Seçim 2023
Ayşe Karaman’ın annesi ve avukatı: İntihar etmedi, öldürüldü
Doktor Özgür T.'nin evinde ölü bulunan anestezi teknikeri Ayşe Karaman'ın annesi Feride Karaman, kızının öldürüldüğünü iddia etti.

Ankara’da, erkek arkadaşı olduğu ileri sürülen Uzman Dr. Özgür T.’nin (46) evinde ölü bulunan anestezi teknikeri Ayşe Karaman’ın (25) annesi Feride Karaman, kızının öldürüldüğünü iddia etti. Özgür T.’nin, kızını kendine bağlamak için uyuşturucu ilaç bağımlısı yaptığını ileri süren anne, “Özgür T., benim canımı aldı. Yavrum gitti, öksüz kaldım” dedi. Ailenin avukatı Tuğba Gültekin de, kamuoyunda Ayşe’nin ölümüyle ilgili intihar algısı yaratılmaya çalışıldığını söyleyerek, “Ayşe’nin ölümü Şule Çet’in, Özgecan Aslan’ın ya da birçok kadının ölümü gibi bir kadın cinayetidir” diye konuştu.

Ayşe Karaman, 29 Temmuz sabahı, Uzman Dr. Özgür T.’nin, Ankara’daki evinde ölü bulundu. İhbarı yapan Özgür T., sabah eve geldiğinde Ayşe Karaman’ı ölü bulduğunu ileri sürdü. Polisin bilgi vermesi üzerine eve gelen cumhuriyet savcısının yaptığı incelemede, genç kadının yattığı yatağın yanındaki komodinin üzerinde propofol ampüller ve enjektörler bulundu. Savcılık, bulunan ilaç ve enjektörleri incelenmek üzere Adli Tıp Kurumuna gönderdi. Ayrıca, ölüme neden olduğu tahmin edilen propofolun (bilinç düzeyinin azalması ve hafıza yetersizliği ile sonuçlanan kısa etkili bir ilaç) vücuda ne kadar enjekte edildiği, genç kadının ilacı vücuduna kendisinin mi enjekte ettiği yoksa bir başka kişi tarafından mı enjekte edildiğinin tespit edilmesi için rapor düzenlenmesi talep edildi. Savcılık sorgusunda, “Propofol ilacını ben vermedim” diyen Özgür T., ‘tasarlayarak öldürmek’ suçundan tutuklandı


‘BENİM CANIM YANDI BAŞKALARININ YANMASIN’

Kızını toprağa veren anne Feride Karaman, kızının Özgür T., tarafından öldürüldüğünü iddia etti. Özgür T.’nin kızını, ‘Ben senin ikinci babanım’ diyerek kandırdığını belirten anne Karaman, “Özgür T., benim canımı aldı. Ben babam öldüğünde öksüz kalmamıştım ama yavrum gitti ben öksüz kaldım. Benim çocuğumun canına nasıl kıydı? “ dedi, Genç kadınlara da seslenen anne Karaman, “Bir insanın bir tane babası olur. İkinci bir babası olmaz. Lütfen tuzağa düşmeyin. Benim canım yandı, başkalarının canı yanmasın” diye konuştu.
Engelli bir kızım daha olduğunu ve kızının her gün ağladığını dile getiren Karaman, Savcıdan, hakimden, adaletten istediğini ifade etti.


Şüpheli Özgür T.’nin kızını elde etmek amacıyla ilaç bağımlısı yaptığını düşündüklerini anlatan anne Karaman şöyle konuştu: “Benim kızım çok başarılı bir kızdı. Aklı başında bir çocuktu. Kesinlikle maddi sıkıntımız yoktu. 2016 yılında birlikte çalışmaya başladılar. Aynı hastanede 11 ay çalıştılar. Kızımda bu kişiyle çalışmaya başladıktan 6 ay sonra değişiklik olmaya başladı. Eve bir gün damar yolu açık şekilde geldi. Ne olduğunu sorduğumda, rahatsızlandığını ilaç aldığını, bir de yoğun çalıştığı için çok yorulduğunu ve vitamin aldığını söyledi. Birkaç defa, ‘Özgür hocam damar yolu açıp ilaç verdi’ dedi. Kızımı elde etmek için ilaç verdi. Kendine bağımlı hale getirdiğini düşünüyorum. Her ihtiyaç duyduğunda yanına gidiyordu demek ki. İlacı verdi öldürdü çocuğumu.”


AVUKAT TUĞBA GÜLTEKİN: AYŞE KARAMAN’IN ÖLÜMÜ KADIN CİNAYETİDİR

Ailenin avukatı Tuğba Gültekin de olayla ilgili kamuoyunda intihar algısı yaratılmaya çalışıldığını belirterek, “Ayşe Karaman’ın ölümü Şule Çet’in, Özgecan Aslan’ın ya da birçok kadının ölümü gibi bir kadın cinayetidir. Toplumda kadına yönelen şiddetin, yaşam hakkı ihlalinin en son vücut bulmuş halidir. Ayşe Karaman’ın ölümüyle ilgili çıkan haberlerde bir sürü ilaçtan bahsediliyor. Bu ilaçlardan bir tanesinin adı propofol. Propofol bir anestezi ilacı ve eczaneden de alamıyorsunuz. Yalnızca ecza depolarından sayıyla doktorlara verilebiliyor. Otopsi raporu geldiğinde daha da net ortaya çıkacaktır ki propofol Ayşe Karaman’ın ölümüne neden olmuştur. Yani yalnızca bir doktorun elde edebileceği bir ilaç, Ayşe Karaman’ın ölümüne neden olmuştur” dedi.

‘TEK VERİ PROPOFOL’

İlacın uyuşturucu olarak da kullanıldığını belirten Avukat Gültekin şöyle devam etti: “Erzurum’da yakın zamanlarda art arda 3 doktorun ölümü bu nedenle olmuştur. Doktorların bu ilaca bağımlılığı olduğuna dair veriler bulunmakta. Ayşe bu kişiyle tanışmadan önce uyuşturucu bağımlılığı olmayan bir kadındır. Çıkan haberlerde Ayşe’nin uyku ilacı kullandığı ve bunun onu öldürdüğüne ilişkin şeyler var. Dosyada uyku ilacının Ayşe’nin ölümüne neden olduğuna ilişkin hiçbir veri bulunmamaktadır. Sadece tek veri bu propofol ilacı ile ilgilidir. Ayşe’nin migreni yoktur, alerjisi yoktur veya başka hastalığı yoktur. Ayşe bu kişiyle tanıştıktan sonra ilaç kullanmaya başlamıştır.”
Avukat Gültekin, soruşturmanın sürdüğünü, bazı tanıkların dinlenilmesini talep ettiklerini belirterek, “İlerleyen aşamada, bunun bir kadın cinayeti olduğu daha net ortaya çıkacak” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: DHA

İlgili haberler
Baskının ve şiddetin habercisi: Kadın intiharları

Psikolog Banu Bülbül, 28 günde en az 28 kadının intihar ettiği ülke tablosunu değerlendirdi. ‘Bu tab...

Fadime A. eşinin şiddete uğradı, ilaçla intihara z...

Sistematik şiddetine maruz kaldığı eşi İhsan A.’yı yaralayan Fadime A., İhsan A’nın kendisini ağır b...

Adli Tıp da ‘İntihar değil’ dedi

Adli Tıp, Şule Çet için ek mütalaa verdi. Adli Tıp ek mütalaasında; olayda intihar yok diyerek ilk k...