6000 kadın imzasıyla Aysel Tuğluk başvurusu yapıldı: #AyselİçinGeçOlmadan Görevinizi Yapın!
‘Aysel Tuğluk’a Özgürlük İçin 1000 Kadın’ imzasıyla yola çıkan, kadınlar, Kadıköy Postanesinden Adalet Bakanlığına, Adli Tıp Kurumuna, TBMM Başkanlığına dilekçelerini gönderdi.
Demans teşhisi konulan ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinin verdiği cezaevinde kalmasının hayati risk oluşturduğuna ilişkin kapsamlı rapor Adli Tıp Kurumu değerlendirmesinde yok sayılan Aysel Tuğluk, geçen hafta Gözlem İhtisas Dairesinde gözlem altına alınmış, kısa bir süre sonra ise yeniden Kandıra Cezaevine gönderilmişti.

“Aysel Tuğluk’a Özgürlük İçin 1000 Kadın”ın imzasıyla yola çıkan, kısa süre içerisinde 6 bini aşkın kadının dahil olduğu kampanyanın yürütücüsü kadınlar bugün Kadıköy Postanesinden Adalet Bakanlığına, Adli Tıp Kurumuna, TBMM Başkanlığına dilekçelerini gönderdiler. Gönderdikleri dilekçelerle “Aysel Tuğluk için geç olmadan görevinizi yapın, hukukun ve adaletin gereğini yerine getirin” çağrısı yaptılar. Kadınlar ayrıca Türk Tabipleri Birliği’ne ve Türkiye Barolar Birliği’ne yazdıkları mektuplarla süreci takip etme taleplerini ilettiler.
54 ülkeden 6 bini aşkın kadının imzasını taşıyan dilekçeleri ve mektupları göndermek için Kadıköy Postanesi önünde toplanan kadınlar “Aysel Tuğluk’un yaşadığı ağır hastalığa ilişkin yetkili sağlık kurumlarının hazırladığı “cezaevinde kalamaz” raporlarının dikkate alınmasını; hukuka, insan haklarına uygun bir karar verilmesini, gözlem altına alınıp sonra tekrar cezaevine gönderilen Aysel Tuğluk’un derhal serbest bırakılarak tedavi olmasının sağlanmasını” talep ettiler.
Yaptıkları açıklamada kadınlar “taleplerimizin takipçisi olacağız” diyerek şunları söylediler: “Adalet Bakanlığı, Adli Tıp Kurumu, Meclis Başkanlığı ve tüm sorumlulara görevlerini hatırlatıyor, Türk Tabipleri Birliği ve Türkiye Barolar Birliği’ne konunun takipçisi olma çağrısı yapıyoruz. Yetkililere, Aysel Tuğluk’un sağlığının geri dönülemez biçimde zarar görmesinden bizzat sorumlu olduklarını bir kez daha dile getiriyoruz. Bugün, 6 bini aşkın kadının imzalarıyla dilekçelerimizi postalıyoruz, taleplerimizin, Aysel Tuğluk’un sağlığının ve tüm hasta tutsaklarının durumunun takipçisi olacağız. #AyselİçinGeçOlmadan bu sesi duyun! Görevinizi yapın!”

HER YERDEN DAYANIŞMA KARTLARI
7 Ocak’ta Aysel Tuğluk’a Özgürlük İçin 1000 Kadının imzasıyla yayımlanan ve Aysel Tuğluk’un sağlık durumu gözetilerek bir an önce serbest bırakılmasının talep edildiği çağrı metnini, kısa sürede 54 ülkeden 6 bini kadın imzaladı. İzmir, Mersin, Hatay, Diyarbakır, Mardin, Aydın, Muğla’da kent merkezlerinde ve çeşitli ilçelerde kadınlar Aysel Tuğluk’a dayanışma kartları göndererek, Tuğluk’un sağlık durumunu ve kadınların taleplerini kamuoyuyla paylaştılar. Barolara ve hekimlere de çağrı yapan kadınlar, tüm hasta mahpusların sağlık hakları ve insanca tedavi görme hakları olduğunu vurgulayarak hukukun gereklerini yerine getirmenin hükümetin görevi olduğunu, cezaevlerinde hasta mahpusların yaşayacağı her türlü olumsuz durumdan da hükümetin sorumlu olacağını vurguladılar.
6 bini aşkın kadının imzaladığı çağrı metnine ayseltuglukicin1000kadin.org adresinden halen imza verilebiliyor.

Fotoğraf: Aysel Tuğluk’a Özgürlük İçin 1000 Kadın

İlgili haberler
Aysel Tuğluk ve hasta mahpuslar için kadınların ça...

Yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle cezaevinde kalması uygun olmayan ancak tüm çağrılara rağmen tahl...

Aysel Tuğluk ve cezaevindeki hasta mahkumlar neler...

Aysel Tuğluk’un sağlık durumunu ve cezaevindeki siyasi tutukluların yaşadıklarını Eski HDP Diyarbakı...

Aysel Tuğluk'a özgürlük için binlerce kadın ortak...

Aysel Tuğluk'a Özgürlük İçin 1000 Kadın diyerek yola çıkan kampanya bir gecede farklı ülkelerden, me...