GÜNDEM

Anasoylu toplumdan bahsetmek suç unsuru sayıldı!

Örgüt üyesi ve örgüt propagandası yapmak suçlamasıyla tutuklanan Güven’in gerekçeli kararında anasoylu toplumu savunması ‘kin ve nefrete yol açacağı’ suç unsuru sayıldı!

‘Karnımız, gecelere kadar fazla mesai yaparsak doyuyor’

Asgari ücrete gelen zammı konuştuğumuz işçi kadınlar, zammın fatura ve harcamalara gelen zamlarla hemen geri alındığını düşünüyor.

‘İşimizi ve haklarımızı alana kadar mücadele edeceğiz’

Kod-29 gerekçesiyle işten atılan bir belediye işçisi kadın yazdı: ‘Ne ile suçlandığımı bilmeden yüz kızartıcı suç ile suçlanıyorum. Benimle beraber işten atılan yedi kadının sesi olmak istiyorum.’

Boşanmak istediği için ölüm tehdidi alan kadınları devlet ne zaman koruyacak?

Boşanmak istediği için koruma ve uzaklaştırma kararına rağmen kadınlar şiddete, saldırıya, ölümle tehdide maruz kalmaya devam ediyor. Kadınların ‘yaşamak istiyorum’ çığlıkları büyüyor.

Migros depo işçisi: 700 işçi iki lavaboyu kullanıyorduk

Migros depo işçisi iken sendikalaşan işçiler ücretsiz izne çıkarıldı. Görüştüğümüz İşçi kadınlar ücretsiz izin dayatmasına tepkili, işlerini ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyorlar.

Gazeteci Arzu Geybullayeva: Tehditlere rağmen işimi yapmaya devam ettim

Azerbaycan-Ermenistan savaşı sırasında yoğun saldırılara ve tehditlere maruz kalan, hedef haline getirilen Azerbaycanlı Gazeteci Arzu Geybullayeva, ‘Ben işimi yapmaya devam ettim’ dedi.

Avukat Selin Nakıpoğlu: Yasaların uygulanmamasını kadınlar canlarıyla ödüyor

Dünya Ekonomik Forumunun 2020 Cinsiyet Eşitliği Raporunda Türkiye’nin notunun ‘en kötü’. Av. Selin Nakıpoğlu, iktidarın şiddetle mücadele ediyor‘muş’ gibi yapmaktan öteye gitmesi gerektiğini söyledi.

Kadınlar için kabusa dönen kimlik değiştirme süreci

Kadınlar kimlik bilgilerinin değişmesi ile yaşayacakları her türlü zorluğa rağmen ölmemek için son çare olarak kimlik değiştirme yolunu tercih etmek zorunda kalıyorlar.

‘Devletin koruması gerekirken biz kendimizi korumaya mecbur kalıyoruz’

Şiddet artar, şiddetin dozu vahşileşirken ölmemek için öldürmek zorunda kalan kadınlar da artıyor. Kadınların hikayeleri ise hiç değişmiyor!

Kadir Şeker davası yeniden görülecek

Konya’da kadına yönelik şiddeti engellemek isterken, saldırganın ölümüne neden olduğu için tutuklanan Kadir Şeker hakkında verilen ceza Bölge Adliye Mahkemesince bozuldu. Dava yeniden görülecek.

Eski kız arkadaşını bağlayıp evi ateşe verdi, serbest bırakıldı

Ataşehir’de eski kız arkadaşı Alev Ş.’yi ayakları, ağzı ve kollarını koli bandıyla bağladıktan sonra evi ateşe verdiği iddiası ile gözaltına alınan Emre Y., serbest bırakıldı.

Ankara’da bir kadın, kızına ve kendine şiddet uygulayan eşini öldürdü

Ankara’da eşi Ali Akgün’ü öldüren 75 yaşındaki Nimet Akgün’ün ‘Bana ve kızıma şiddet uyguluyordu, dayanamayıp öldürdüm’ dediği öğrenildi.

Çalışmakla ev içi şiddet arasında nasıl bir ilişki var?

Kadınların ekonomik özerkliğinin olmaması, ev içinde fiziksel ve ekonomik şiddete uğrama risklerini arttırıyor, yani ekonomik özerkliğe sahip olmak şiddet riskini azaltan bir etken.

Baldur işçilerine kadınlardan dayanışma ziyareti

Baldur grevinin 21. gününde Ekmek ve Gül okuru kadınlar Baldur işçilerini ziyaret etti. Grevdeki işçilere, kadınların yaptığı çorba ve börekler dağıtıldı.

Ayşe Tuba Arslan’ın avukatları: Tüm sorumlular yargılansın

Ayşe Tuba Arslan’ın ölümünde ihmali olan kamu görevlilerine yönelik inceleme ve soruşturmaların cezasızlıkla kapatılmasına karşı Arslan’nın avukatları, ailesi ve Eskişehirli kadınlar açıklama yaptı.

Sağlık emekçisi kadınlar: Kuru ekmek zammı değil, insanca yaşanacak ücret istiyoruz

Sağlık emekçileri Eyüpsultan Devlet Hastanesi önünde bir araya geldi, insanca yaşanacak bir ücret talebinde bulundu. Sağlık emekçileri kadınlar taleplerini Ekmek ve Gül’e anlattı.

13 Ocak 1943| Yazar Else Ury toplama kampında öldürüldü

Yazar Else Ury 1 Kasım 1877'de Berlin'de doğdu,13 Ocak 1943'te Auschwitz'de öldürüldü

Bakanlığın kadına yönelik suçlara ilişkin verileri ne kadar gerçekçi?

Adalet Hizmetlerinde 2020 yılı verileri kadına yönelik suçlara karşı devletin etkin korumasının arttığını ve kadın cinayetlerinin azaldığını söylüyor. Peki Bakanlık verileri ne kadar gerçekçi?

Polis şiddetine rağmen alanlarda olmaktan vazgeçmeyeceğiz

Ankara Kadın Platformu üyesi kadınların uzunca bir süredir yaşadığı polis şiddeti ve eylemlerinin engellenmesine karşı Platform üyesi kadınlarla konuştuk.

Ayşe Tuba Arslan davasında korumayanları korudular!

23 kez suç duyurusuna rağmen Ayşe Tuba’yı koruyamayan devlet; hakimini, polisini, ŞÖMİN uzmanını korumaya aldı, yapılan suç duyuruları kapatıldı.