GÜNDEM

Kadın gazetecilere yönelik en çok şiddet Türkiye, Gürcistan ve Belarus'ta gerçekleşti

Temmuz ayında; 61 kadın gazeteci şiddete, tehdide veya tacize maruz kaldı. En çok vaka kaydedilen üç ülke Türkiye, Gürcistan ve Belarus oldu.

Tecavüz girişiminde bulunan İ.B. hakkında 13 yıl hapis istendi

Yanında çalışan göçmen kadına tecavüz girişiminde bulunan ve kadın dayanışmasıyla engellenen diş hekimi İ.B. hakkında 13 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Van Kadın Platformu: Katledilmek kaderimiz değil!

Azra Gülendam Haytaoğlu ve Emine Gökkız cinayetine tepki gösteren Van Kadın Platformu, ‘Bu yaşananlar bizim kaderimiz değil’ dedi.

Mersin Kadın Platformu: Katledilen kadınlar isyanımızdır

Pozcu Platinum önünde basın açıklaması yapan Mersin Kadın Platformu, kadın katillerinin en ağır cezayı almasını istedi.

Kocaeli: İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açanlar cinayetlerin suç ortağı!

Kocaeli Kadın Platformu ve Kocaeli İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi, Azra Gülendam Haytaoğlu’nun katledilmesini protesto etti.

SAĞLIK

Tandır çukurunda sönen ciğerler…

Ekmek için zahmeti, eziyeti, çilesi bitmez bir uğraş, ama aynı zamanda kendini attığın döşeğe tok girmenin dayanağı tandır çukurları kadınları sağlığından ediyor…

Sıcak havalarda rahat uyuyabilmek için 10 öneri

Yaz sıcaklarında uyumak çoğu zaman zorlu olabilir. Buna karşı yapabilecekleriniz var!

COVID-19 klinik çalışmalarında cinsiyet ve toplumsal cinsiyet farklılıkları dikkate alınmıyor

SARS-CoV-2 ve Covid-19 ile ilgili mevcut klinik çalışmaların büyük çoğunluğu cinsiyet veya toplumsal cinsiyetten bahsetmiyor.

Çalıştırılan kız çocukları, yaşıtlarına göre daha kısa ve zayıf

İstanbul’da yapılan bir araştırmaya göre; çırak olarak çalıştırılan kız çocukları, yaşıtlarına göre daha kısa boylu ve düşük kilolu.

‘Aşı candır aşı şanstır’

Aşılama, toplumun her kesimine hızlı, yaygın, eşit bir şekilde yapılmalı Yurttaşlar da hem kendi sağlıklarını korumak, hem de topluma bulaşıcı hastalığı taşımamak için aşılanmak için gönüllü olmalı.

KÜLTÜR SANAT

Overlokçu

‘Valla çok hoşuma gitti. Sanki bir aileyi ifade eder gibi demedi mi ya… Bu rezil atölyeye bir çatı koydu o laf, gözüme bir an güzel göründü bura!’

Fotoğrafçı Diane Arbus kimdir?

Arbus, marjinalleştirilmiş grupları normalleştirmek ve tüm insanların uygun şekilde temsil edilmesinin önemini vurgulamak için çalıştı.

Bayreuth Müzik Festivali'nin 145. yılında orkestrayı ilk kez bir kadın yönetti

Bayreuth Müzik Festivali, Uçan Hollandalı operasıyla başladı ve 145 yıldan beri ilk kez orkestra şefliğini bir kadın, 43 yaşındaki Oksana Lyniv yaptı.

ABD'de kadın sporcular erkek sporcuların aldığı ücretin yüzde 89'unu alıyor

Kadınların erkeklerin kazandığı her bir dolar için sadece 82 sent kazandığı Amerika'da cinsiyetler arası ücret farkı sporcular arasında da devam ediyor.

Maria Suphi: Bir Direniş Öyküsü

Sevil Aracı, Maria Suphi, Bir Direniş Öyküsü adlı romana dair yazdı.

AJANDA

Yeldeğirmeni Kadınları: Mahallemizde çocuk tacizine geçit vermeyeceğiz

Yeldeğirmeni Kadınları mahallelerindeki çocuk istismarına karşı eyleme çağırıyor.

