9 yıldır süren tecavüz davasında karar: 13 yıl hapis
Gebze’de 9 yıldır devam eden tecavüz davasında karar çıktı. Mahkeme tecavüzcü iş adamını 13 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı.

Gebze’de 2009 yaşanan tecavüz olayının 9 yıldır süren davasında karar çıktı. A.A. 13 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Dava, aslında 2013 yılında sonuçlanmış, A.A. hakkında 13 yıl 9 ay hapis cezası verilmişti. A.A’nın Yargıtay’a itiraz etmesi sonrası, Yargıtay delil yetersizliği nedeniyle yerel mahkemenin kararını bozdu. Gebze 1. Ağır Ceza Mahkemesinde tekrar açılan dosyaya yeni deliller ve tanıklar eklendi. Dosyanın bugün gerçekleştirilen karar duruşmasına mağdur S.D. ile avukatları katılırken, iş adamı A.A. ise katılmadı.

S.D’nin avukatları Perihan Meşeli, Deniz Bayram ve Sibel Güneş duruşmada AİHM ve Türk mahkemeleri tarafından verilen emsal kararları göstererek sanığın cezalandırılmasını istedi.

Sanık A.A’ya 13 yıl 9 ay hapis cezası verildi ancak sanık tutuklanmadı. A.A. mahkeme kararını 7 gün içerisinde temyize götürürse dava Yargıtay’a taşınacak. A.A. temyize gitmezse tutuklanacak.

CEZA ALDI AMA TUTUKLANMADI
S.D’nin avukatları “yargı sürecinde profesyonel bir tecavüzcü olduğu ispatlanmış” birinin tutuklanmamasına tepkili.

Duruşma sonrası kadın örgütleri ve S.D’nin avukatları adliye önünde açıklama yaptı. S.D’nin avukatı Perihan Meşeli, “9 yıldır devam eden bir tecavüz dosyasının bugün sonuna geldik. Aslında daha önce bu dava sonuçlanmıştı. Tecavüzcü Gebze’de tanınan ünlü bir iş adamı, kendisi daha önce ‘nitelikli cinsel saldırı’dan 10 yıl, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçundan da 3 yıl 9 ay cezaya çarptırılmıştı. Sonra bu karar sabah birlikte kahvaltı etmeleri ve kadının üzerinde bir darp, cebir izi olmaması sebebiyle bozularak beraati istendi.

Yerel mahkemede müvekkilimiz tamamen avukatsız olarak dosyayı takip etmişti ve bu aşamada ciddi mağduriyetler yaşadı. Aslında tanık dinletilmesi talep etmesine rağmen mahkeme de unuttu. Bu aşamalarda sanık çok çelişkili ifadeler verdi. Örneğin, müvekkil olaydan hemen sonra birçok kadının yapamadığı şeyi yapıp hemen şikayetçi olmuştu. Daha önce cinsel ilişkiye hiç girmediği için bütün bunlar raporlarla zaten tespit edilmişti” açıklamasında bulundu.

