İşçi kadınlar 150 günde neler sordu?
‘İşçi Kadınlar Soruyor’ köşemizde 150. sorumuzu yanıtladık. İşçi ve emekçi kadınlardan gelen soruların dağılımı ise kadınların en çok karşılaştığı sorunlar hakkında önemli ipuçları veriyor.

Bugün Ekmek ve Gül’de “İşçi Kadınlar Soruyor, Ekmek ve Gül Yanıtlıyor” köşemizde Sendika Uzmanı Onur Bakır 150. sorumuzu yanıtladı. Kadın işçilerin soru/sorun alanları hakkında genel bir fikir vermesi bakımından, gelen soruların konulara göre dağılımı şu şekilde:


- İlk 150 gününe taşeron işçilerin kadroya/şirkete geçiş süreci damgasını vurdu. Bu süreçte en çok soru taşeron işçilerden geldi ve gelmeye de devam ediyor. Kadroya geçirilmeyen yüz binlerce işçi var, geçirilenler ise 2020’ye kadar taşeron düzenine mahkum edilmiş durumda.

- İkinci sırada analık hali, gebelikte çalışma, analık izinleri, gebe/emziren kadınların hakları ile kreş var. Gebelik nedeniyle işten çıkarmalar hâlâ çok yaygın. Analık izinlerini kullanmakta ciddi sorunlar var. Kreş çok ciddi bir sorun, kreş yardımı yok ama propagandası var.

- Üçüncü sırada iş sözleşmesinin işçi ya da işveren tarafından feshi ile kıdem ve ihbar tazminatı hakları yer alıyor. İşten çıkarma halinde işçilerin haklarına özel olarak eğilmeye çalıştık. İşçinin haklı fesih hakkını ise örnekleri ile aktarmaya gayret ettik.

- Emeklilik ile emekli, dul ve yetim aylıkları; ücret ve fazla mesai; yıllık izin; sosyal güvenlik; işçi sağlığı; taciz ve mobbing; vardiya düzeni-servis öne çıkan diğer konular. Sorular, kadın işçilerin her konuda sorun yaşadığını, hak ihlalleri ile karşılaştığını gösteriyor.

- Bu 150 günde kırık sandalyede çalışmak zorunda bırakılan kadın işçiden gece vardiyasında çalıştığı halde servis sağlanmayan işçiye; eğitimini almadığı makinede çalışmaya zorlanan kadın işçiden sık tuvalete gittiği için ikaz alan hamile işçiye kadar bir dizi sorunu ele aldık.

Geride bıraktığımız 150 gün boyunca sorulara büyük bir titizlik ve özveriyle yanıt veren Sendika Uzmanı Onur Bakır’a teşekkür ediyoruz.

Daha yanıtlayacağımız çok soru, gündeme getireceğimiz çok sorun, dile getireceğimiz çok talep var!

Sorularınızı ve paylaşımlarınızı bekliyoruz.


Ekmek ve Gül’e;
[email protected]
https://twitter.com/ekmekvegul
https://www.facebook.com/ekmekvegul hesapları üzerinden ya da
0533 209 01 78 WhatsApp hattı üzerinden sorularınızı ulaştırabilirsiniz.

İlgili haberler
10 maddede Ekmek ve Gül’ün 14 günü...

En çok beğenilenler, en çok izlenenler, en çok yorumlananlar, en çok tartışılanlar, en çok beklenenl...

Ekmek ve Gül’ün 6 ayı... Ne cevherler var sizde :)

286 bin 226 ziyaret, 775 bin tık, Facebook sayfasından 3 milyon 718 bin 730 erişim... Ekim ayı itiba...

Rakamlarla Ekmek ve Gül’ün 1 yılı

Sitemiz 938 bin 66 kişiye erişti, 2 milyon 415 bin kez tıklandı. 17 kategoride 3312 içerik, 233 etki...