlerin güvenle sahnede yer alabilmesi için kadın müzisyenlerin yan yana gelerek kurduğu Kadınlarla Jam ile müzik endüstrisinde kadın ve LGBTİ'lerin yaşadıklarını konuştuk.

Gülensu Mahallesi'nde pazara çıkan kadınlarla konuştuk: 'İnsanlar çocuklarını neyle doyuracak?'

Gülensu Mahallesi'nde pazara çıkan kadınlara pazar fiyatlarını, geçim sıkıntılarını ve asgari ücreti sorduk. Kadınlar gün geçtikçe büyüyen yoksulluğa karşı tepkili.

'Türkiye'nin çamaşırları sergisi' fotoğrafçıları anlatıyor...

Farklı coğrafyalardan kadın fotoğrafçılar, 'Türkiye'nin Çamaşırları' fotoğraf sergisi ile çamaşır asmaya kadınların yaşadığı sorunları, deneyimleri de gösterecek bir objektiften baktılar.

Haksız Tahrik: Bir Erkeklik Hakkı | Eylem Ümit Atılgan ile konuşuyoruz

1978'den bugüne haksız tahrike dair verilmiş yargı kararlarını, dava dosyalarını inceleyen Eylem Ümit Atılgan ile “Haksız Tahrik: Bir Erkeklik Hakkı” kitabını konuşuyoruz.

Pazarda kadınlara mikrofon uzattık: ‘Eve eli boş dönüyoruz’

Şişli Feriköy semt pazarında kadınlara mikrofon uzattık, hükümetin ‘ara zam yok’ açıklamalarını sorduk...

DOSYA

Kreş gerçekleri-2| Çözümsüzlük bir kadını eski eşin evine dönmeye mecbur bırakıyor

Ekonomik kriz, bakım yükünün kadınların sırtına yıkılmış olması, fahiş kreş ve kira ücretleri kendine yeni bir hayat kurmak isteyen kadınları yeniden şiddetin hedefi olmaya mahkum kılıyor.

Kreş gerçekleri-1 | Çocuk bakımı yine kadınlara kaldı, kreş hayal oldu

Bugün özel kreş ücretleri asgari ücrete yaklaşırken devlet ve belediye kreşleri yetersiz. Kadınlar çocuk bakımı nedeniyle ya çalışma yaşamından çekiliyor ya da çocuklar güvencesizliğe mahkum kalıyor.

HÜDA PAR seçim beyannamesi: Çocuk istismarının affı, eğitim de de işyerinde de haremlik selamlık...

AKP listelerinden milletvekili adayı gösteren ve Cumhur İttifakının bir parçası olan HÜDA PAR'ın seçim beyannamesinde kadınların hakları nasıl hedefte?

AKP’nin 21 yılında emek sömürüsü, hak gaspları ve mücadele tablosu

AKP'li yıllarda neler yaşadık gelin birlikte hatırlayalım...

AKP’li yıllarda kadına yönelik şiddet

Bu iktidar döneminde kadınlar en çok, şiddet gördüğü için ayrılmak ya da boşanmak üzere harekete geçtiğinde mağdur edildi. 2022 yılında 334 kadın uzaklaştırma kararı olmasına rağmen öldürüldü.