Başiskele Belediye Başkanına göre #1ÖğünÜcretsizSağlıklıYemek talebi ‘siyasi’ymiş!
Okullarda 1 Öğün ücretsiz sağlıklı yemek kampanyası önerisi bu kez de Başiskele Belediye Meclisinde reddedildi. Belediye Başkanı Yasin Özlü talebin ‘siyasi’ olduğunu iddia etti.

Kocaeli Başiskele Belediye meclis toplantısında CHP’li meclis üyesi Emine Özkar okullarda 1 öğün ücretsiz sağlıklı yemek kampanyasını gündeme getirdi. Belediye Başkanı Yasin Özlü ise, talebin ‘siyasi’ olduğunu söyleyerek önergeyi reddetti.

Konu üzerine görüştüğümüz CHP’li meclis üyesi Emine Özkar belediyenin aşevinin bu imkanı sunabileceğini belirterek “Bu talebi iletmek benim görevim. Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği mayıs ayından bu yana bu kampanya için imza topluyor, kamuoyu oluşturuyor. Öğrencileri velilerin böyle bir talebi var. Başiskele’de bir meslek yüksekokulu da var ve ulaşımın zor olması nedeniyle beslenmek anaokulundan üniversiteye kadar herkesin sorunu. Belediyenin aşevi daha işlevli hale getirilip çocuklar için bu imkan sunulabilirdi. Belediye ulaşım, beslenme gibi pek çok hizmeti sağlamakla yükümlü; bu ihtiyaçları karşılamayacaksa niye var” dedi.

BİR ÖĞÜN SAĞLIKLI ÜCRETSİZ YEMEK TEKLİFİ ‘SOLCULARIN UYDURMASI’ DİYEREK REDDEDİLDİ
Gebze Belediye Meclisinde CHP grubu adına meclis başkanlığına sunulan önerge, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz ve AKP grubu tarafından reddedildi. CHP Gebze Belediye Meclisi grup sözcüsü Saide Aslan Çalışkan, teklifin, “Bu solcuların iddiası” denilerek reddedildiğini sosyal medya hesabından paylaşmıştı. 

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği ise konu üzerine, “Mayıs ayından bu yana okul önlerinde, mahalle pazarlarında, kapı kapı ‘okullarda 1 öğün ücretsiz sağlıklı yemek her çocuğun hakkı’ diyerek binlerce imza topladık. Başiskele Belediye Başkanı, kim bu dernek diye sormuş, talebin siyasi olduğunu söyleyerek çocukların beslenme ve eğitim hakkını, belediye olarak buradaki sorumluluğunu geçiştirmeye çalışmıştır. Belediyelerin işi vatandaşın ihtiyacına göre hizmet üretmektir. Başiskele Belediyesi’nin halihazırda bir aşevi var, sayın belediye başkanı ikili eğitim olsun olmasın bütün öğrencilerin yararlanabileceği şekilde okullara dağıtım yapabilir. Kendisine bu sorumluluğunu hatırlatıyoruz” açıklamalarında bulundu.

BAŞİSKELE BELEDİYE BAŞKANI YASİN ÖZLÜ İSE ÖNERGE HAKKINDA SÖZLERİ...
Son zamanlarda böyle bir algı oluşturmaya çalışıyorlar. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi meclisinde de CHP’nin böyle bir önergesi vardı. Başiskele'de bir tane okul haricinde ikili öğretimin olduğu okul yok. Sabah giren öğrenci öğlen evine gidiyor. Milli Eğitim ile bunu konuşuyoruz. Bine yakın öğrencimizin bütün kırtasiye malzemelerini, eğitim malzemelerini, elbiselerini karşıladık. Bu rakamları da paylaşmıyoruz… Biz iktidar sorumluluğu içerisinde, belediyemize ihtiyaç duyulan, onlarca konuda eğitimi destekliyoruz… Bazı konfor taleplerini duruma göre değerlendiriyoruz. Zaten Türkiye’de bunu bayağıdır gündeme getiriyorsunuz. Çok uzatmamak lazım bunları burada. Bizim konumuz da değil bu. Algı yaratıyorsunuz.
SİYASİ KAMPANYA
Özlü’nün ardından söz alan Başiskele Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyesi Emine Özkar, "Ben vatandaşın ve derneklerin talebini size getirdim. Elimde bir dernek talebi var. Ekmek ve Gül Derneği’nin talebi var” ifadelerini kullandı. İkili arasında şu duyalog yaşandı:
Özlü: Hangi dernek o? Kim o dernek?
Özkar: Araştırın bakın başkanım. Sadece derneklerin de değil Başiskele'de yaşayan vatandaşlarımızın da talebidir bu.
Özlü: Bu vatandaşlar bir tek size geliyor. Bize de her gün vatandaşlar geliyor.
Özkar: Keşke kapılarınız açık olsa da bütün vatandaşlar gelebilse.
Özlü: Yine algı yapıyorsunuz.
Özkar: Ben algının peşinde değilim. Beni tanımamışsınız.
Özlü: Ben sizi tanıyorum. Elinize bir metin vermişler onu okuyorsunuz. Ben bir siyasi kampanyanın başlatıldığını düşünüyorum."
SANKİ OKULLARDA AÇ ÖĞRENCİ VAR?
İkili arasında yaşanan tartışmanın ardından söz alan Başiskele Belediyesi’nin AKP’li Meclis üyesi Hasan Numan Tonka ise, "Sanki okullarda aç öğrenciler varmış ve bunlar yeterli beslenemiyormuş gibi bir algı oluşturulmaya çalışıldığına ben de katılıyorum" diyerek Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin desteklerinden bahsetti.
HER SEFERİNDE AZARLAMANIZDAN RAHATSIZIZ
Meclis'in Saadet Partili üyesi Nuray Savcı Güçlü, "Başiskele sınırları içerisinde bir öğrenci bayıldıysa ve bu olay da bize intikal ettiyse bununla ilgili gerekli çalışmaları da yaptıysak, bununla ilgili de sizleri bilgilendirme hakkımız var. Seçilmiş olarak gelmiş insanlarız. Konuyu doğru platformlarda doğru bir şekilde tartışmak zorundayız. Birbirimizi irite ederek değil. Hoşgörü ile karşılamanız gereken şeyler var. Her seferinde azarlama söz konusu. Çok rahatsızlık duyuyoruz. Bir ihtiyaç da gelmişse onu da belirtelim" diye konuştu.
ORGANİZE ÖNERGE
Özlü ise, “Ben kimseyi azarlamadım. Önerge, çocuklara yemek verilmesini kapsayabilir bu güzel ama önergenin içerisinde bir ton siyaset var. Açlıktı, kıtlıktı bilmem ne… Böyle bir organize önerge veriliyor. Samimiyetini tartışıyorum bu önergenin. Bizde azarlama falan olmaz” dedi.

İlgili haberler
Bir öğün sağlıklı ücretsiz yemek teklifi ‘Solcular...

Gebze Belediye Meclisinin kasım ayı oturumunda ‘Okullarda bir öğün sağlıklı, ücretsiz yemek’ teklifi...

Ekmek kırıntıları ile doymak mı? Birlikte ekmek ve...

İşçiler fabrikalarda çıkan yemekleri, artık midelerini bastıracak kadar yiyorlar. Kalanı mı? Çocukla...

Çocuklara 1 öğün yemeği çok gören Gebze Belediye B...

Gebze Belediye Meclisinde, ‘Okullarda 1 öğün sağlıklı, ücretsiz yemek’ verilsin teklifini ‘Aç açıkta...