17 yaşındaki Duygu Delen’in ailesinin avukatı: Otopsi raporunu henüz alamadık
Antep'te Atlantik Halı'nın sahibinin oğlu Mehmet Kaplan tarafından pencereden atıldığı düşünülen 17 yaşındaki Duygu Delen'in ailesinin avukatı: Otopsi raporunu kanuni hakkımız olmasına rağmen alamadık

Antep’te, ayrıldığı Mehmet Kaplan’ın evindeki pencereden şüpheli şekilde düşen ve öldürüldüğü düşünülen 17 yaşındaki Duygu Delen'in ailesinin avukatı Göksel Öztürkmen otopsi raporunu henüz alamadıklarını ifade ederek, "Mehmet Kaplan’ın daha önce karıştığı bir olayın karartıldığına dair vahim iddialar var. Halen otopsi raporunu, kanuni hakkımız olmasına rağmen alamadık. Kısıtlama kararı olsa dahi, otopsi raporunun tarafımıza verilmesi lazımdı” dedi. 

13 Ağustos günü yaşanan olayda, Duygu Delen Atlantik Halı'nın sahibinin oğlu Mehmet Kaplan'ın (20) Batıkent Mahallesi'ndeki 5 katlı bir apartmanın 4'nci katındaki evinin penceresinden şüpheli bir şekilde düştü. Delen, olay yerinde hayatını kaybederken, polis Mehmet Kaplan'ı gözaltına aldı. Sorgusunun ardından adliyeye sevk edilen Kaplan, Delen’i darp ettiğini itiraf etti “cinsel istismar ve kasten öldürme” suçlarından tutuklandı.

‘KADIN VE ÇOCUK CİNAYETİ’

Savcılık tarafından dosyaya erişim kısıtlaması getirilen soruşturma sürerken Duygu Delen'in ailenin avukatı Göksel Öztürkmen, olayın kadın cinayetinin yanı sıra çocuk cinayeti olarak da ele alınması gerektiğini söyledi. Avukat Öztürkmen, "Aile perişan durumda. Bakmaya kıyamadığınız evladınız, çocuğunuz menfur bir cinayete kurban gidiyor. Klasikleşen, 'öldür sonra belli imkanları da kullanarak işin kenarından sıyrıl, kaç.' İnşallah biz buna müsaade etmeyeceğiz. Gerek ben gerek diğer avukatların tek amacı bu. Duygu'nun ölümü, kamuoyunda kadın cinayeti olarak lanse edildi. Burada gözden kaçırılan bir nokta var. Burada kadın cinayeti var ancak öte taraftan 15-18 yaş arasında bir çocuk cinayeti de var. Burada çocuğa karşı bir şiddet var. Burada çocuğa karşı gerçekleştirilen bir eylem söz konusu. Bunun gözden kaçırılmamasını istiyoruz, olayın çocuk boyutu olduğunu düşünüyoruz. Çocuk demek nedir? Akli melekeleri yerine gelmemiş, kolay şekilde kandırılabilir, en ufak baskıda korkabilir, özellikle ebeveynleri konusunda tehdit edildiğinde, işte; 'Şu dediğimi yapmazsan babana bunu yaparım, şu dediğimi yapmazsan annene bunu yaparım' gibi korkutarak baskı altına almak, çocuklarda çok fazla gördüğümüz bir olay. Bir çocuğu en değer verdikleri anne- baba ile tehdit etme söz konusu" dedi.

“ADLİ TIP RAPORU'NU ALAMADIK”

Kısıtlılık kararı nedeniyle Adli Tıp Raporu'nu henüz alamadıklarını kaydeden Öztürkmen, "Dosyada kısıtlılık var. İfadelerle ilgili olarak ulaşabildiğimiz, kısıtlılık kararı gelmeden önce, evraklar var. Kanuni hakkımız olmasına rağmen kısıtlama kararı olsa dahi, otopsi raporunun tarafımıza verilmesi lazımdı. Diğer meslektaşlarım otopsi raporunu almak için adliyede çalışmaya başladılar. Şu anda belge henüz elimize gelmedi. Ailenin bağımsız bir hekimi de bizim görevlendireceğimiz bir hekim arkadaşımız da otopsiye müdahil olsun istedik. Bunu kabul ettirdik. Hekim arkadaşımız otopsi sürecine müdahil oldu. Buna rağmen otopsi raporunun bir nüshası hekim arkadaşımıza verilmedi. Bu çocuğun daha önce karıştığı bir olayın karartıldığına dair vahim iddialar var. Ailenin bu yönde korkuları vardı. Bir nebze olsun bu korkuları giderdiğimizi düşünüyorum. Ama halen otopsi raporunu, kanuni hakkımız olmasına rağmen görmedik" diye konuştu. Avukat Göksel Öztürkmen, Duygu Delen'in arkadaşlarının ifadelerine başvurulduğu yönünde duyumlar aldıklarını da kaydetti.


İlgili haberler
Duygu Delen’in arkadaşları: ‘Duygu şiddet görüyord...

Babası iş insanı olan eski erkek arkadaşının evinden şüpheli şekilde düşerek yaşamını yitiren Duygu...

İstanbul Sözleşmesi’nde ‘erteleme’, mücadelenin en...

Gazeteci Ayla Türksoy’un hazırlayıp sunduğu programda soruları yanıtlayan Avukat Gülşah Kaya, İstanb...

Tepebaşı Belediyesi işçileri: ‘İstanbul Sözleşmesi...

DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası Eskişehir Şubesi üyeleri örgütlü oldukları Tepebaşı Belediyesinde İs...