#1ÖğünÜcretsizSağlıklıYemek Hakkımızdan Vazgeçmiyoruz
Eğitimin her kademesinde okullarda #1ÖğünÜcretsizSağlıklıYemek için kadınlar, emekçiler, gençler sosyal medyadan sesleniyoruz.

Ekmek ve Gül olarak geçtiğimiz dönem başlattığımız eğitimin her kademesinde “1 Öğün Ücretsiz ve Sağlıklı Yemek” talep eden kampanyamızı okullar açılmasına kısa bir süre kala yeniden güçlendiriyoruz. Sosyal medya platformu X’te yüzlerce kadın, emekçi, sendika ve derneklerin katılımıyla okullarda #1ÖğünÜcretsizSağlıklıYemek için çağrımızı yineliyoruz.

SES Anadolu Şube Eş Başkanı Nurdan Gürer: “Halkın sağlığı çocukların sağlığı ile başlar. Biz SES Sağlık ve Sosyal hizmet emekçileri sendikası olarak sadece sağlık çalışanlarının özlük haklarını değil, halkın sağlığını önceleyen bir sendikayız. Çocukların sağlığı, sağlıklı yiyecekler ve bol proteinli besinlerle olmaktadır bu yüzden bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek hakkı talebini tüm kurumlarda tüm sokaklarda her yerde destekleme kararımızı ilan ediyoruz.”

SES Şişli Şube Eş Başkanı Fadime Kavak Sevim: “Çocukların daha sağlıklı yetişebilmesi ve eğitimine devam edebilmesi için iyi beslenmesi gerekli. Ülkedeki ekonomik koşullardan dolayı çocuklar sağlıklı beslenemiyor. Bu yüzden milli eğitim bakanlığı bunu sağlamalıdır. Bu lüks değildir ihtiyaçtır, çocuklar geleceğimizdir aç kalmamalılar.

TTB Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Emrah Kırımlı: Okullarda çocuklarımızda beslenme sorunlarına bağlı olarak pek çok sağlık sorunu görüyoruz. Bu nedenle tüm okullarda tüm öğrencilerimize en az bir öğün ücretsiz beslenme sağlanmasını talep ediyoruz. Hepimizin sağlığı ve geleceği için bu önemli desteği sağlamamız gerekiyor.

BİRTEK-SEN: “İşçi çocukları okula aç gidiyor. Tüm okullarda #1ÖğünÜcretsizSağlıklıYemek her çocuğun hakkı!”

BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen: “ ‘Bu kavga çocuğunun beslenme çantasını doldurmak isteyenlerle çocukların beslenme çantasına göz koyanlar arasındadır.’ Tüm okullarda #1ÖğünÜcretsizSağlıklıYemek”

Eşitlik İçin Kadın Platformu: “Yarın okullar açılıyor. Kadın ve çocuk yoksulluğu artıyor. #1ÖğünÜcretsizSağlıklıYemek her çocuğun hakkı.”

Dersim Yenigün Kadın Dayanışma Derneği: “#1ÖğünÜcretsizSağlıklıYemek çocukların gelişimi için ihtiyaçtır. Eğitimin her kademesinde sağlanmalıdır! Çocuklar derslere aç girmesin!”

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği: “ Okul öncesi eğitimde ücretsiz yemek uygulamasının devam etmesini istiyoruz. #1ÖğünÜcretsizSağlıklıYemek tüm okullarda uygulansın!”

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği: “Okullarda bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek her çocuğun hakkıdır.”

Bornova Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Zeynep Reyşen: “Geçen sene olan yoksulluk bu sene katlanmış durumda. Veliler çok kaygılı. Geçen sene beslenme koyarken zorlanırken bugün ne yapacaklarını kara kara düşünüyorlar. Tüm kadınları talebi büyütmeye çağırıyorum.”

Okullarda bir öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek için başlattığımız sosyal medya kampanyasına, farklı illerden dergimizin okurlarının oluşturduğu Ekmek ve Gül grupları da katıldı.

Ekmek ve Gül Küçükçekmece: “Seçimden sonra gelen büyük zamlar hepimizin belini büktü. Bu yüzden çocuklarımıza beslenme hazırlayamayacak durumuna geldik. Yarın değil bugün için okullarda bir öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek istiyoruz.”
Eskişehir Ekmek ve Gül: “Çocuklarımızın sağlıklı beslenme hakkının takipçisi olarak, aylarca mücadelesini verdiğimiz ve kazanım olarak elde ettiğimiz bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek hakkımızdan vazgeçmiyoruz. Eğitimin her kademesinde bir öğün ücretsiz ve sağlıklı beslenme haktır.”
Karlıktepe Ekmek ve Gül’den Nehir Köseoğlu: “İlkokuldaki çocuğuma her gün ne yemek hazırlayacağım derdine girmek istemiyorum. O yüzden devletimize ilkokullara yemek talebinde bulunuyoruz.”
Ekmek ve Gül Adana: “Günümüz ekonomik koşullarında hakkaniyetli bir gelir dağılımı söz konusu değil ve uçurum gittikçe büyüyor. Çocukların daha adil ve eşit şartlarda yaşayabilmesi ve eğitim görebilmesi için her okulda günde bir öğün sağlıklı ve ücretsiz beslenme talep ediyoruz.”
Yel değirmeni Ekmek ve Gül: “Kampanyamız bitmedi, devam ediyor. Çocuklarımız için günde bir öğün ücretsiz yemek.”
Ekmek ve Gül Şişli’den Bir Eğitimci: “ Eskiden okullardan başlarken derslerimizi daha verimli hale getirmek için plan yapardık. Şimdi maalesef şimdi çocukların okula geldiklerinde aç mı tok mu olduğunu düşünmek zorundayız. Ben özel eğitimdeyim ve bunu ifade edemeyen çocuklar var. Masamızın üzerine ufak üzüm, fındık bırakıyoruz, kendilerini ifade edebilsinler diye. Eskiden ihmalkar anne diye düşünürdük şimdi yoksul annelerden bahsediyoruz. En azından çocuklar okula gittiğinde bir öğün ücretsiz yemek yiyebilse.”
Sancaktepe’den bir lise öğrencisi: “Biz öğrenciler, okullarda ücretsiz, sağlıklı ve besleyici bir yemeği hak ediyoruz. Bunun dağıtılmasını talep ediyoruz.”

İlgili haberler
Abur cuburla karın doymaz: Her okulda #1ÖğünÜcrets...

Bursa’da okullarda bir öğün ücretsiz yemek kampanyası ses bulmaya devam ediyor. Veliler neden okulla...

Bütçeden hakkımız olanı istiyoruz| Okullarda #1Öğü...

Okullarda bir öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek verilmesi için çalışma yürütülen kadınlar, demokratik...

Okul öncesinde kimi okullarda velilerden beslenme...

Israrlarla kazanılan okul öncesinde ücretsiz yemek hakkı Milli Eğitim Bakanlığından hiçbir açıklama...