15 saatlik çalışmaya itiraz eden kadın işsiz kaldı
“Harca harca bitmez” sloganıyla bilinen A101 çalışanlarının ömrünü harcaya harcaya bitiriyor: Bir kadın, günde 15 saate varan çalışma koşullarına itiraz ettiği için mobbing sonucu istifa ettirildi.

“Harca harca bitmez” sloganıyla bilinen A101 marketler zincirlerindeki çalışma koşulları, insanın ömrünü harcaya harcaya bitiriyor. Ankara Dikmen’de bulunan şubede çalışan bir kadın, günde 15 saate varan çalışma koşullarına itiraz ettiği için mobbing sonucu istifa ettirildi. Konuyla ilgili A101 İç Anadolu Elmadağ Bölge Sorumlusu Hakan Durukan ise durumu inkar ederek, “Bizim firmamızda öyle şeyler olmaz” diye kendilerini savundu.

“A101, harca harca bitmez” sloganıyla bilinen A101 marketler zincirinde işçilerin ömrü çalışma koşulları nedeniyle tükeniyor. Ankara’da İlker Birinci Caddesi’nde bulunan A101 şubesinde iki vardiya sistemi olduğunu ve birinci vardiyada çalışanların sabah 8.30- akşam 18.00 arası, ikinci vardiyada çalışanların 12.00- 22.00 arası çalıştığını aktaran kadın işçi “Ancak firmada bazen yasal sınır olan günlük 11 saatlik çalışma süresinin üzerinde çalışma dayatılıyor” dedi.

4 gün boyunca sabah 8.30 akşam 22.00 saatleri arasında çalışmak zorunda kaldığını anlatan kadın işçi duruma itiraz edince, mağaza müdür yardımcısı tarafından azarlandığını, “Mağaza Müdür Yardımcısı K.E. istemiyorsan çalışma istifanı ver, çalışacaksan da başka şubeye git” dendiğini anlattı. daha sonra da zorla istifa ettirildiğini söyledi. 

ÇABUK, ÇABUK’ DAYATMASI
Günde 15 saate varan çalışma koşullarının dayatıldığını ve mobbing uygulandığını anlatan kadın işçi şöyle devam etti: “Çalışırken bir saniye bile oturamıyorsunuz. Sabah gidiyorsunuz, ürünleri diziyor, tarihlerini kontrol ediyorsunuz. İşiniz bitince kasaya geçiyorsunuz. Rahat yemek yiyemiyor, tuvalet molası veremiyorsunuz. Bir ihtiyacınız olduğunda ‘Çabuk ye, çabuk git’ baskısıyla karşılaşıyorsunuz. Aylık 1500- 1800 lira arası para veriyorlar ancak fazla mesai yok. Ücret arasındaki fark mağazanın satış performansına göre değişiyor.” Çalışanların “Siz de mağaza müdürü olabilirsiniz” denilerek daha fazla çalışmaya teşvik edildiklerini dile getiren kadın işçi, ürünler üzerinden yaptıkları satışa göre izin kullanabildiklerini şöyle anlattı: “Örneğin; size bir çikolatayı sat diyorlar, siz ondan istenilen sayıda satarsanız, fazladan ayda bir gün izin hakkınız oluyor.” 

FİRMALARINI SAVUNDU
A101 İç Anadolu Bölge Sorumlusu Hakan Durukan firmalarında böyle olayların olmayacağını savunarak, “Ben firmada 9 yıldan beri çalışıyorum. Sıkıntı görmedim, duymadım. Arkadaş yalan beyanda bulunuyor. Tamamen vardiya sisteminde çalışıyoruz. Bütün marketler aynıdır, marketlerdeki çalışma sistemi bu” dedi. Durukan, çalışanın iddialarını yalanlarken, şubelerinde böyle bir olay yaşanmışsa araştıracaklarını belirtti.

İlgili haberler
LCW işçisi kadınlar dertli: Kreş yok, taciz çok

Kadın işçiler yaşadıkları sorunları ve taleplerini dile getirmeye devam ediyor. LCW çalışanı kadınla...

Hamile işçinin ‘sağlıksız güvencesi’

Boya kokusu tinerle karışmış, koku bütün fabrikaya yayılmış. En uç köşede hamile bir kadın çalışıyor...

Kayıt dışı çalıştırılan kadın öğrenci sömürü çarkı...

Kayıt dışı ‘öğrenci işçi’ sömürüsüne Eskişehir’den örnek: Bir kadın öğrenci çalıştığı yerde hem sigo...