Bakan iddiayı yalanlamadı: Sosyal hizmet uzmanları AKP broşürü mü dağıttı?
Aile Sosyal Destek Programı'nda görevli sosyal hizmet uzmanlarının gittikleri evlerde AKP broşürleri dağıttığı iddiası CHP'li Gürer tarafından Meclise taşındı. Bakan Derya Yanık iddiaları yalanlamadı.

Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) kapsamında görevli sosyal hizmet uzmanlarının, Ulusal Hane Ziyaretleri uygulamasıyla gittikleri evlerde, AKP iktidarları icraatlarının anlatıldığı siyasi broşürleri dağıttığı yönündeki iddialar Meclis gündemine taşındı.

Konuya ilişkin hazırlanan soru önergesini yanıtlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yanıtlarında iddiaları yalanlamadı.

"AKP’NİN YAPACAĞINI MEMURLAR YAPTI"

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bakan Derya Yanıt tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, sosyal hizmetler uzmanlarının ev ziyaretlerinde AKP iktidarının icraatlarının anlatıldığı siyasi broşürlerin dağıttığı yönündeki iddiaları gündeme getirdi.

Gürer, “ASDEP kapsamında sosyal hizmet uzmanı olarak çalışanların Ulusal Hane Ziyareti diye bir proje kapsamında AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanın iktidarın icraatlar adına siyasi faaliyete yönelik bildiriler dağıtmak üzere eğitim verilerek hazırlık yapıldığı, siyasi partinin yapması gerekenin memurlar eliyle yapılması için çalışmalar sağlandığı iddiaları vardır. Bakanlığın böyle bir çalışması var mıdır” sorularını yöneltti.

Gürer’in önergesini yanıtlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık iddiaları yalanlamadı. Yanık, Ulusal Hane Ziyaret Programı kapsamında hanelerin sosyal yardım ve sosyal hizmet ihtiyaçlarının tespit edilmesi amacıyla ziyaretler düzenlendiğini belirtti.

"ÇALIŞMA SYDV VE SOSYAL HİZMET PERSONELİ İLE YAPILIYOR"

Bakan Yanık, soru önergesine verdiği yanıtta ayrıca, “Bakanlığımızın hane ziyaretleri bugüne kadar süregelmekle birlikte önceki dönemlerde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) personeli ve Sosyal Hizmet Merkezlerinde (SHM) görevli ASDEP personeli aracılığı ile yürütülen ve ayrı soru formlarıyla yapılan çalışmalar, bu program kapsamında hanenin tüm ihtiyaçlarının detaylı olarak tek bir ziyarette belirlenebileceği ortak soru formu ile sürdürülmektedir” ifadelerine yer verdi.

Gürer, ASDEP personeli tarafından dağıtılan broşür yanında AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı bir mektup dağıttırıldığını ve mektupta AKP iktidarı dönemlerinde yapılan çalışmaların anlatıldığını belirtti.

Gürer, “Cumhurbaşkanlığı dönemi dışında, parti genel başkanı olarak partisinin yaptığı 20 yıllık icraatı devlet görevlileri eliyle köy köy, kapı kapı dağıttırıyorlar. Parti örgütünün yapacağı işi ya da posta ile gidecek mektubu devlet çalışanı eliyle yaptırıyorlar. Parti devleti anlayışı ile devlet çalışanlarına bakılıyor” dedi.

Fotoğraf: Sosyal hizmet uzmanlarına dağıttırılan mektup | Kaynak: CHP

İlgili haberler
Kadın politikası sosyal yardıma indirgeniyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesini değerlendiren Gülnur Elçik, bakanlığın sosyal yardım...

Komşu yardımlarıyla alınan soba yokluktan yanmıyor

Evlerindeki sobayı bile komşuların yardımıyla alabilen Fethiye odun ve kömür alamadığından dolayı o...

Kadınların yaşam hakkı tek adamın kararına bırakıl...

İstanbul Sözleşmesi kadınların tüm itirazlarına rağmen Cumhurbaşkanlığı kararıyla feshedildi. Kadınl...