3 yıl istismar ettiği mülteci kadını Göç İdaresine bıraktı
3 yıl boyunca cinsel saldırıya maruz bırakılan zihinsel engelli mülteci kadın Şanlıurfa Göç İdaresi’ne bırakıldı.

Urfa’da yaşayan 64 yaşındaki Türkiye vatandaşı M.D. kendisinden 40 yaş küçük, Suriyeli, zihinsel engelli H.Y. ile 3 yıl önce imam nikahıyla evlendi. H.Y. dışında, biri yine imam nikahlı olmak üzere iki birlikteliği daha bulunan M.D, engelli kadını kendi ihtiyaçlarını göremediği ve diğer eşleriyle sorun yaşadığı gerekçesiyle Eylül 2018’de Şanlıurfa İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne bıraktı.

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre; M.D’nin yaklaşık 3 yıl boyunca cinsel saldırısına maruz kalan H.Y. için gönüllü avukat Alican Fıstıkçı devreye girdi ve ilk aşamada 6284 sayılı kanun ile koruma kararı alındı. Bir gün sığınmaevinde kalan H.Y. buradan Engelsiz Yaşam Merkezine sevk edildi. M.D’nin cinsel saldırısı sonucu bir çocuk dünyaya getiren mülteci kadın, şu an bir rehabilitasyon merkezinde kalıyor.

SAVCILIK TUTUKLULUK TALEP ETMEDİ
Hakkında iddianame hazırlanmayan ve cinsel saldırı soruşturması devam eden M.D. için savcılık tutukluluk talep etmedi. Şüpheli, ilk ifadesinde erkek çocuğu olmadığı için imam nikahıyla evlenmeye karar verdiğini, H.Y’nin akrabası olan Hüseyin isimli bir kişiye 5 bin TL ‘başlık parası’ ödediğini söyledi. İfadesinde, “Bu başlık parasını bir nevi mülteci oldukları için ihtiyaç sebebiyle yardım maksatlı istedi. Ben de yardım amaçlı kabul ettim” diyen M.D, cinsel saldırı sonucu dünyaya gelen kız çocuğunu resmi nikahlı eşi üzerinden nüfusa kayıt ettirdiğini de belirtti.

MAĞDURUN AKRABASINDAN ŞİKAYETÇİ OLDU!
Toplam 10 çocuğu bulunan M.D, H.Y’nin zihinsel engelli olduğunu bilmediğini belirterek ‘kandırıldığını’ iddia etti. M.Y. ifadesinde, “Ben hem bakılmaya muhtaç olmasından dolayı hem de çocuğum olması amacıyla evlenmek istedim. Şahsın mağdur olmasını istemedim. Kötü bir amacım yoktur. Ben yaşımdan dolayı imam nikahlı eşime sahip çıkamazdım. Bana durumuyla ilgili bilgi verilseydi ne kendimi mağdur ederdim ne de Suriye uyruklu eşimi mağdur etmek isterdim. Kandırıldığımı düşünüyorum. Hüseyin adlı şahıstan bu durumdan dolayı şikayetçiyim” dedi.

CİNSEL SALDIRI SONUCU DÜNYAYA GELEN ÇOCUK HALEN ŞÜPHELİDE
Bir rehabilitasyon merkezinde kalan, cinsel saldırıya maruz bırakılan H.Y’nin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Öte yandan cinsel saldırı sonucu dünyaya gelen çocuk için de savcılık tarafından ayrıca soruşturma başlatıldı. Halen şüpheli M.D’de bulunan çocuğun durumu önümüzdeki günlerde mahkemenin alacağı kararla belli olacak.

İlgili haberler
Ben Suriye’ye nasıl gideyim, keyfimden gelmedim ki...

İkinci çocuğuma kasık fıtığı teşhisi kondu ve bir an önce de ameliyat olması gerektiği söylendi. Göç...

Mülteci kadınlar anlatıyor: Evde koca baskısı, sok...

İzmir’de yaşayan Suriyeli kadınlar anlatıyor: ‘Hastanede doktorun odasına bile giremiyoruz, evde koc...

8 yılın sonunda mülteci kadınlar: Kendilerini ait...

Halkların Köprüsü Derneği yöneticilerinden Gülistan Sultan, 8 yıldır hâlâ mültecileri kabul edemediğ...