S.D’nin dava sürecinde kendilerine ulaşarak yardım istemesinin ardından dosyayı aldıklarını söyleyen Meşeli, 9 yıllık dava sürecine ilişkin de şöyle konuştu: “Yargıtay’ın bozma ilamından sonra müvekkilimiz bize ulaştı. Daha sonrasında gelişen süreçte tecavüzcünün başka bir kadına da benzer şekilde ‘nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs’ suçundan ceza almıştı. Bu 3 yıl 4 ay hapis cezasını da yattı. Bugün mahkemede bunları anlattık. Yine ilk görülen yerel mahkemede dinlenmeyen tanıkları dinlettik. Müvekkilin daha önce nasıl bir insan olduğunu ve daha sonra nasıl bir insan olduğuna dair onu çok yakından tanıyanlar dinlendi. Ruh sağlığının bu nedenle bozulduğuna dair raporlar vardı. Bütün raporlar müvekkilimizin lehine. Buna rağmen yargılama sürecinde yine savcı beraat istedi. Buna karşı AİHM kararları da olmak üzere müvekkilin yaşadığı durumu, kendisinin direnç gösteremeyebileceğini, kadınların hayatlarını mini etek giydiği için, gece 3’te sokakta olduğu için veya sabah kahvaltı ettiği için tecavüzü meşru kılan sebepler olamayacağını tekrar tekrar anlattık. Neticede sonuç önceki karardan daha fazla bir cezaya da tekabül edebilirdi. Ancak, önceki kararı müvekkilimiz temyiz etmediği için bu ceza aynı kaldı. Yani toplam 13 yıl 9 ay hapis cezası. Tabii ki yine de içimiz buruk. Bu karara sevinmemize rağmen bu sanık halen tutuklanmadı. Tutuklanmasını talep ettik. Çünkü bu şahıs profesyonel bir tecavüzcü. Başka kadınlara da bunu yapma olasılığı çok yüksek. Bu nedenle gerçek adalet kısmen yerine geldi. Ama yine de tutuklanması gerektiğini düşünüyoruz.”

NE OLMUŞTU?
2009 yılında yaşanan olayda, S.D. adlı genç kadın İstanbul Bostancı’da arkadaşları ile yemek yerken Gebze’den gelen patron A.A. ile tanıştı. A.A. o akşam yemekte olan herkesi evlerine bırakmak üzere otomobiline aldı. Son olarak S.D’yi evine bırakacağını söyledi. Ancak A.A, genç kadını Kocaeli Çayırova’daki evine davet etti. S.D. ve A.A. evde içki içti. A.A. daha sonra S.D’nin uyuduğu odaya giderek genç kadına tecavüz etti. Genç kadın olayın ertesi günü polise giderek suç duyurusunda bulundu. 9 yıl önce açılan ilk dava süresince iş adamı zorla ilişki iddiasını reddetti. 
2013 yılında sonuçlanan ilk davada A.A. hakkında 13 yıl 9 ay hapis cezası verildi. A.A’nın avukatının dosyayı Yargıtay’a taşıması sonrası, Yargıtay delil yetersizliği nedeniyle yerel mahkemenin kararını bozdu. Bunun üzerine Gebze 1. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden yargılama başladı.

‘TUTUKLANMADI, BAŞKA BİR KADINA SALDIRDI’
13 yıl 9 ay hapis cezası verilen A.A 1 gün bile cezaevine girmedi ve yeniden başlayan yargılama devam ederken başka bir kadına tecavüze teşebbüs ve cinsel saldırı suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezası aldı.
A.A, 2013 yılında da yargılama sürerken milletvekillerinin de katıldığı görkemli bir düğün yaparak evlendi. S.D. ise gazetelere verdiği röportajda “Bana tecavüz eden kişi hayatına hiçbir şey olmamış gibi devam ediyor. Benim dünyam karardı, hayatım paramparça oldu. Ne hikmettir ki tecavüzden hapis cezası alan bir kişi yıllardır dışarıda elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Benim hayatımı karartan kişi ise milletvekillerinin katıldığı bir düğün ile evlenerek yuvasını kurdu. Ama ben aylardır Yargıtay’ın bu cezayı onaylamasını bekliyorum. Davadan vazgeçmem için defalarca kez tehdit edildim” demişti.


İlgili haberler
Tecavüz davasında 'olağanüstü' adaletsizlik

Gebze'de yeniden görülen tecavüz davasında sanık avukatından kadını suçlayan korkunç bir savunma gel...

Kadınların erkek, yargı, devlet şiddetiyle mücadel...

Kadın cinayetlerinde artan vahşet tablosunu ve yaygınlaşan cezasızlığı Avukat Ezgi Duman değerlendir...

Gebze’deki tecavüz davası ertelendi

2009 yılında Gebze’de bir kadına tecavüz eden iş adamının yargılandığı dava Gebze 1. Ağır Ceza Mahke...