Bursa Yıldırım ilçesinde Suriyeli ailenin kaldığı evde yangın çıktı: 8’i çocuk 9 kişi hayatını kaybetti
Bursa’da Yıldırım ilçesi Değirmenönü Mahallesi’nde Suriyeli ailenin kaldığı bir binada yangın çıktı. Yangında bir anne, 1-11 yaşlarında 6 çocuğu ve 2 yeğeni yaşamını yitirdi.

Bursa’da Suriyeli bir ailenin kaldığı 4 katlı binanın 2’nci katında sobadan çıkan yangında anne Amina (31) ile yaşları 1- 11 arasında değişen 6 çocuğu ve 2 yeğeni yaşamını yitirdi, 1’i çocuk 4 kişi de dumandan etkilendi.

DHA’nın haberine göre yangın, gece yarısı merkez Yıldırım ilçesi Değirmenönü Mahallesi Bıçakçı Bayır Sokak’ta bulunan 4 katlı binanın 2’nci katındaki evde çıktı. Evden yükselen alevleri görenlerin ihbarıyla olay yerine çok sayıda itfaiye, polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Yangın itfaiye ekiplerinin 1 saatlik müdahalesiyle güçlükle kontrol altına alınırken, 3’üncü kattaki dairede mahsur kalan 3 kişilik aile, merdivenli araçla kurtarıldı.

YANGINA UYKUDA YAKALANDILAR

Yangının söndürülmesinin ardından eve giren itfaiye ekipleri 8’i çocuk 9 kişinin cansız bedeni ile karşılaştı. Yangında anne Amina Eltaha Elmuse ile çocukları Yasir (1), Muhammed (3), Ahmed (4), Gerem (6), Merem (9), Ali Aljasem (10) ve yeğenleri Ahmed (10) ile Ali El Cesim (11) kardeşlerin hayatını kaybettiği belirlendi. 8’i çocuk 9 kişinin, yapılan ilk incelemede sobadan çıkan yangın sırasında dumandan zehirlendiği ve yanarak hayatını kaybettiği tespit edildi. Bursa’da ikameti olan ailenin, geçici koruma kapsamında olduğu öğrenildi.

Kağıt toplayıcılığı yaparak ailesinin geçimini sağlayan Husseın Aljasem’in kardeşi ile birlikte, bir yakınının cenazesi için taziye evine gittiği, oradayken evinin yandığını öğrendiği belirtildi. Baba Husseın Aljasem ise yangına müdahale etmek isterken dumandan etkilenerek, zehirlendi. Aljasem Kestel Devlet Hastanesine kaldırılırken, 3’üncü kattaki dairede mahsur kalarak dumandan etkilenen Suriyeli aileden anne Ahd Alajaj, baba Abdulfettah Abdullah Ibrahım ile çocukları Muhammed Halef ise Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedaviye alındı.

TÜRKİYE’YE 5 YIL ÖNCE GELMİŞLER

Hüseyin Aljasem ve ailesinin Suriye’nin Halep kentinin güneyinde savaşta tahrip edilen köylerinden 2017 yılında ayrılıp Türkiye’ye sığındığı, yanan eve ise Bursa’daki başka bir adresten yaklaşık 1,5 ay önce taşındıkları belirtildi.

Ayrıca, ölen çocukların babalarının İstanbul’da yakınlarının cenaze törenine katıldıkları, yangın başladığında yolda oldukları ifade edildi. Ailenin yanındaki diğer 2 çocuğun, babaları cenazeye katılmak üzere şehir dışına çıktığı için bu eve bırakıldığı kaydedildi.


DİSK GIDA-İŞ GENEL BAŞKANI SEYİT ASLAN: 8 YAŞINDAKİ GÖÇMEN İKİ ÇOCUK TEKSTİL İŞÇİSİYDİ

DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan, hayatını kaybeden sekiz yaşındaki göçmen iki çocuğun tekstil işçisi olduğu bilgisini verdi.

Twitter adresinden paylaşım yapan Aslan, “Sözde koruma altında olan göçmenler en ağır biçimde sömürülüyor, iş cinayetlerinde yaşamını kaybediyor” ifadelerini kullandı.

Aslan’ın paylaşımı şu şekilde:

“#Bursa’nın #Yıldırım ilçesinde sekiz çocuk, bir #Suriyeli anne çıkan yangında hayatını kaybetti. Yüreğimiz yandı.Büyük bir acı. Tüm göçmenlere baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Yoksulluk içinde, savaştan zorunlu göç sonucunda Bursa’ya yerleşmiş bir aile.

Hayatını kaybeden sekiz yaşındaki #göçmen iki çocuk tekstil işçisi, koruma çağında çocuklar yaşamak için #çocuk yaşta işçilik yapmak zorunda. Baba çocuklarını geçindirmek ve ailesine bakabilmek için geceleri #kağıt toplayıcılığı yapıyor. Peki bu ölümlerin sorumlusu kim?

Hiç tartışmasız Suriye’de devam eden savaşı çıkaranlar, emperyalistler ve işbirlikçileri bu savaşın sürmesinde ve bölgenin kan gölüne dönmesine neden olanlar sorumludur. Sözde koruma altında olan göçmenler en ağır biçimde sömürülüyor, iş cinayetlerinde yaşamını kaybediyor.

Ülkede göçmenlerin bedava yaşadığını, bedava sağlık hizmeti aldığını, her şeyin devlet tarafından karşılandığını, göçmenlerin işsizliğin, yoksulluğun ve zamların sorumlusu gösterip her türlü ırkçı, ayrımcı ve şoven politikaları sürdürenlere ve savaşlara karşı mücadele edeceğiz.”

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada ise 1 Cumhuriyet Başsavcı Vekili ile 3 savcının nezaretinde olay yeri ve bilirkişi incelemesi ile delil toplama işlemlerinin devam ettiği, soruşturmanın titizlikle yürütüldüğü kaydedildi.

Yangında yaşamını yitiren 8’i çocuk 9 kişinin cansız bedeni, olay yerindeki savcılık incelemesinin ardından Bursa Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. Yangınla ilgili başlatılan geniş çaplı soruşturma sürdürülüyor.

Haber-Fotoğraf: DHA

İlgili haberler
Yoksulluk yangını 3 çocuğun daha yaşamını yitirmes...

İzmir’de sobadan çıkan yangın nedeniyle 3 çocuk hayatını kaybetti. Mahalleli itfaiyenin olaya geç mü...

Bu bir yangın yazısı değil, ‘seçim’ yazısı

Doğayı yağmalayan, emeğimizi sömüren, bedenimizi yok edip varlığımızı hiçe sayan türümüzün sömürgenl...

Suriyeli bebek, yoksulluk yangınında can verdi

Antalya Serik’te serada çalışan Suriyeli anne baba işe gittiği sırada konteynerde yalnız kalan 6 ayl...