GÜNDEM

İktidarın ‘büyük başarısı’ imam hatiplerin artışının Esenyalı’daki tezahürü

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ‘büyük başarı’ olarak ifade ettiği imam hatiplerin artışının, emekçilerin yaşamındaki gerçek karşılığını İstanbul’da Esenyalı Mahallesi’nden kadınlar anlatıyor.

Zara ve ünlü markaların kadın emeği sömürüsü

Asgari ücretlinin kapısının önünden bile geçemediği, İspanyol tekstil mağazalarının yıldızı Zara, Asya ve Türkiye’de özellikle kadınların ucuz emeğiyle var oluyor.

KHK’li olmak oturduğun evi satmaktır, eşinin patronun olmasıdır!

‘675 benim kimliğim uzantısı gibi, hani işte doc. uzantısı olur ya. Ben artık Fatoş Talia Alan 675’im’ diye anlatıyor Fatoş, KHK numarası eklenirken eksilen hayatının hikayesini.

Uluslararası Kadın Sempozyumu: Kadınlar dünyanın her yerinde mücadele ediyor

‘Uluslararası Kadın Sempozyumu’nun ikinci gününde konuşan kadınlar, dünyanın her yerinde kadınların benzer sorunlar yaşadığını ve buna karşı hakları için mücadele ettiğini söyledi.

Kocaeli’den kadınlar: Siz anlatın bizim çilemizi okusun herkes

Kocaeli’de yaşayan kadınlarla salgının okullardaki son durumunu, temel tüketimden, faturalara yapılan zamları konuştuk.

Gamze Pala’nın katili Savaş Dalançıkar’a ağırlaştırılmış müebbet

Rize Fındıklı’da Gamze Pala’yı katleden Savaş Dalançıkar, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Taliban’ın Türkiye ziyareti: Kadınlar Taliban’ı tanımıyor, Taliban’ı tanıyanı da tanımıyor

AKP’nin Taliban yönetiminin tanınması, meşrulaştırılması anlamına gelen ziyareti organize etmesi Türkiyeli kadınlara “Biz de sizi tanımıyoruz, ne istediğinizi zerre umursamıyoruz” dediğini gösteriyor.

Dersim Yenigün Kadın Dayanışma Derneği: Her alanda kız kardeşlerimizin yanında, tacizcilerin karşısındayız!

Dersim’de öğrencilerin barınma sorunu kadın öğrenciler için aynı zamanda tacize dönüştü. Dersim Yenigün Kadın Dayanışma Derneği duruma tepki göstermek için sokağa çıktı.

Helin Palandöken anması: Polisler o gün neredeydi?

4 yıl önce katledilen Helin Palandöken için mezarı başında anma gerçekleşti. Anmaya katılan kadınlar polis yoğunluğuna tepki gösterirken, 'Helin katledilirken neredeydiniz?' diye sordu.

Plaspak işçileri: Dayanacak gücümüz kalmadı

Plaspak’tan kadın işçi anlatıyor: “Günde 12 saat çalışmaya mecbur bırakıyorlar. Fazla mesaiye kalmak istemeyene servis vermiyorlar. Kapıları üzerimize kitliyorlar.”

Yargıtay Başsavcılığı Kadir Şeker'e verilen cezaya itiraz etti

Yargıtay Başsavcılığı, Konya'da sokakta darp edilen Ayşe Dırla'yı kurtarmak isterken Özgür Duran'ın ölümüne neden olan Kadir Şeker'e verilen 12.5 yıllık hapis cezanın bozulmasını istedi.

Mülteci bir kadın ırkçı saldırıya uğradı: Hukuki ve tıbbi desteğe ihtiyacım var

Komşularının ırkçı, ayrımcı ve fiziki saldırılarına maruz kalan mülteci F.S., şikayette gittiği karakolda da hakarete uğradığını belirterek, destek talebinde bulundu.

Hasret Tutal’ın katledilmesine kadınlardan tepki: Cinayet değil kadın kırımı

Hasret Tutal’ın katledilmesine ilişkin Diyarbakır ve Urfa’da açıklama yapan kadınlar, kadın cinayetlerine tepki göstererek, ‘Haklarımızdan, kazanımlarımızdan ve hayatlarımızdan elinizi çekin’ dedi.

Dikili’de 8 öğrenciyi taciz eden öğretmen tutuklanmadı

Dikili ilçesinde 8 öğrenciyi taciz eden öğretmen E.S’nin yargılandığı davanın duruşmasında, tutuklanması yönündeki talep reddedildi. Dava 25 Ocak tarihine ertelendi.

Yeldeğirmeni Ekmek ve Gül Grubu: Nihal Yalçın’ın yanındayız

Nihal Yalçın’ın Altın Portakal’da ödül aldığı sırada Tamer Karadağlı’nın, Yalçın’ın konuşması bitmeden yanına gelerek ödülü eline tutuşturmasına kadınların tepkileri büyüyor.

Kadına yönelik sistematik tavrın zuhur etmiş hali: Tamer Karadağlı

‘Tamer Karadağlı’nın yüzündeki eğreti, zorlama mimikleri, maruz bırakıldığımız tavrın kameralar karşısında yaşanması açısından bariz, çarpıcı nitelikte bir örnek…’

Soru önergesine verilen yanıtlar yine muğlak: Kaplan'ın ölümüne ilişkin soru önergesi yanıtlandı

HDP Milletvekili Remziye Tosun'un Eda Nur Kaplan'ın ölümüne ilişkin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a 9 Ağustos’ta verdiği soru önergesine yanıt verildi.

Mardin Derik'te, 5 ayda 72 kadın bisiklet sürmeyi öğrendi

Mardin'in Derik ilçesinde Sevdet Baki, bisikletiyle 5 ayda 72 kadına bisiklet sürmeyi öğretti. Baki, ''En büyük isteğim, tüm bu kadınlarla Derik çarşısının içinde sürebilmek" dedi.

Çorlu’da Ekmek ve Gül buluşması: Dert çok; çözüm mücadele

Sağlıktan tekstile, metalden plastiğe çeşitli sektörlerde işçi kadınların ve liseli genç kadınların katıldığı Ekmek ve Gül etkinliğinde kadınlar sorunların yanında çözüm önerilerini de konuştu.

Karabağlar Kent Konseyi Kadın Meclisi ve İzmir Barosundan Kız Çocukları Günü açıklaması

Karabağlar Kent Konseyi Kadın Meclisi ve İzmir Barosu Dünya Kız çocukları Günü dolayısıyla açıklama yaptı. Kadın Meclisi ‘İstismarına sessiz kalmayacağız’ derken, Baro ‘Eşitsizlikle mücadele’ dedi.