GÜNDEM

Nergis’in ayakta kalma savaşı: ‘İki üniversite bitirdim, kızımı okula yazdıramıyorum’

Nergis, 36 yaşında. İki üniversite bitirmiş. Facebook gruplarında her an iş arıyor. Zengin muhitlerde kartını da dağıtıyor: “Güvenilir, eli çabuk, hijyenik temizlikçi… Nergis Bilmemne!”

Rosa Kadın Derneği: İçişleri Bakanlığının ölüm verileri gerçeği yansıtmıyor

İçişleri Bakanlığının son 15 yılda yaşanan “kasten öldürme” olaylarına dair verilerinin gerçeği yansıtmadığını belirten Rosa Kadın Derneği, "Nasıl bir çalışmanın yürütüldüğü belirsiz" dedi.

4 aylık Asya'yı kaçıran L.S. yakalandı

'Mahkeme bize bebeği babasına göstermemizi söylediği için biz de bunu uyguladığımız için bunları yaşadık. Elimizden geldiğince bebeği gösterdik ve başımıza bunlar geldi.'

Kovid-19 ve Kod 29’un aynasında güvencesizlik bataklığı!

Gitti kod-29; geldi kod 43, 44, 45, 50... Sinek bir taneydi, oldu dokuz tane. Oysa bataklık orta yerde duruyor. Evet işçileri ısıran sinekler ama o sinekler büyük bir bataklıktan geliyor.

Bodrumlu Kadınlar: Hiçbir kadın susmasın, birlikte kadın mücadelesini büyütelim

Bodrumlu kadınlar Muğla Milas’ta görülen tecavüz davası için adliye önünde bir aradaydı. Kadın dayanışmasını büyütme çağrısı yapan kadınlar dava için de gerçek adalet talebinde bulundu.

SAĞLIK

Gözaltındaki koyu halkalar artıyorsa… Aynalara küsmeyin, dinlenin!

Göz altındaki koyu görünüm yaş aldıkça artar, bu çok doğal bir durum. Ancak genç yaşlarda da koyu renkler çok belirginleşmişse, nedenlerini daha iyi irdelemek gerekebilir.

PMS Nedir?

Premenstrüel sendrom; kanamanın başlamasından hemen önce gelişen, adetin başlamasıyla azalan rahatsızlık veren fiziksel, davranışsal ve psikolojik semptomlarla kendini gösteren durumdur.

Rota ve menenjit aşıları ücretsiz uygulanmalı

Rota ve menenjit aşılarının önemine vurgu yapan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gonca Aslan, “Çocuk ölümlerinin önüne geçmek için bu aşıların devlet eliyle ücretsiz uygulanması gerekiyor” dedi.

Pandemide aksayan sağlık hizmetleri ve kadın sağlığı

Halk sağlığının korunmasında ve ilerletilmesinde önemli yer tutan ASM ve TSM’lerde var olan sorunlar pandemi ile daha da derinleşti. Bu sorunları çözmek ise ne çok zor ne çok uzak.

Herkese ücretsiz, yeterli miktarda aşı… Hemen!

İktidara duyulan güvensizlik, çelişkili açıklamalar, halka şeffaf bilgi verilmemesi aşıya güveni azaltıyor. Aşıya erişimin eşit olmaması sorunları büyütüyor. Talebimiz net; açık bilgi, ücretsiz aşı!

KÜLTÜR SANAT

Hükümsüzdür: Çok iyi tanıdığımız kadınların hikayesi

'Senaryosu Türkiye’deki gerçek kadın hikayelerinden yola çıkılarak yazılmış. Her biri bizim çok iyi tanıdığımız, hayattan koparılan kadınlar...'

Gücünü Kirke’den alan kadınların hikayesi: Kadınlar Adası

Mitolojinin tarihle harmanlanıp üzerine bir de edebi değere taşındığı Kadınlar Adası’nda, kadınların yaşadığı işkence ve infazlara Kirsten ve arkadaşının yaşadıklarıyla tanıklık edeceksiniz.

Benim adım Maryam senin adın ne?

Maryam’ın sessizliği, prensleri tarafından kurtarılmayı bekleyen Rapunzel’in de Sindirella’ın da sessizliğine benzemiyor.

Savaşın tarihinde kadınlar: Kadın yok savaşın yüzünde

Fakat kadınlar nerede? Onlar hep savunmasızca savaşın bitmesini arzulayan, cepheden dönecek eşini, oğlunu bekleyen taraftalar mı? Bu sorulara ‘Hayır!’ cevabını Kadın Yok Savaşın Yüzünde kitabı veriyor

Vesikalık gelinler, bavuldaki memleketler ve tavan arasındaki budalar

Yüz yıl kadar önce gemiyle Japonya’dan San Francisco’ya ‘fotoğrafla eşlenmiş gelinler’ olarak geldiler. Onlara sunulan ve hayal ettikleri başkaydı, karşılaştıkları manzara bambaşka…

AJANDA

Bilkent öğrenci toplulukları haklar zirvesi etkinliğinde bir araya geliyor!

