Buca Belediyesi: Artık kadına şiddet uygulayanlar belediyede çalışmayacak
İzmir Buca Belediyesi Meclisi, artık kadına şiddet uygulayanların belediyede çalışmayacağını söyledi.

İzmir’in Buca Belediyesi Meclisinde, kadına şiddet konusu konuşuldu. Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, kadına şiddete geçit vermeyeceklerini vurgulayarak, “Buca Belediyesi olarak bugünden itibaren uygulamaya geçtik. Kadına şiddet uygulayan kim olursa olsun belediyemizde barınamayacak, çalışamayacak” dedi.

Buca Belediye Meclisinin eylül ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Belediye Meclis Salonu’ndaki toplantının dilek ve temenniler bölümünde, kadına şiddet konusu ele alındı. Türkiye’de son günlerdeki en önemli gündem maddelerinden birinin kadın cinayetleri ve kadına şiddet olduğunu vurgulayan Başkan Kılıç, şiddetin boyutlarının her geçen gün katlandığını söyledi. Alınacak sert önlemlerle bunun bir nebze olsun azalmasını istediklerini kaydeden Kılıç, “Kadına şiddet, kadın cinayetleri bu ülkede aslında hiçbirimizin kabul etmediği, kimsenin havsalasının almadığı ama ne yazık ki her geçen gün devam eden ve artış trendinde olan, hiçbir şekilde anlam veremediğimiz bir noktaya ulaştı. Artık bu saatten sonra söylenecek söz kalmıyor. Ben şunu beyan etmek istiyorum; Buca Belediyesi bir kamu kuruluşudur. Belediyemizde kadına şiddet olayının yaşanması halinde, böyle bir personeli belediyemizde barındırmayacağız. Artık somut adımlar atılması gerekiyor. Biz bu somut adımı atıyoruz. Bundan böyle kadına şiddet uygulayan kim olursa olsun, Buca Belediyesinde barınamayacak, çalışamayacak. Bunu herkesin bilmesini istiyorum. Buca Belediyesi olarak bugünden itibaren böyle bir uygulamaya geçtik. Bunu bütün personelimizin bilgisine sunuyorum” diye konuştu.

CHP’li Belediye Meclis üyesi Özkan Yorulmazbaş ise Polis Akademisi Başkanlığının araştırmasına göre 2016- 2018 yıllarında toplam 932 kadının öldürüldüğünü, kadın cinayetlerinde İzmir’in Türkiye’de ikinci sırada yer aldığını belirtti. Cinayet kurbanı kadınların yüzde 31’inin bıçak ve kesici aletle hunharca katledildiğini dile getiren Yorulmazbaş, “Bu kadınların yüzde 15’i ise sokak ortasında öldürüldü. Fail ve maktullerin yüzde 46’sı ilkokul mezunu. Cinayeti önleyemiyorsak cehaleti yenmeliyiz” dedi.

Kaynak: DHA

İlgili haberler
Flört şiddeti nedir?

Kadınlar için korkutucu bir deneyim! Korkmayın... Ama flört şiddetinin şiddete açılan kapılarından b...

Şiddete uğradığınızda neler yapabilirsiniz?

Şiddete uğrama ihtimaliniz varsa ya da şiddet dolu hayatınızı değiştirmek istersiniz ihtiyacınız ola...

Buca Belediyesi işçileri: Çocuklarımız İçin Susmay...

Buca Belediyesi işçileri ve belediye çalışanları tarafından İstanbul Küçükçekmece’de yaşanan çocuk i...