GÜNDEM

Onur Yürüyüşü | Gözaltılara rağmen yüzlerce kişi Beyoğlu sokaklarında

İstanbul'da Onur Yürüyüşü öncesi polis, Cihangir'de kafelerde oturanları gözaltına aldı. AFP fotomuhabiri Bülent Kılıç da gözaltına alındı. Gözaltılara rağmen yüzlerce kişi Beyoğlu sokaklarında.

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği Yaza Merhaba kahvaltısında

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği'nin düzenlediği "Yaza Merhaba" kahvaltısında kadınlar buluştu.

İşçi kadınların çocuk bakımına çare arayışı: Ya gece vardiyası ya işi bırakma ya da büyükanneye emanet!

Kreş sorunu emekçi aileler için büyük dert! Devletin çözmediği sorunu aileler çocuklarını il dışındaki babaannelere göndermek, gece vardiyasını tercih etmek gibi yöntemlerle çözmeye çalışıyor.

Sağlıkçı olma hayali, overlok makinesi hayatı: Çocuk işçi Medine

İstanbul’da İkitelli Mahallesi onlarca çocuğun bodrum katlarında çalışmak zorunda kaldığı mahallelerden biri. Medine de temiz hava, park ve okuldan mahrum olan çocuk işçilerden biri.

Kahvaltı bahane, birlikte olmak şahane!

Evli, bekar, işçi veya işsiz kadınlar olarak bütün çeşitliliğimizle bir araya gelebilmek ve işte, evde yaşadığımız sorunları birbirimizle paylaşmak, birlikte çözüm aramak bugün hepimize çok iyi geldi.

SAĞLIK

Kolajen ne? Ne işe yarar?

Bir kolajen furyası aldı başını gidiyor, peki nedir bu kolajen? Kolajen azalınca ne olur? Hangi besinlerde var? Kullanımda nelere dikkat edilmeli?

Prof. Dr. Türkan Günay: Sağlık hakkını vermemek de kadına şiddettir

‘İstenmeyen gebelikler sonuçları itibarıyla kadınlara yönelik bir şiddet türüdür’ diyen Prof. Dr. Türkan Günay ile doğum kontrol yöntemlerine erişimi konuştuk.

Pandeminin çocuk sağlığına etkisi ne oldu?

Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi Pediatrik İmmünoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Feyzi İlhan Tezcan pandemi sürecinin çocukların sağlığına etkisini Ekmek ve Gül'e değerlendirdi.

Vajinada şiddetli kaşıntı, akıntı, kötü koku, yanma... Ne anlama gelir?

Şiddetli kaşıntı, akıntı, kötü koku, cinsel ilişki sırasında ve bazen idrar yaparken ağrı ne anlama gelir? Biraz da kadın sağlığına fokuslanalım!

Bilirkişi raporu: ‘HPV aşısı tıbben gerekli’

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin HPV aşısının ulusal bağışlama programına alınması için açtığı davada ilk bilirkişi raporu geldi.

KÜLTÜR SANAT

Özel suçlar, genel sonuçlar: Mezarlık dizisi

Her bölümde bir cinayet çözümlenirken; itibarlı kelli felli adamların kadın katili yüzlerinin ortaya çıkarılması da kadınların şiddete karşı başvurduğu mekanizmaların hantallığı da anlatılıyor.

‘İspanya’da da öyleymiş demek...’

Intimacy dizisi... Belediye Başkan Yardımcısı ve belediye başkanı adayı bir kadın ile metal işçisi bir kadının yaşadıkları cinsel şiddet sonrasındaki hikayelerini eş zamanlı olarak izliyoruz.

Şahsenem Bacı’nın ardından: Halkımın dertlerini dile getirmeye mecburum

Geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren Halk Ozanı Şahsenem Bacı’yı Prof. Dr. Sevilay Çınar ve Müzisyen Salih Nazım Peker anlattı.

‘Öldüm ama iyiyim’*

Leda’nın hayatıyla ilgili karar alabilmesi, ebeveynliğini tartışmaya açarken filmdeki çocuklarını annelerine terk eden babalar böyle bir muameleyle karşılaşmıyor.

BEKEV’li kadınlar ‘Gazoz Kapağı: Yarım Kalan Hayatlar’ ile itirazlarını yükseltecek

BEKEV üyesi kadınlar, ‘Gazoz Kapağı: Yarım Kalan Hayatlar’ isimli tiyatro oyununu 4 Haziran’da saat 20.00’de Buca Belediyesi Olimpik Havuz’da sahneleyecek.