Bilkent öğrenci toplulukları 10-11 Nisan’da çevrimiçi olarak gerçekleşecek olan Haklar Zirvesi etkinliğini düzenliyor.

Odtü Emek Gençliği Sözleşme'dençekilme kararını tartışıyor

ODTÜ İİBF Emek Gençliği Fulya Alikoç'un katılımıyla İstanbul Sözleşmesi'ni, Sözleşme'den çekilme kararını ve mücadele yöntemlerini tartışacakları online buluşmaya çağrı yapıyor.

SES Aksaray Şube'den 'İstanbul Sözleşmesi nedir?' buluşması

SES Aksaray Şube 30 Mart Salı günü Av. Yıldız İmrek'in katılımı ile İstanbul Sözleşmesi'ni online buluşmada tartışacak.

Şişli’de ‘İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz’ buluşması

İstanbul Sözleşmesi Bizim Şişli Kampanya Grubu 30 Mart Salı günü saat 19:00’da Şişli Cevahir önünde “İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz” demek için buluşacak.

Demokrasi için Hukukçular Sözleşme'den çekilme kararını tartışıyor

İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının hukuki boyutlarını ve Sözleşme'nin içeriğini tartışacakları yarın 24 Mart Çarşamba 20.30'da Demokrasi için Hukukçular Youtube kanalında yayınlanacak.

EKMEK VE GÜL TV

Bodrumlu Kadınlar: Hiçbir kadın susmasın, birlikte kadın mücadelesini büyütelim

Bodrumlu kadınlar Muğla Milas’ta görülen tecavüz davası için adliye önünde bir aradaydı. Kadın dayanışmasını büyütme çağrısı yapan kadınlar dava için de gerçek adalet talebinde bulundu.

Sağlık emekçisi Günseli Uğur ve Arzu Sert anlatıyor…

Sağlık emekçilerini andıkları için ‘Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak’ gerekçesiyle açığa alınan hemşire Günseli Uğur ve Arzu Sert ile uzaklaştırma kararını konuştuk.

İşyerlerinde, ofislerde, mahallelerde İstanbul Sözleşmesi tartışmaları…

Haftalık gündemi tartıştığımız programımızda konumuz İstanbul Sözleşmesi; Sözleşme'den çekilme kararı işyerlerinde nasıl tartışılıyor, kadınların haklarına dönük nasıl saldırıların önü açıldı?

Kadınlar sokakta: Biz bitti demeden bitmez! | Ankara, Adana, Kocaeli'den canlı yayındayız

Ankara'dan, Adana'dan ve Kocaeli'de Cumhurbaşkanının İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına karşı yapılan eylemlerden canlı yayındayız.

Anayasa'dan Medeni Kanuna haklar tehdit altında

Cumhurbaşkanı Kararı ile İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı ne anlama geliyor? Kadınların hangi hakları tehlike altında? Editörlerimizden Elif Turgut soruyor, Sevda Karaca değerlendiriyor.

DOSYA

Pandemide kadın esnaflar: Karşılıklı mağduriyetler, bozulan ilişkiler

Dosyamızın dördüncü ve son gününde kadın esnafların durumunu bu süreci en genelinden gören mali müşavir bir kadınla değerlendirdik. Esnaf pandemiyi yaşarken esnafın yaşadıklarını en iyi onlar görüyor.

Pandemide kadın esnaflar: Eczacı olarak kendi tedbirimizi kendimiz aldık

Sağlık çalışanları içinde yer alan eczacılar da pandemi sürecinin en ağır sonuçları ile karşılaşanlardan oldu. Gazi Mahallesi’nde eczacılık yapan Dilek geçirdiği son 1 yılı anlattı.

Pandemide kadın esnaflar: Vergileri ertelemesinler, şirketlerinkini sildikleri gibi silsinler

Bijuterici Derya, Fırıncı Songül, Kuaför Selma. Bu döneme bir şekilde tutunmaya çalışıyorlar. Kimi eşinin çalışmasını şans görüyor kimi kendi çabalarıyla idare ediyor kimi de ek iş yapmayı düşünüyor..

Pandemide kadın esnaflar: Bıçak kemiğe dayandı

Biriktikçe biriken vergiler, krediler, kira, faturalar, çalışanların maaşı, fahiş malzeme fiyatları... Sultangazi’de esnaflık yapan kadınlar pandemi ile birlikte içine düştükleri çıkmazı anlatıyor...

Üniversitelerde kadın ve LGBTİ mücadelesinin gösterdikleri: Sorun her yerde, güç dayanışmada

Ekmek ve Gül’ün ‘Üniversitelerdeki Kadın ve LGBTİ Toplulukları tartışıyor’ dosyasından çıkan sonuçları Emek Gençliği MYK üyesi Hazan İlik değerlendirdi.