11 kurşunla öldürülen Nurcan Arslan’ın katiline iyi hal indirimi
Nurcan Aslan’ı katleden Abdullah Melih Barış’a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren mahkeme heyeti, ‘iyi hal’ indirimi uygulayarak cezayı müebbete çevirdi. Aile karara tepki gösterdi.

İstanbul Küçükçekmece’de 30 Ocak 2016’da, Tokat’ın Almus ilçesi Kurtuluş Mahallesi muhtarı Abdullah Melih Barış tarafından katledilen Nurcan Arslan davasının karar duruşması, Bakırköy Adliyesi 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmadan önce, Nurcan’ın ailesi adliye önünde açıklama yaptı. Yapılan açıklamada “Dün Özgecan bugün Nurcan, yarın hangi can” pankartı açıldı. Nurcan Arslan’ın ablası Gülcan Arslan yaptığı açıklamada İki buçuk yıllık dava sürecinde çok fazla hukuksuzlukla karşılaşmalarına rağmen “adalet” demekten vazgeçmediklerini söyledi.
Açıklamanın şöyle devam etti:

Dava süreci, devlet muhtarı Abdullah Melih Barış’a yapılan imtiyazla başladı. Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Arslan’ı öldüren eski muhtar Barış’ın yargılanacağı duruşma için 16 Haziran tarihini belirlemişti. Ancak 10 Hazira’da bizlere haber vermeden duruşma yapıldı, kimsenin olmadığı salonda sanığın ifadesini aldı. Abdullah Melih Barış yine diğer kadın katilleri gibi ‘Psikolojik sorunlarım var’ dedi. Ancak Adli Tıp Kurumu, kendisi hakkında ‘Cezai sorumluluğu tam’ raporu verdi. Barış, raporu reddederek ‘Öfke kontrol sorunum var, cinayeti bir anlık bir öfke ile işledim’ dedi.
Abdullah Melih Barış, kadın katillerinin devletin en üst kademeleri tarafından sırtının sıvazlanmasının kendisine verdiği güçle Nurcan’ın ailesine bir de ‘tehdit ve hakaret’ davası açtı. Bugün, 2 buçuk yıllık adalet mücadelemizin sonuna geldik. Savcı, Abdullah Melih Barış için ağırlaştırılmış müebbet istedi. Bugün karar verilecek. Mücadelemiz, kadın cinayetleri son bulana ve adalet yerini bulana dek sürecek!

AVUKAT GÜLHAN KAYA: İNDİRİM YAPILMAMALI
Açıklama ardından duruşmaya geçildi. Kadın örgütlerinin de takip ettiği duruşmada savcı mütalaasını tekrarlayarak sanığın “kasten ve planlı öldürme” suçunu işlediğini ifade etti, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini istedi.
Nurcan Aslan’ın avukatları esasa ilişkin görüşlerini açıkladı. Avukat Gülhan Kaya, sanığın Nurcan Aslan’ın Facebook hesabını ele geçirdiğini ve arkadaşlarını tehdit ettiğini belirerek, “Bu dava diğer kadın katliamlardan farksız değil. Bu ülkede biliyoruz ki katil erkekler kadınları öldürmeden internetten ne kadar ceza alacağını hesaplıyor. Bu sanık da aklı dengesinin yetersiz olduğunu iddia etti. Böyle olmadığı ortaya çıktı. Kesinlikle haksız tahrik indirimi yapılmamalı. Ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılmalı” dedi.

SANIKTAN ‘BİPOLAR BOZUKLUK’ SAVUNMASI
Ardından savunması alınan sanık ise tehdit edildiğini öne sürerek, 15 yıldır bipolar bozukluğu yaşadığını ve tedavi gördüğünü ifade ederek kendini aklamaya çalıştı. Sanık avukatı Mehmet Resul de sanığı aklama yoluna giderek cezada indirim alması yönünde savunma yaptı. Mehmet Resul ayrıca dosyanın tekrardan Adli Tıp Kurumuna gönderilmesini istedi.
Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Nurcan’ı katleden Barış’a önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. “iyi hal” indirimi uygulayarak cezayı müebbet cezasına çevirdi.
Nurcan’ın ailesi kararı “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Kadın cinayetleri politiktir” sloganı ile protesto etti.

SANIĞA İYİ HAL İNDİRİMİ UYGULANMASINI KABUL ETMİYORUZ
Karar sonrası Nurcan’ın ailesi ve avukatları adliye önünde karara tepki gösterdi. Ailesi “Bu nasıl adalet içimiz yanıyor” diye isyan ederken söz alan avukat Gülhan Kaya, sanığın haksız tahrik indirimi almak için çok uğraşmasına rağmen alamadığını ancak iyi hal indirimi aldığını belirterek, “Sanığa iyi hal indirimi uygulanmasını kabul etmiyoruz. Yargı erkekleri cesaretlendiren iyi hal indirimlerini tekrar değerlendirmeli. Kararı istinaf mahkemesine taşıyacağız” dedi.
İlgili haberler
'Çok seviyorum' deyip öldürdüğü Nurcan şimdi de 't...

Nurcan Arslan cinayeti davasında daha önce "Çok seviyordum, öldürdüm" diyen sanık şimdi ise "Teröris...

Cinayetin gerekçesi bir anlık öfkeymiş

Nurcan Aslan’ı katleden Abdullah Melih Barış, ‘Bir anlık bir öfkeydi’ diyerek kendisini savunmaya ça...

Nurcan Arslan davasında savcı müebbet istedi

Arkadaşlık teklifini reddettiği gerekçesiyle Abdullah Melih Barış tarafından öldürülen Nurcan Arslan...