AKP milletvekilinin kardeşi istismar cezasından kurtulmak için üçüncü kez ‘karar düzeltme’ istedi
Yargıtay, AKP’li vekil Ali İnci’nin kardeşi Yusuf İnci’nin 14 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunmasıyla ilgili kararı, sanık lehine düzeltme başvurusunu incelemek üzere kabul etti.

AKP Sakarya Milletvekili Ali İnci’nin kardeşi olan iş insanı Yusuf İnci’nin 14 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmasıyla ilgili davada gelişme yaşandı. DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberine göre Yusuf İnci, istismar suçundan 26 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı, ceza Yargıtayca onandı. Daha önce iki kez sanığın “karar düzeltme” talebini reddeden Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, bu kez üçüncü başvuruda “karar düzeltme” için dosyayı “acil” olarak yerel mahkemeden istedi.

AKP Sakarya Milletvekili Ali İnci’nin kardeşi olan ve Sakarya’nın Pamukova ilçesinde benzin akaryakıt istasyonları ve fabrikası bulunan Yusuf İnci, 14 yaşındaki R.B. adlı kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmakla suçlanıyordu. Bir süre Fildişi Sahili’ne kaçan Yusuf İnci, daha sonra dava sürecinde Türkiye’ye döndü ve 22 Ocak 2019 tarihinde tutuklandı. Dönemin Sakarya Baro Başkanı Zafer Kazan’ın mağdur çocuğun avukatlığını üstlendiği davada karar 2019 yılında çıktı. Sakarya 3. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık Yusuf İnci’yi çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçundan indirimlerle birlikte 25 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Mahkemenin gerekçeli kararında, 2014 yılında Sakarya’nın Pamukova ilçesinde kuaförlük yapan A.K.’nin, sanık Yusuf İnci’ye fuhuş yapmak için “genç kadın” bulduğu belirtildi. A.K.’nin kuaförde çalışan 14 yaşındaki R.B.’yi sanık Yusuf İnce’nin zengin olduğundan bahsederek cinsel ilişkiye yönlendirdiği belirtilen kararda, “A.K.’nin sanık Yusuf İnce ile mağdureyi dükkândaki bir odada buluşturduğu” anlatıldı. Bu şekilde üç kez cinsel istismar olayı yaşandığı ifade edilen kararda, benzer teklifin yapıldığı mağdurenin bir arkadaşının ise bu durumu reddettiği, mağdureye tepki gösterdiği ve Emniyete giderek olayı anlattığı kaydedildi.

‘AĞABEYİNİN NÜFUZUNU KULLANDI’

Kararda ayrıca sanık Yusuf İnci’nin ağabeyi olan ve daha önce Hendek Belediye Başkanlığı yapan soruşturmanın başladığı dönemlerde ise milletvekili seçimleri için aday olan Ali İnci’nin nüfuzunu kullandığı kaydedildi. Kararda, kuaförün ise mağdureyi fuhuşa teşvik ettiği, uygun ortam sağladığı ve odanın kapısını kapatarak dükkanda bekleyerek suçta asli fail olarak yer aldığı anlatıldı. Kuaför sahibi A.K. de aynı cezayı aldı. Kararda, sanıkların cezasının üst sınırdan verilmesinin gerekçesi ise “her iki sanığın yaşları, evli ve çocuk sahibi olmaları, mağdur çocukların ise yaşlarının 18 yaşından küçük genç kız olmaları, mağdurenin babasının cezaevinde olması ve sanık Yusuf İnci’nin ekonomik yönden güçlü olması” gösterildi.

Temyiz üzerine dosya Yargıtay 14. Ceza Dairesine gitti. Cezada indirime gidilirken hata yapıldığını belirten daire, 2021 yılında cezayı 26 yıl 6 ay 22 gün şeklinde düzelterek onadı.

SANIK LEHİNE ‘KARAR DÜZELTME’ BAŞVURUSU, 3’ÜNCÜ DENEMEDE KABUL EDİLDİ

Sanık avukatları, kesinleşen cezaya karşı iki kez karar düzeltme talebinde bulundu. Karar düzeltme yoluna gitme yetkisi bulunan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 31 Ekim 2012’de ilk talebi reddetti. Ancak Yusuf İnce’nin avukatı, 2023 yılında ikinci bir başvuruda bulundu. Başsavcılık yine “dosya kapsımı ve delillerin mahkûmiyet için yeterli olduğuna, hükmün esasına etkili bir hususun inceleme dışı bırakılmadığı” gerekçesiyle 16 Şubat 2023 yılında avukatın talebini bir kez daha reddetti.

Yusuf İnce’nin avukatı, 1 Mart 2023 tarihinde Yargıtay Başsavcılığına üçüncü kez karar düzeltme için başvuruda bulundu. Daha önce iki başvuruyu reddeden Yargıtay Başsavcılığı, bu kez dosyayı Sakarya 3. Ağır Ceza Mahkemesinden isteme kararı aldı. Dosya aslının bir örneğinin kendine gönderilmesini isteyen başsavcılık, temyiz formuna “itiraz inceleme konulu” olduğu şeklinde uyarı yazısı eklenmesini de özellikle istedi.

Başsavcılık, dosyayı inceledikten sonra karar düzeltme yoluna gidip gitmeyeceğine karar verecek. Başsavcılık, karar düzeltme talebinde bulunursa son kararı Yargıtay 14. Ceza Dairesi verecek.

Mağdure R.D.’nin avukatı Zafer Kazan, DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bugüne kadar Yargıtayın böyle bir uygulamasına rastlamadık. Ama her nedense üst üste sürekli karar düzeltme yoluna başvuruluyor ve çok ilginçtir ki Yargıtay Cumhuriyet başsavcılığı daha önce birden fazla defa reddettiği bu talebi bu kez değerlendirme kararı alıyor. Bu çok ilginç. Ne değişti ki Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Yargıtayın onayladığı kesinleşmiş bir dosyayı bu defa inceleyeceğim dedi. Kamuoyunu yaşanan ilginç gelişmeyi yakından takip etmeye davet ediyorum. Aksi halde sessiz ve derinden bir elin adaletin yerini bulduğu bu kesinleşmiş yargı kararını değiştirmesinden endişe ediyoruz.”

 Fotoğraf: Hale Güzin Kızılaslan/csgorselarsiv.org

İlgili haberler
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin: Kız okulları kurm...

Geçtiğimiz günlerde A habere konuk olan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin 'Kızlara özel okul kurulacak...

Bu ülkede her şey yolunday‘mış’ gibi…

Mecliste kadınlara dair bir şeyler yapılacağı iddiasında olan KEFEK Başkanının ‘Neden kadınlar hâlâ...

Hatay’da çocuklara izletilen kukla oyununa tepki:...

SHUDER Genel Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Çavdar, deprem bölgesinde oynanan ve tartışma yarata...