Ülke çocuklar için cehenneme döndü, hükümet çocuk istismarını aklama derdinde!
“Artık yeter” demeyecek misin? Her gün bir yerden çocuk istismarı haberleri gelsin istemiyorsan, çocukların geleceği konusunda kaygı duyuyorsan, ses ver...

İstanbul Küçükçekmece’deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sadece 5 ayda, yaşları 18’in altında 115 hamile çocuğun başvurduğu tespit edildi. Yasalara göre çocukların durumunun polise bildirilmesi zorunlu olduğu halde hastane bu bildirimleri yapmadı. Konuyu savcılığa bildiren bir sağlık emekçisi iki kez görev yeri değiştirilerek adeta sürüldü. Valilik, konunun soruşturulması için izin vermedi. Hastane yönetimi olayı ört bas etti. Yaşananlar bir gazetede haber olunca ve kamuoyunun tepkisi yükselince Aile Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı sanki lütfediyormuş gibi “inceleyeceğiz” dedi.

115 çocuk... Aralarında 13 yaşında olanlar var... 13!

Bu, sadece bir hastanede ve sadece 5 ayda kaydedilen rakamlar... Bugün, ufacık bir soruşturmayla memleketin dört bir köşesinde binlerce benzer vakayla karşılaşmak mümkün. Hepimiz mahallemizden, çevremizden hatta ailemizden biliyoruz; bu ülkede çocuklar evlendiriliyor, bu ülkede çocuklar çocuk doğuruyorlar, bu ülkede çocuklar istismar ediliyorlar...

Bu ülke çocuklar için bir ceheneme dönerken hükümet ne yapıyor peki?
Hatırlatalım;
- 2009 Temmuz’unda Milli Eğitim Bakanlığı yönetmelik değişikliğiyle ortaokul ve lise öğrencilerinin nişanlanmasını serbest bıraktı.
- 2013 yılının eylül ayında evli öğrencilerin açık öğretim lisesine yönlendirilmesi düzenlemesi getirildi. Yani lise çağlarında evliliğin önü açıldı.
- Sadece 2014 yılında 20 bine yakın aile 16 yaşından küçük kızlarını evlendirebilmek için dava açtı. Hükümetin ön açıcı tutumu mahkemelerin evlendirmelere izin veren kararlarını çoğalttı.
- 2015’in mayıs ayında Anayasa Mahkemesi, resmi nikah kıymadan dini nikah kıyan imam ve çiftlere ceza verilmesini ortadan kaldırdı. Yani, eskiden çocuk yaşta evlilikleri yasaklayan yasalar, dini nikahla bu evliliklerin meşrulaştırılmasına zemin hazırlayacak şekilde esnetildi.
- Anayasa Mahkemesi yine bir yasa iptaliyle “Çocukların cinsel ilişkiye rıza yaşının 15’ten 12’ye indirilmesi”nin önünü açtı.
- 2016 Kasım ayında çocuk istismarcılarının evlilik yoluyla cezasız bırakılmasını öngören bir önerge AKP hükümeti eliyle Meclise getirildi. Önerge, halkın tepkileriyle geri püskürtüldü.
- 2017 Mayıs ayında çocuk istismarının önlenmesi için hazırlanan araştırma önergesi, AKP milletvekillerinin oy çokluğu ile reddedildi. 

Bu rakamların sorumlusu kim?