Bursalı kadınlar 1 Temmuz'da sokakta!

"İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz" diyerek çağrı yapan Bursalı kadınlar 1 Temmuz'da sokakta olacaklarını duyurdu.

İl İl 1 Temmuz eylemleri: İstanbul Sözleşmesi bizim!

Kadınlar, “Haklarımızdan, hayatlarımızdan, İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz” demek için 1 Temmuz’da her yerde sokakta olacak. İşte il il eylem takvimi…

Mersin'de kadınlar 'Biz bitti demeden bitmez' demek için buluşuyor

Mersin Kadın Platformu, 'Biz bitti demeden bitmez, İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz' demek için 1 Temmuz'da Kushimoto'da buluşmaya çağırıyor.

Edremit'ten İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz sesi yükseliyor

Edremit'te kadınlar 30 Haziran Çarşamba günü haklarımızdan, hayatlarımızdan, İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz demek için buluşuyor.

EKMEK VE GÜL TV

İstanbul Sözleşmesi ve ‘fesih’ süreci

Av. Gülşah Kaya ve Av. İlke Işık İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının hukuki boyutları ve sürecini konuşuyor.

Adin Oto işçisi kadınlar pes etmiyor: İşimizi ve sendikamızı istiyoruz!

Sendikalaştıkları için ücretsiz izne çıkarılan ve 4 aydır direnişlerini sürdüren Adin Oto işçilerinden “Anlaşalım, işi karşılıklı feshedelim” diyen patrona cevap: “İş, ekmek yoksa barış da yok!”

İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı hakkında Eskişehirli kadınlar ne düşünüyor?

Eskişehirli kadınlar İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı hakkındaki düşüncelerini ifade ediyor ve kadınlar için şiddetsiz bir yaşamın nasıl mümkün olabileceği sorusunu yanıtlıyor.

Siyasetteki cinsiyetçi dilin özünde ne var? Kadına Şiddeti Araştırma Komisyonundan nasıl bir tablo çıkıyor?

AKP grup toplantısında konuşan Erdoğan'ın Akşener'e söylemleri üzerinden kullanılan cinsiyetçi dilin özünü ve Kadına Şiddeti Araştırma Komisyonundan çıkan sonuçları değerlendirdik.

24. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde neler var?

24. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali Direktörü Azize Tan bu yıl için belirledikleri Araftan Çıkmak temasını, festivalde neler olacağını, festivale dair merak ettiğiniz her şeyi anlattı.

DOSYA

15 Temmuz’un 5 yılı: KHK’lara karşı kadınların direnişi sürüyor

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL’le hiçbir gerekçe olmaksızın mesleklerinden olan, mesleklerine geri dönmeyi bekleyen kadınların ayakta kalma hikayelerini paylaşıyoruz…

Elmalı Davasının gösterdikleri: Medya çocukları yeniden istismar ediyor!

Doç. Dr. Esra Arsan: Gazeteciler istismarı habere dönüştürürken çocukların korunmasına dikkat etmeli. Bu şekilde, istismar edilmiş olan çocuk, bir kez de medya tarafından istismar edilmemiş olur.

Çocuk istismarının önüne nasıl geçilir?

Çocuk istismarının ve ihmalinin önüne geçmek için, aileye topluma devletin üzerine hangi görevler düşüyor? Çocuk istismarına ilişkin 3 önleme yöntemini Prof. Dr. Bahar Gökler anlattı.

Sadece cezayı konuşmak istismarı önler mi?

İstismara tepki gösterirken toplumun en öncelikli talebi ağır cezalar oluyor. Ancak Avukat Seda Akço tek başına cezaların ve cezayı konuşmanın istismarı önlemeyeceğini aktarıyor.

İstismara uğrayan bir çocuk için neler yapabilirim?

Çocuklar size yaşadıkları istismarı anlattıklarında yapmanız gerekenler neler? Bir çocuk istismar edildiğini açıkladıysa ne yapılmalı/yapılmamalıdır?