10 Ekim Katliamı anıtına yapılan saldırıya ailelerden tepki
Ankara Garı önünde bulunan 10 Ekim Katliamı anıtına yapılan saldırıya aileler tepki gösterdi.

Ankara Garı önünde bulunan 10 Ekim Katliamı sembolik anıtına yapılan saldırıya aileler tepki gösterdi. Anıtın önünde yapılan açıklamada konuşan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, önceki saldırılarda mobese kayıtlarına emniyetin sonra “Görüntü yok” yanıtı vermesine tepki gösterdi. Coşgun, “Buraya saldıran zihniyet IŞİD'den farksızdır. Buna dur demeyenleri eleştirmekle kalmayıp sorumlular hakkında da suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

BELEDİYE KARARINA RAĞMEN ANIT YAPILMADI
Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi kararına ve aradan geçen 44 aya rağmen bir anıt yapılmamasına tepki gösteren Coşgun, sembolik anıtın bile korunamadığını söyledi. Coşgun, “Bu sadece bizim talebimiz değil. Canlı bombayı bulan mekanizmanın bu saldırıları yapanlar için de yetkisini ve gücünü kullanması gerekir” dedi. Saldırının ardından annelerden telefon aldığını anlatan Coşgun, “İnsanlar gözyaşı döküyor. Her gözyaşının bedeli ödeninceye kadar bu mücadele bitmeyecek. Anneleri hala ağlatan, acıyı hala yükselten sorumlular ve hesap verecek” dedi.

ÜLKE BARIŞ VE DEMOKRASİYE HASRET
KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş'a seslenerek, bu alanın düzenlenerek hayatını kaybedenlerin anısının yaşatılacağı bir anıtın da acilen yapılması ve adım atılması gerektiğini söyledi.

HDP Ankara İl Eş Baskını Hüseyin Gerger, Türkiye'nin barışa ve demokrasiye hasret kaldığını belirterek, “Demokrasi güçleri yan yana gelerek bu saldırıları önleyebilir” dedi.
Emek Partisi Ankara İl Başkanı Fikret Aslan da karanlık güçlere karşı hayatını kaybeden arkadaşlarının ideallerini gerçekleştirerek cevap vereceklerini söyledi.

İlgili haberler
10 Ekim Katliamı’nın ardından anneler anlatıyor...

10 Ekim’de barış için gittikleri Ankara’da yaşamlarını yitirenlerin yakınları anlatıyor: Adalete güv...

GÜNÜN FOTOĞRAFI: 10 Ekim için dua…

10 Ekim Ankara Katliamı davası Ankara Adliyesinde sürerken adliye önünden geçen bir kadının barış is...

10 Ekim'i kadınlar anlatıyor

10 Ekim Ankara Katliamında eşlerini, çocuklarını, yakınlarını kaybeden kadınlar anlatıyor. Acımız hâ...