Bursa Kadın Platformundan kadınlara 25 Kasım çağrısı
Bursa Kadın Platformu üyeleri, kadınları, 25 Kasım Pazar günü ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ nedeniyle yapılacak yürüyüşe davet etti.

Ülkenin dört bir yanından kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü için etkinlikler ve yürüyüşler düzenleyecek. Bursa’da da kadın plarformu tüm kadınları yapacakları yürüyüşe çağırdı. Bu yıl 10 ayda 329 kadının öldürüldüğünü belirten Platform Sözcüsü Filiz Tali, “Kadınların, yoksulluk ve şiddete karşı daha fazla mücadele zorunluluğu ortaya çıkmıştır” dedi.

Bursa Adliye Sarayı önünde yapılan açıklamada konuşan Tali, kadınlara yönelik şiddet, tecavüz ve cinayetlerdeki artışa dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bu yıl 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'ne daha zorlu koşullarda giriyoruz. Krizle birlikte yoksulluk kadınlara daha fazla şiddet olarak dönüyor. Kadınların sırtındaki ev ve bakım yükleri giderek artıyor, kadınlar daha da bağımlı hale getiriliyor. Bu yılın ilk 8 ayında en az 870 kadın şiddete, 342 kadın tecavüze uğradı. Kadın cinayetleri 14 yılda 4 kat arttı. Kadınların yüzde 36.4’ü şiddet nedeniyle boşanıyor. İşşiz kadınların sayısı her yıl artıyor. Kadınlar erkeklerden yüzde 17.8 daha düşük ücret alıyor.”

Tali, Bursa’da sadece Ekim ayında 3 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü söyleyerek, tüm kadınları 25 Kasım günü Setbaşı’nda buluşmaya davet etti.

İlgili haberler
Çorlu’da 25 Kasım

Çorlu Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde saat 15:...

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği 25 Ka...

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği ‘Sömürüye, şiddete, tecavüze hep birlikte ses çıkaralım...

25 Kasım Gebze Kadın Platformu

25 Kasım Gebze Kadın Platformu Gebzeli kadınları ‘Şiddetin, yoksulluğun, işsizliğin, savaşın karşısı...