25 Kasım’da Cizre’de darbedilen kadınlara soruşturma açıldı
Cizre’de, 25 Kasım Yürüyüşü esnasında polis şiddetine maruz kaldıktan sonra gözaltına alınan 23 kadın hakkında soruşturma başlatıldı.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü gerçekleştirilen yürüyüşe müdahale eden polislerin, darbettikten sonra gözaltına aldığı kadınlar hakkında soruşturma başlatıldı. Polis şiddeti sonucu kolu kırılan Şırnak Barış Anneleri Meclisi üyesi Nebahat İşçi ile kolu yerinden çıkan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Silopi İlçe Eş Başkanı Asuman Külter’in de aralarında bulunduğu 23 kadın hakkında Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Toplantı, Gösteri ve Yürüyüş Kanunu’na Muhalefet Etmek” iddiasıyla soruşturma açıldı.

Kadınlardan Barış Annesi Nebahat İşçi ve HDP İlçe Eş Başkanı Asuman Külter, soruşturmaya dair konuştu.

POLİS ŞİDDETİNDEN SONRA SORUŞTURMA

Polisin uyguladığı şiddet nedeniyle yerinden çıkan kolunun günlerce alçıda kaldığını belirten HDP İlçe Eş Başkanı Asuman Külter baskı ve soruşturmaların kendilerini mücadeleden vazgeçirmeyeceğini vurguladı. Külter, “Herkesin de bildiği gibi 25 Kasım, şiddetle mücadele günüdür. Her yıl olduğu gibi bu yıl da kadınlara yönelik şiddete karşı alanlardaydık. 25 Kasım’da kadınlar olarak Cizre’de bir araya gelip sesimizi duyurmak istedik. Fakat kolluk güçleri tarafından engellenerek şiddete maruz kaldık. Hatta kolumda incinme ve çatlama oldu. Gözaltı aracına bindirilirken de iki dizimde yırtılma meydana geldi. Gözaltına alıp şiddete maruz kalmamıza rağmen bize soruşturma açtılar. Ancak bilmedikleri şey; soruşturma ve mahkemelerinden korkmadığımızdır. Asla geri adım atmayacağız. HDP’li kadınların ne kadar güçlü olduğunu çok iyi biliyorlar. Bu mücadelenin de gün be gün ne kadar büyüdüğünü görüyorlar. Kadınların geri adım atmayacaklarını bildikleri için ve kadınlardan korktukları için saldırıyorlar. Pes ettirmeye ve yıldırmaya çalışıyorlar” dedi.

BİR AYDA 3 SORUŞTURMA

Sadece bir ay içerisinde hakkında 3 soruşturma açıldığını aktaran Külter, şöyle dedi: “Soruşturmalarla kadın mücadelesinin önüne geçmek istiyorlar. Şırnak İl Genel Meclis üyesiydim ancak bir kumpasla görevden uzaklaştırıldım. Pes etmedim ve mücadelemi HDP’de yürütüyorum. Yaşamın her alanında bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Bu mücadele bayrağını zafere ulaştıracağız ve mutlaka kazanacağız. Hakkımda açılan dosyaların hiçbir gerekçesi yok. İki dosya kadın mücadelesi çalışmasından dolayı açıldı, bir diğeri de 25 Kasım yürüyüşünde yer aldığım için açıldı. Bunlarla geri adım atacağımızı sanıyorlar ancak daha da güçleniyoruz ve mücadelemizi daha da büyütüyoruz.”

‘ASIL BİZ DAVACIYIZ’

Polis şiddeti sonucu sol kolu kırılan ve bir ay alçıda kalan Barış Annesi Nebahat İşçi de şunları belirtti: “25 Kasım’da kadına yönelik şiddeti kınamak istedik. O gün uluslararası bir gündü. Yürümek istedik. Yürüyüş başladıktan kısa bir süre sonra polis anons dahi yapmadan etrafımızı sardı ve ardından saldırdı. Bazı arkadaşlarımız yerlerde sürüklendi. Bir polis sol kolumu döndürdü ve yerinden çıkardı. Şu an bile kolumda ağrı var ve elim sakat kaldı. Hiçbir şekilde hareket ettiremiyorum. Biz oraya savaşmaya gitmedik. Kadına yönelik şiddetle mücadele için oradaydık. Çünkü zamanında evli olduğum erkekten çok çektim. Haksızlığa ve şiddete maruz kaldım. Başıma gelenlerin hiçbir kadının başına gelmemesi için eyleme katıldım. Nerede kadına yönelik şiddet varsa karşısında duracağım. Yaptıklarından sonra da birde bize soruşturma açtılar. Asıl biz onlardan davacıyız.”

Haber-Fotoğraf: MA


İlgili haberler
25 Kasım’a giderken kadınlar neler yaşıyor, hangi...

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ne giderken Emek Parti...

Kadınların gözünden 2022: Şiddet, yoksulluk, hak k...

EMEP İstanbul İl Başkanı ve Kadın Bürosu üyesi Sema Barbaros, geçtiğimiz yılı kadınlar açısından değ...

25 KASIM 2022 | Bölge illerinde şiddete karşı alan...

Şırnak, Ağrı ve Van’da 25 Kasım’da kadına yönelik şiddete karşı alana çıkan kadınlara polis müdahale...