AJANDA

'Pınar Gültekin'e adalet' demek için dört bir yanda kadınlar sokağa çıkıyor!

Pınar Gültekin'i vahşice katleden Cemal Metin Avcı'ya haksız tahrik indirimi verilmesi ve diğer sanıkların beraat ettirilmesi kararına tepki göstermek, için kadınlar sokağa çıkıyor.

Adana'da kadınlar Kibar Özten davasında buluşuyor

Adana Kadın Platformu 17 Haziran'da görülecek olan Kibar Özten davasının ikinci duruşmasına çağrı yapıyor.

Çanakkale’de ‘Kadın Hakları Mücadelesi Örnekleri’ söyleşisi

Kepez Özgür Kadın Dayanışmasının düzenlediği ‘Yerelde kadın hakları mücadelesinden örnekler’in konuşulacağı etkinlik 11 Haziran Cumartesi günü gerçekleşecek.

Sennur Sezer Emek-Direniş Ödülleri Töreni 12 Haziran’da

Şair Sennur Sezer’in anısına düzenlenen Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Yarışması’nın ödül töreni, şairin 80. yaş gününde, 12 Haziran’da gerçekleştirilecek.

Çiğli’de kadınlara özel öykü yazma atölyesi düzenleniyor

Kadın Yazarlar Derneği, Çiğli Belediyesi ve Çiğli Kent Konseyi Kadın Meclisi ‘Çiğlili Kadınlar Öykülerini Yazıyor’ projesi düzenliyor.

EKMEK VE GÜL VİDEO

Vakıf üniversitelerindeki araştırma görevlisi kadınlar neler yaşıyor?

Vakıf Üniversitelerinde çalışan araştırma görevlisi kadınların yaşadıklarını VÜDAM'dan İlknur Karanfil ve eski Araştırma Görevlisi Ece Konuk ile konuşuyoruz.

Ne Var Ne Yok | 16 Haziran 2022

Bu hafta Ne Var Ne Yok yine daldan dala…

Zorla evlerinden çıkarılmaya çalışılan Fetihtepeli kadınlar anlatıyor

'Kentsel dönüşüm' adı altında zorla evlerinden çıkarılmak istenen Fetihtepe Mahallesinden kadınlar konuşuyor.

Regl tabusuna karşı ‘Hadi Konuşalım’

Konuşmamız Gerek Derneği Kurucuları Bahar Aldanmaz Fidan ve İlayda Eskitaşçıoğlu’nun Ayrıntı Yayınlarından çıkan ‘Hadi Konuşalım’ kitabını, regl tabusunu ve regl yoksulluğunu konuştuk.

Ankaralı kadınlar Erdoğan'ın halka 'sürtük' demesine tepki gösterdi

Ankara Yenimahalle ilçesi Kardelen Mahallesi'nde kadınlar Erdoğan'ın sözlerine tepki gösterdi.

DOSYA

1966: Paşabahçe Grevinin yasak tanımaz kadınları

Türkiye işçi sınıfının mücadele tarihinde yeni bir dönem başlatan Paşabahçe grevinde kadınların oynadığı rol öykülere bile konu oldu. Kadınlar, grev kırıcılara da grev yasakçılarına da aman vermedi.

1964: Berec işçisi kadınların 41 gün süren grevi

İşçilerin çoğunun kadın olduğu Berec Pil Fabrikası’nın insanlık dışı çalışma koşullarına grevle yanıt verdi işçiler. Pek çok ilkin yaşandığı grev, yasal grev hakkının sınandığı çetin bir mücadele oldu

1963: Kavel Grevi’nin ardındaki kahraman kadınlar

Kavel Grevi işçi sınıfının makine başında çalışanlardan ibaret olmadığını gösterdi. En kritik anlarda kadınların katılımı zaferi getirdi. Bu grevle Türkiye işçi sınıfı için grev hak olarak yasallaştı

1910: Bursalı ipek işçisi kadınların tarihi grevi

3 Ağustos 1910’da 3 bini aşkın kadın ve kız çocuğu grev çağrısına yanıt verdi. Talepler belliydi: çalışma saatlerinin azaltılması, ücretlerin yükseltilmesi, en az bir saatlik öğle yemeği molası…

1880’lerden 1989 Baharına: Cibali Tütün işçisi kadınların mücadelesi

Cibali Tütün Fabrikasında 1880’lerden 1994’e kadar onlarca grev yapıldı. Cibali işçilerinin bıraktığı mücadele mirası bugün hala kadınların seslerinde yankılanıyor.