- Son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu devletin izniyle evlendirildi.
- Son 6 yılda 142 bin 298 çocuk anne oldu ve bu çocukların büyük kısmı dini nikâh ile evlendirildi. Türkiye’de her üç evlilikten biri çocuk yaşta zorla evlilik... Evlendirilen kız çocukların üçte birden fazlası kuma... Evlilik yaşı kız çocuklarda 12 yaşına kadar düşüyor. Çocuk yaşta evliliklerde Türkiye dünyada ilk onun içinde!
- Son 10 yılda çocuk istismarı vakaları yüzde 700 arttı! Çocuk tecavüzlerinin sadece yüzde 5’i ortaya çıkıyor yüzde 95’i gizli kalıyor. Yani bu sayı, buzdağının sadece görünen yüzü!
- Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre yılda ortalama 17 bin çocuk istismarı davası açılıyor, bu davaların yüzde 45’i mahkumiyetle sonuçlanmıyor.
- Sağlık Bakanlığı Bebek Ölümleri İzleme Sistemi kayıtlarına göre, 2007-17 yılları arasında, 17 yaş ve altındaki çocukların dünyaya getirdiği bebeklerden 2 bin 404’ü bir gün yaşayamadan hayatını kaybetti. 12-17 yaş arasındaki kız çocuklarının hamilelik döneminde hayatını kaybetme riski, 20-24 yaş arasındaki kadınların hamileliklerindeki ölüm riskinden 5 kat fazla. 

İSTİSMARI AKLAYANLAR, MEŞRULAŞTIRANLAR SORUMLUDUR!
Hatırlayalım; Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bir çocuğun hamile kalması durumunda hapis cezası verilmesine ne demişti: “Burada bir dram var.” En çok da kendini savunamayan çocuklar için adalet sağlaması gerekenler, istismarın cezalandırılmasına “dram” diyor!

Burada “dram” yok! Burada istismar var!

Her gün televizyonlardan, gazetelerden, meclis kürsülerinden, çeşitli toplantılarda konuşanların dilinden çocuk yaşta evliliği aklayan, kız çocuklarının istismar edilmesini “inançla, gelenekle” açıklayarak meşrulaştıran cümleler dökülüyor.

Ensar Vakfında çocuklar istismar edildiğinde, “Bir kereden bir şey olmaz” demişti Aile Bakanı...

Din adamı sıfatıyla televizyonda boy gösterenler “10 yaşında, 7 yaşında, 6 yaşında nikaha engel bir durum yoktur” diye konuşuyor. Daha geçen gün Diyanet İşleri Başkanlığı “9 yaşındaki kız çocukları evlenebilir” açıklamasıyla gündem oldu... 

ÇOCUKLAR İSTİSMAR EDİLİRKEN SEYRETMEYECEĞİZ! 
Artık yeter!
Her gün bir yurttan, okuldan, kurstan, hastaneden, yuvadan, mahalleden çocuk istismarı haberleri gelsin istemiyorsan,
Kız çocuklarının satılacak mal olmasını istemiyorsan,
Çocukların geleceği konusunda kaygı duyuyorsan,
SES VER...
Bir çocuğun çıkaramadığı ses olmak zorundayız!
Bu utanç tablosunu örtbas etmeye çalışanlar, çocuk istismarının meşrulaşmasından sorumlu olanlar hesap versin...
Bulunduğumuz her yerde tepki verelim, kadınların ortak sesini yükseltelim! 


Ekmek ve Gül sitesi sizden gelecek her türlü mektup, izlenim, haber, fotoğraf ve videoya açık. Yayınlanmasını istediklerinizi [email protected] adresine gönderebilir, Facebook ve Twitter hesaplarımızda paylaşabilirsiniz. 0533 209 01 78 numaralı whatsapp hesabından bize ulaşabilirsiniz... 

İlgili haberler
Çocuk istismarı 3 kat arttı! Davaların neredeyse y...

Adalet verileri, yılda ortalama 8 bin çocuğun cinsel olarak istismar edildiğini ortaya koyuyor. Bu,...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Çocuk istismarından haberdarsanız b...

Çocuk istismarından, ihmalinden kuşkulanıyor ya da bunu biliyorsanız istismarın durması ve çocuğun k...

EMEP: Bu utanç siyasi iktidarındır

Son 5 ayda, tek bir hastaneye 115 kız çocuğunun hamilelik nedeniyle başvurduğunun açığa çıkmasına il...