BAROLAR: Kadınlara yapılan gözaltı ve şiddeti kınıyoruz
Kadın cinayetlerine karşı dün Kadıköy’de dans gösterisi yapan kadınların ters kelepçe yapılarak gözaltına alınmasına Barolar’dan tepki geldi.

Ordu’da 20 yaşındaki üniversite öğrencisi ve balerin Ceren Özdemir, evinin önünde uğradığı bıçaklı saldırı sonucu yaşamını yitirmiş, Ceren Özdemir’i antrenman çıkışı evine dönerken bıçaklayarak öldüren ve otogar yakınlarında yakalanan Özgür Arduç ise ilk ifadesinde şuçunu itiraf etmişti.

Sosyal medyada pek çok kadın Ceren Özdemir’in öldürülmesine tepki gösterirken, dün İstanbul, Kadıköy’de kadın cinayetlerine karşı dans gösterisi yapan kadınlarsa gözaltına alındı. Kadın cinayetlerine ve kadınların gözaltına alınmasına tepki gösteren Türkiye Barolar Birliği, Barolar ve TÜBAKKOM (Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu), ‘Kadınları değil, kadın cinayetlerini durdurun’ başlığıyla bir açıklama yayımladı.

Ülkemizde kadın cinayetlerinin hızla arttığı bir dönemde, son olarak birkaç gün önce tanımadığı bir cezaevi firarisi tarafından öldürülen Ceren Özdemir’in katledilmesinin üzüntüsünü ve dehşetini yaşadığımız bir süreçte, kadına karşı şiddeti protesto etmek amacıyla, kadınlar tarafından İstanbul’da yapılan barışçıl bir gösteriye güvenlik güçlerince yapılan müdahaleyi kınıyoruz” denilen açıklamada, şiddet içeren bu müdahalenin ve gözaltıların toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının engellenmesi olduğu belirtildi. Açıklama şöyle devam etti: “Kadın cinayetlerine karşı yaşam hakkını savunmak, şiddeti protesto etmek, sorumluları göreve çağırmak demokratik bir hakkın kullanılmasıdır.
Tüm dünyada kadına karşı şiddetin simgesi haline gelen bir dans gösterisinin, polis tarafından şiddet kullanılarak dağıtılması ve göstericilerin ters kelepçe takılarak gözaltına alınmaları kabul edilemez.
Kadına yönelen şiddeti önlemek, devletimizin yükümlülüğüdür. Bu doğrultuda, dayanışma gösterilmesi gereken kadınlara, kolluk güçlerinin ve talimat verenlerin uygulamış olduğu şiddeti kınıyor, gözaltına alınanların hemen salıverilmesini talep ediyoruz.
Türkiye Barolar Birliği, Barolar ve TÜBAKKOM olarak, kadına karşı şiddetin önlenmesi için haklı taleplerimizi dile getiriyor, mücadelemizi yılmadan sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.

İlgili haberler
GÜNÜN DAYANIŞMASI: Şilili kadınların isyanına bir...

25 Kasım'da Şili’de Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakanlığı önünde tecavüze karşı dan...

Ceren Özdemir cinayetinin ardından kadınlar öfkeli...

Ordu'da, evinin önünde bıçaklanarak öldürülen 20 yaşındaki Ceren Özdemir cinayetine kadınlar sosyal...

Ceren Özdemir’in katili konuştu: Cinayet planları...

Ceren Özdemir’i öldüren Özgür Arduç, daha önce de cinayet planları yaptığını, ‘güçsüz kadınları’ seç...