Bu müftüler nikah kıyacak: Kız çocukları ergenlik çağında evlendirilmeli
Kadınların ‘Çocuk evliliklerinin önü açılacak’ demesi boşuna değildi. Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, kız çocuklarının babaları tarafından ergenlik çağında evlendirilmeleri gerektiğini söyledi.

Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Narlıca Hz. Ayşe Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde konferansta velilere, "İslam’a göre, çocukların anne ve babaları üzerinde bazı hakları olduğunu", bunlardan birinin de "çocuğun ergenlik çağına eriştiğinde babası tarafından evlendirilmesi" olduğunu söyledi. Kavillioğlu skandal sözlerine "Kız çocukları 9-15 yaş arasında evlendirilebilir" şeklinde devam etti.

Antakya gazetesinin haberine göre müftü Kavillioğlu, konuşmasında, “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza ve gençlerimize önem vermeliyiz. Onlara karşı olan görev ve sorumluluklarımızı azami ölçüde yerine getirmeye çalışmalıyız” dedi.

Kavillioğlu, “Çocuğun, babası üzerindeki haklarından biri, buluğ çağına erişince çocuğunu evlendirmesidir. Hem Kur’an-ı Kerim hem de Hz. Peygamber, gençlerin ve yetimlerin buluğ çağına erince evlendirilmelerini emretmektedir” diye konuştu.

Kavillioğlu, ergenlik çağını ise "İslâm âlimlerinin çoğunluğuna göre kızlarda 9-15, erkeklerde 12-15 yaşları arası olarak belirlenmiştir" diye açıkladı.
Geçtiğimiz ay ise kadınların tepki gösterip geri çekilmesini istediği müftülere nikah yetkisi veren yasa Erdoğan tarafından ‘kadınlar istese de istemese de’ denilerek onaylanmış, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

İlgili haberler
KADEM müftülerin nikah kıymasını “uygun buldu!”

Kadın örgütlerinin tepki gösterdiği “müftülere nikah yetkisi veren” yasa teklifi hakkında açıklama y...

Bu yasalar kimin ihtiyacı?

Yasaların oluşturduğu düzen her zaman toplumsal ihtiyaçla şekillenmez. Kimi zaman bu ihtiyaç, toplum...

Kayıplar zincirine bir halka daha; müftü nikahı

Bilgi ve deneyimleri mücadeleye, örgütlenmeye ve birleştirmeye dönüştürebilirsek, dinsel ve milli gö...