AVM’de birbirine sarılan çifte güvenlikçi müdahale etti
Ankara’da bir AVM’de sarılan bir çifti güvenlik görevlisi uyardı. Genç kadın ‘Daha önce defalarca kez tacize uğradım. Keşke şiddet, taciz, baskı bunlar da ayıp olabilseydi’ diyerek tepki gösterdi.

Ankara’da CEPA alışveriş merkezinde erkek arkadaşına sarılan kadın, güvenlik görevlisi tarafından uyarıldı ve iki gencin zeminin altında kalan “eksi katlara gitmeleri” istendi.
Alışveriş merkezinde oturdukları sırada kadın, gitarın tellerini değiştirince teşekkür etmek için erkek arkadaşına sarıldı. Bunun üzerine yanlarına gelen güvenlik görevlisi “Burada aileler olduğunu ne yapacaklarsa eksi katlarda yapmaları gerektiğini ve müşterilerin rahatsız olduğunu” söyledi.
Çiftin tepki göstermesi üzerine güvenlik görevlisi söylene söylene yanlarından ayrıldı.

‘SADECE SEVGİYİ YAŞAMALARINI İSTİYORUM’
Genç kadın yaşadıklarını sosyal medyada Yüzüncüyıl Evleri Grubunda paylaştı.

İsminin yayımlanmasını istemeyen kadın olayın ardından Evrensel’e konuştu. Birçok kadın gibi yıllardır yollarda tacize maruz kaldığını dile getiren kadın, şöyle dedi: “Biliyorsunuz ki tacizin ne kıyafetle, ne yaşla ne cinsiyetle alakası var. İnsanlarda öyle bir zihniyet oluşmuş ki, kötü olan her şeyle mutlu olabilirken, iyi olan şeyleri hep baskılıyorlar. Ailelerin rahatsız olduğundan bahsederken, belki bizim de ileride bir aile olabileceğimizi unutuyorlar. Sarılmanın ayıp olduğu kadar, şiddet-taciz-baskı bunlar da ayıp olabilseydi keşke. Bu olayı yaşadıktan sonra çok üzüldüm çünkü hiçbir şeyin değişmeyeceğine inanmaya başladım. Güvenlik görevlisinin yemek katında namus bekçiliği yapacağını hiç düşünmemiştim. En çok da yapacaksanız eksi kata inin cümlesi beni üzdü. Kötü bir şey yapıyormuşuz gibi bizi resmen aşağı katlara itmek istediler, çok çirkin bir düşünce yattığının farkındayım bunun altında. Zihinleri çok pis. Sadece sevgiyi yaşamalarını diliyorum. Rahatça sarılabildiğimiz bir ülke ümidiyle.”

SARILAN ÇİFTLERE SALDIRILAR ARTTI
Yakın zamanda ‘sarıldıkları’ gerekçesiyle taciz ya da baskıyla karşılaşan çok fazla çift oldu. Geçtiğimiz eylül ayında Bursa’nın Nilüfer ilçesi Görükle semtinde üniversite öğrencisi bir çift kafede sarılarak sohbet ettikleri için ‘sarılmanız ahlak anlayışımıza uymuyor’ denilerek baskıya maruz kaldı.
Mart ayından İzmir’de belediye otobüsünde birbirine sarılan liseli çifti kameraya alan bir adam ‘Sizi teşhir edeceğim’ diyerek tehdit etti.
Mayıs ayında Diyarbakır’da kol kola yürüyen çift bir adamın saldırısına uğradı. Tepkiler üzerine saldırgan ‘halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiği’ için gözaltına alındı.
Geçen yılın kasım ayında Bursa Uludağ Üniversitesi kantininde kantin işletmecisi birbirine sarılan çifte ‘o senin helalin mi’ diyerek saldırdı ve çifti kantinden attı.
Sarılan çiftlere saldırılar üzerine yapılan bir sosyal deney de çok tartışılmıştı. Eminönü’de birbirine sarılan kız ve erkeği görenlere mikrofon uzatılarak görüşleri soruldu ve vatandaşların büyük bir bölümü toplum içinde kimsenin sarılmaması gerektiğini dile getirdi.İlgili haberler
Watsons’ta çıplak arama davası için dayanışma çağr...

Vialand AVM Watsons mağazasında hırsızlık suçlamasıyla çıplak aramaya maruz kalan çocuğun ailesinin...

Maçka’da özel güvenlik tacizi: Bu kıyafetle dolaşa...

Maçka Parkında özel güvenlikçiler bir kadını “Bu kıyafetle parkta dolaşmana izin vermem” diyerek tac...

Plajda bira içen kadınlara güvenlik tacizi ve para...

Zonguldak’ta halk plajına giden iki kadın bira içtikleri gerekçesiyle güvenlik görevlisinin sözlü ta...