Ankara’da katledilen Azra ve Emine için yapılan eyleme polis saldırısı
Ankara’da katledilen Azra Gülendam Haytaoğlu ve Emine Gökkız için eylem yapmak isteyen kadınlara polis saldırdı, 11 kadın darbedilerek gözaltına alındı.

İstanbul Sözleşmesi Ankara Kampanya Grubunun çağrısıyla Azra Gülendam Haytaoğlu ve Emine Gökkız'ın öldürülmesine ilişkin bir araya gelen kadınlara polis müdahale etti. Kadınları barikatlarla ablukaya alan polis, 11 kadını darbederek gözaltına aldı. Kadınlar, gözaltındaki arkadaşlarının bırakılması ve barikatın açılması talebiyle oturma eylemine başladı.


DARP, GÖZALTI, BASINA ENGEL…

Çankaya Belediyesi önünde bir araya gelen kadınlar polis engeliyle karşılaştı. Barikatlarla ablukaya alınan kadınların Sakarya Caddesi'ne geçmesine izin verilmedi. Polis yürümek isteyen kadınları darbetti. 10 kadın gözaltına alındı. Bu sırada basının görüntü alması da engellendi.

Sokakta bulunan vatandaşlar alkışlarla kadınlara destekte bulundu. Bunun üzerine polis vatandaşları sokaktan çıkarıp sokağa giriş çıkışı engelledi.

POLİS ABLUKASINDA AÇIKLAMA

Barikatların açılmasını ve gözaltındaki kadınların serbest bırakılması için oturma eylemi yapan kadınların bekleyişi sürüyor.

Abluka icinde yapılan açıklamada konuşan Deniz Akbıyık, “Azra'yı ve Emine'yi öldürenler, katiller ve iş birlikçileri, günlerdir arama çalışmalarını başlatmayan faillerin ellerini kollarını sallayarak gezmesine izin veren Emniyet ve arkasında bir gece yarısı çıkardığı kararnameleriyle duran, kadın cinayetleri bu ülkede azalmış diyen devlet, onun kurumları ve temsilcileridir” dedi.

Kadınların direncini, umutlarını ve öfkesini örgütlü mücadeleden aldığını söyleyen Akbıyık, “Yaşamdan kopardığınız, kirpiğine dokunduğunuz her kadın için hesap soracağız. Azra ve Emine’nin failleri gerçek adalet ile yargılana kadar susmuyoruz, korkmuyoruz Azra ve Emine’nin hesabını soruyoruz” dedi.

Akbıyık, açıklamasında "Günlerdir ormanların, hayvanların katledilmedine seyirci kalan, ırkçı ve faşist saldırıları körükleyerek cinayetleri işleten ve sessiz kalan, aynı gün içinde 2 kadın katledilirken sessiz kalan iktidar bu cinayetlerin sorumlusudur. Sokaklarımızda, evlerimizde, iş yerlerimizde öldürülmemizi münferit olaylarmış gibi göstermeye çalışanlar, hayatlarımıza ve yaşam alanlarımıza İstanbul Sözleşmesi'nden çıkarak gasp eden AKP-MHP ve onun örgütlü yapılarıdır" dedi.

Emine Gökkız'ın faillerin ellerini kollarını sallayarak sokaklarda gezdiğini belirten Akbıyık, "Emine Gökkız’ın katilleri şüpheli bir kadın ölümü ortaya çıkar çıkmaz intihar senaryosu yazıp soruşturma yürütmeyenler, faillere cezasızlıkla cesaret verenlerdir. Bu aklı ve söylemi üretenlerin de aynı erkek aklın savunucuları ve temsilcileri olduğunu ve de kimden güç alarak bu söylemleri ürettiğini biliyoruz, bugün buradan bir kez daha haykırıyoruz” diye konuştu.

'GERÇEK ADALET SAĞLANANA KADAR BURADAYIZ'

Akbıyık, “Emine Gökkız'ın failleri bulunana kadar, gerçek adalet sağlanana kadar buradayız. Azra ve Emine'nin faillerine yargı önünde gereken ceza verilene kadar sokakları da dava salonlarını da terk etmeyeceğiz" diye konuştu.

'KORKUYU VE BİTMEYEN ŞİDDETİNİZİ İSYANIMIZLA YENECEĞİZ'

Akbıyık, son olarak şunları dile getirdi:

“İtaat eden, susan, cezasızlık politikalarınızla her gün sindirmeye çalıştığınız ürkek kadınlar olmayı hiçbir zaman kabul etmedik, etmeyeceğiz. Sokaklarımızda yeniden özgürce yürüyecek, katlettiğiniz ormanlarımızı yeşertecek ve özgürce koşacağız. Direncimizi ve umudumuzu, isyanımızı ve öfkemizi katlettiğiniz, yok saydığınız, nefes almasından bile nefret ettiğiniz kadınlardan, barikatlarda, dava salonlarında, sokakta, evde, omuz omuza yan yana durduğumuz kadınlardan, birbirimizden ve örgütlü mücadelemizden alıyoruz. Erkek aklınız, erkek devletiniz, erkek adaletiniz ile dil, din, sınıf fark etmeksizin yaşamdan kopardığınız, kirpiğine dokunduğunuz her kadın için hesap soracağız. Azra ve Emine’nin failleri gerçek adalet ile yargılana kadar susmuyoruz, korkmuyoruz Azra ve Emine’nin hesabını soruyoruz” dedi.

 Fotoğraflar: MA

İlgili haberler
Dersimli kadınlar: Şengal'den Antalya'ya katledile...

Dersim Kadın Platformu, Şengal'de IŞİD saldırısında binlerce Êzidî’nin katledilmesinin 7. yıl dönümü...

Ankara’da katledilen Azra ve Emine için yapılan ey...

Ankara’da katledilen Azra Gülendam Haytaoğlu ve Emine Gökkız için eylem yapmak isteyen kadınlara pol...

5 gündür haber alınamayan Azra Haytaoğlu cinsel sa...

Antalya’da 5 gündür haber alınamayan üniversite öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu, cinsel saldırı so...