675 bin 861 çocuk eğitimin dışında kaldı
Eğitim Reformu Girişimi’nin (ERG) hazırladığı, “Öğrenciler ve Eğitime Erişim” dosyasına göre 675 bin 861 çocuk eğitimin dışında kaldı.

Birgün’den Mustafa Bıldırcın’ın haberine göre, Eğitim Reformu Girişimi’nin raporuna göre, 2020-21 eğitim öğretim döneminde ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim çağındaki tam 675 bin öğrenci okul dışında kaldı.

Öğrenciler ve Eğitime Erişim dosyasında, ülkedeki uzaktan eğitim sürecindeki imkânların çocuktan çocuğa büyük farklılıklar gösterdiği belirtilerek, “Derinleşen dijital uçurum, eğitim sistemi içindeki eşitsizlikleri keskinleştirdi” denildi. Dosyada, MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan, “Sayılarla Uzaktan Eğitim” verileri de değerlendirildi. Uzaktan eğitime erişim için cep telefonu kullanan öğrencilerin oranının yüzde 60 olduğunun altını çizen ERG, “Çocukların nitelikli uzaktan eğitime erişimi için kaynakların artırılmasına ihtiyaç var. Bunun yanı sıra uzaktan eğitime erişebiliyor olmak öğrencinin nitelikli eğitime de erişebildiği anlamına gelmiyor” değerlendirmesinde bulundu. Dosyada paylaşılan ve Haziran 2020 dönemini kapsayan verilere göre, en yoksul yüzde 20’lik kesimdeki ailelere mensup çocukların çevrimiçi eğitime erişim oranı yüzde 14’te kaldı.

Salgın nedeniyle milyonlarca öğrencinin gelişimlerine yön verecek önemli deneyimleri edinemediğine dikkat çeken ERG dosyasında, “Öğrencilerin İyi Olma Hali” başlığı altında şunlar kaydedildi: “Günlük düzenin bozulması, grup içi etkileşimin azlığı, hasta olma korkusu, gelecek kaygısı, sosyal mesafe zorunluluğu gibi faktörler öğrencilerin iyi olma halini Mart 2020’den bu yana etkiliyor.”

ENDİŞE VERİCİ BOYUTTA

Dosyada, 2020-2021 eğitim öğretim dönemine yönelik okullaşma oranlarının, “kaygı verici” olduğu belirtildi. Buna göre, 14 yaşındaki çocukların yüzde 3,6’sı okula kayıtlı değilken bu oran 17 yaşındaki çocuklarda ise yüzde 15,5'e fırladı. Zorunlu eğitim kapsamında olmayan okulöncesi ise okula kayıtlı öğrenci oranının en düşük olduğu kademe oldu. Okulöncesi eğitim çağında bulunan üç yaşındaki çocukların yüzde 94,4’ü, dört yaşındakilerin yüzde 83,6’sı, beş yaşındakilerin ise yüzde 41,5’i okula kayıt olmadı.

ERG’nin çalışmasındaki okul dışındaki çocukların sayısı, korkunç tabloyu gözler önüne serdi:

6-9 yaş grubundaki çocukların 143 bin 861’i,
10-13 yaş grubundaki 5 milyon 153 504 çocuğun yaklaşık 74 bin 726’sı,
14-17 yaş grubundaki 4 milyon 948 bin 853 çocuğun 457 bin 274’si.

4-6 Yaş Kuran kurslarının zorunlu eğitim çerçevesinde değerlendirilmesine yönelik Diyanet İşleri Başkanlığı’nca yapılan girişimlere de dosyada yer verildi.

Diyanet’in raporlarında, 4-6 yaş Kuran kurslarında 181 bin 808 öğrencinin öğrenim gördüğünün belirtildiği, MEB istatistiklerine göre ise “toplum temelli kurumlar”daki öğrenci sayısının 113 bin ile ifade edildiğinin altı çizildi. Veriler arasındaki tutarsızlığa dikkat çeken ERG, “Çocukların ne kadarının Diyanet kurslarda eğitim gördüğü paylaşılmalı” ifadesini kullandı.

Fotoğraf: Pixabay

İlgili haberler
Sadece eğitim değildi uzakta olan…

Tek isteğimiz okullar açık kalsın fakat gerekli temizlik malzemeleri ve personeller temin edilsin, s...

Geçici koruma kimlikli çocuklar eğitime katılamıyo...

Suriyeli çocuklar okula gitmesi gerektiği halde geçici koruma kimliği İstanbul olmadığı için okula g...

İşçi kadınların derdi: Çocuğum eğitimden geri kald...

İşçi kadınların çocukları bu eşitsiz eğitim sisteminde kaderlerine terk ediliyor. İşçi kadınların ço...