GÜNDEM

Diyanet İşleri Başkanlığı 2024-2028 stratejik planı: Hedef 4-6 yaş aralığı, engel sekülerleşme

Diyanet İşleri Başkanlığı 2024-2028 Stratejik Planı yayınladı. Üniversiteli gençlere ulaşılamadığından yakınılan planda risklerin başında ise sekülerleşme, kadın ve LGBTİ hareketi sayılıyor.

Doç. Dr. Cangül Örnek: Diyanetin stratejik planında politik tercihler öne çıkıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın strateji planını değerlendiren Siyaset Bilimci Doç. Dr. Cangül Örnek, “Diyanet, reformlara kafa tutan bir kurum haline geldi” dedi.

İstismara karşı mücadele eden kadınlar: Kadınların dayanışması güçlü hissettiriyor

Yıllarca akrabaları tarafından istismara uğrayan, bugün 12, 17 ve 21 yaşında olan kız kardeşler ilk önce çekindiklerini, korktuklarını daha sonra birbirlerinden güç aldıklarını ifade etti.

"Kadınların mücadele ile kazanılmış haklarını savunmaya devam edeceğiz"

Bolu'da eşi tarafından katledilen Meltem Zengin için Bolu Kadın Platformu üyeleri açıklama yaptı.

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği 1 Mayıs'ta alanda olacak

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği'nden kadınlar 'Ekmeğin pahalı, emeğin ucuz olduğu bu hayata' karşı 1 Mayıs'ta alanlarda olacak.

İşçi kadınlara esnek ve güvencesiz çalışma sarmalı

İktidarın OVP ve benzeri planlamaları kadınların hayatına esnek ve güvencesiz çalışma olarak yansıyor. Kadın işçi ve emekçiler işsizlikle burun burunu çalışmaya devam ediyor.

Şatafat ve pırıltının öteki yüzü

‘Istakoz’dan sonra sıra günü birlik yurtdışı seyahate geldi. Şatafatta boğulan iktidar yandaşları bir yana Havin gibi milyonlarca çocuk işçi çalıştığı için okumaya hasret kalıyor.

İnsanca yaşam, güvenceli iş ve ücretsiz kreş için 1 Mayıs’a

1 Mayıs’a giderken İzmir’de belediye işçisi kadınlar kadro, güvenceli iş, eşit işe eşit ücret ve kreş talebiyle meydanlara çağırıyor.

Erdoğan, Rabia Naz'ın babası Şaban Vatan'a dava açtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 yıl önce şüpheli şekilde ölen Rabia Naz Vatan'ın babası Şaban Vatan'a dava açtı.

AYM'nin 'boşanma reddi sonrası 3 yıl bekleme' maddesinin iptali ne anlama geliyor?

Anayasa Mahkemesi Medeni Kanun madde 166/4'te düzenlenen ve boşanma davası reddedilip ortak hayat kurulamadığı ihtimalde boşanma için 3 yıl beklenmesini zorunlu kılan hükmü iptal etti.

İstinaf, taciz davasında 'takdir indirimi'ni hukuka aykırı buldu

İstinaf, Şişli’de 17 yaşındaki kız çocuğuna sarılmaktan yargılanan sanığa 'sarkıntılık düzeyinde çocuğun cinsel istismarı' suçundan verilen cezada 'takdir indirimi'ni hukuka aykırı buldu.

Kadın cinayetinde 'İyi hal' indirimi

Zonguldak Ereğli’de eski kadın arkadaşı Yeşim Sönmez’i pompalı tüfekle vurarak öldüren Başaran Çevikoğlu’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası İyi hal indirimiyle müebbet hapse indirildi.

Lezita işçileriyle dayanışmaya giden kadınlara sendikacı müdahalesi

İKP'nin Lezita işçileri dayanışma ziyareti sırasında İKP adına konuşan Nuray Öztürk'ün konuşmasına sendika başkanı müdahale etti. Olayın ardından yaşananları Öztürk, Ekmek ve Gül'e aktardı.

Kadın işçilerden grevdeki Mersen işçilerine destek ziyareti

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’in 2022 yılında yetki aldığı Mersen’de işçiler greve çıktı. Birleşik Metal-İş'te örgütlü kadın işçiler, grevdeki işçileri ziyaret etti.

Atakent'te kadınlar güvenli yaşam ortamı istiyor

Atakent Mahallesi 2.etap sakinleri ve kadın kadın dernekleri Atakent mahalle muhtarı Özge Erdoğan Yeşilırmak'ı ziyarette bulundu, yaşadıkları sitede öne çıkan sorunları dile getirdi.

Savcı sanığın aldatma iddiasına dayanarak haksız tahrik indirimi istedi

İstanbul Fatih’te boşanma aşamasında olduğu Emine Cin’i öldüren Levent Cin hakkında mütalaa açıklayan savcı sanığın aldatma iddialarına dayanarak haksız tahrik indirimiyle toplam 27 yıl hapis istedi.

6 kadın gazetecinin davası 13 Haziran’a ertelendi

Gazetecilere yönelik gözaltı operasyonlarını protesto ettikleri için yargılanan 6 kadın gazetecinin duruşması 13 Haziran’a ertelendi.

Karaca Şırnak’ta uzman çavuşun cinsel saldırısını Bakanlara sordu

Emek Partisi (EMEP) Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, Şırnak’ta genç kadınlara cinsel saldırıda bulunan uzman çavuşu Meclis gündemine taşıdı.

Kadınlar eşleri tarafından ateşli silahla katledildi

Antalya ve Balıkesir'de iki kadın eşleri tarafından ateşli silahla vurularak katledildiler.

Ağrı Milletvekili Demir: Ağrı'da kadın cinayetleri artarak devam etmekte

DEM Parti Ağrı Milletvekili Nejla Demir, Ağrı'da kadına yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerine ilişkin Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'a soru önergesi verdi.