ÇEDES'te yeni skandal: Çocukların eline bıçak verildi, kelepçeliymiş gibi durdukları video paylaşıldı
ÇEDES kapsamında okulda çocukların ellerine Kurban ibadeti öğretme bahanesiyle bıçak verildi. Başka bir okulda çocuklarla Filistin’e destek gerekçesiyle elleri kelepçeliymiş gibi etkinlikler yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın birlikte hayata geçirdiği “Çevreme Duyarlıyım ve Değerlerime Sahip Çıkıyorum” (ÇEDES) projesinde skandallar bitmiyor. ÇEDES kapsamında Kars’ta mezar başında yapılan ağıt tepki çekerken benzer uygulamaların başka illerde de yaşandığı ortaya çıktı. BirGün'den Mustafa Kömüş'ün haberine göre, bir okulda çocukları ellerine "Kurban ibadeti" öğretme bahanesiyle bıçak verildi. Başka bir okulda ise çocuklarla Filistin’e destek gerekçesiyle elleri kelepçeliymiş gibi etkinlikler yapıldı. Bir diğer okulda ise çocuklar camiye götürüldü. Sosyal medyada boş sınıf paylaşıldı ve “Soran olursa camideyiz. Hemen geleceğiz” yazıldı.

Isparta’da bulunan Yaka Şehit Mustafa Baş Ortaokulu’nda ‘Kurban ibadeti’ni anlatmak için skandal bir uygulamaya imza atıldı. Çocuklara hayvan sevgisinin öğretilmesi gereken yaşta kesilmesi gösterildi. Öğrencilere ilk olarak kurban pazarlığı yaptırıldı. Bunun ardından ise maketten yapılan küçükbaş hayvanların kesilmesi gösterildi. Bu sırada eline gerçek bıçak verilen bir öğrenci hayvanı kesiyormuş gibi yaptı. Diğer öğrenciler ise bu sırada dua okudu.


ÇOCUKLARIN ELLERİ KELEPÇELİ GİBİ DURDUĞU VİDEO PAYLAŞILDI

Yine Isparta’da bulunan Nazmiye Demirel Ortaokulu’nda ise öğrenciler geçen ay Regaib Kandili’nde camiye götürüldü. Birçok ilde ve okulda uygulanan bu durum sosyal medyada da paylaşıldı. Boş sınıfın paylaşıldığı videoda “Soran olursa camideyiz. Hemen geleceğiz” yazıldı.

Çocuklar camiye götürülürken boş sınıfın görüntüleri paylaşıldı.

Bir başka skandal olay ise Yozgat’taki Atatürk İmam Hatip Ortaokulu’nda gerçekleştirildi. Etkinlikte bir Filistinli gencin elleri kelepçeli şekilde öldürülürken gülümsemesi ve bu olayın sosyal medyada “Onurlu duruş” olarak paylaşılmasından esinlenildi. Yapılan etkinlikte boyunlarına Filistin ve Türk bayraklı atkılar takan öğrenciler elleri kelepçeli gibi yaparak kameraya bakıp olayı canlandırdı. Bu yaşananlar “Kızlarımızın onurlu duruş eylemi” ifadeleriyle sosyal medyada paylaşıldı. Okulda yaşananlar bununla da kalmadı. Bir başka Filistin konulu etkinlikte kafasına takke taktırılan çocuklara marş ve şiirler okutuldu.

Yozgat’ta öğrencilerin elleri kelepçeli gibi yaptırılarak videoya alındı.

YOKSULLUĞUN İTİRAFI: ASKIDA EKMEK UYGULAMASI

Mersin’deki bir okulda daha önce ‘Askıda simit’ uygulaması yapılmış ve uygulamaya eğitim sendikaları tepki göstermişti. Benzer bir uygulamanın Isparta Eğirdir’de bulunan Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nda yaşandığı ortaya çıktı. ÇEDES kapsamında kurulan Değerler Kulübü öğrencileri aralık ayında “Askıda Ekmek” uygulaması başlattı. Ülkedeki yoksulluğun bir itirafı olan bu uygulamada biriken paraları öğrenciler mahallenin fırınına teslim ettiler.


AKP NEOLİBERAL EĞİTİM POLİTİKALARINI HAYATA GEÇİRİYOR

Konuya ilişkin BirGün’e konuşan Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası (TÖB-SEN) Bursa İl Temsilcisi Serkan Bebek bu uygulamalara “Pedagojik eğitimi olmayan, çocuklara nasıl yaklaşacağını bilmeyen kişiler güya değerler eğitimi veriyor” diyerek tepki gösterdi. Bebek, “Bir yandan ÇEDES ve tarikatlarla yapılan protokollerle çocuklarımız karanlığa teslim edilirken bir yandan da MESEM’le eğitim, sermayenin ihtiyaçlarına göre yeniden yapılandırılma sürecindedir. Bugün AKP’nin hayata geçirmeye çalıştığı neoliberal eğitim politikaları, başta Avrupa ve ABD olmak üzere tüm kapitalist ülkelerde 80'li yıllardan beri gündemdedir" dedi.

Bursa’da 31 kuruluşun ÇEDES’e Karşı Güç Birliği’ni (ÇEKAG) kurduğunu hatırlatan Bebek şöyle devam etti: “Bursa’da ÇEDES’e geçit vermeyeceğiz diyerek mücadelemizi hem bireysel hem de ÇEKAG üzerinden devam ettirmekteyiz. Bunu tüm Türkiye’ye yayacağız. Bütün bu uygulamaların özünde öğrencilere tek din, tek mezhep üzerinden ideolojik değerleri yükleme amacı var. Bu adım aynı zamanda başka inanç ve mezhep sahibi velileri yok saymaktır. Okullarımız maalesef uzun süredir siyasal İslam’ın dayatması ile belli bir inanç ve mezhebi temsil eden zihniyetin kuralları ve uygulamaları ile karşı karşıyadır. Dini dernek ve cemaatlerle art arda yapılan protokollerin hedefi Cumhuriyet değerlerinin yarattığı başka inançlara karşı hoşgörünün ve laikliğin ortadan kaldırılmasıdır.”

BUNLAR HÜKÜMETİN POLİTİKASI

CHP Parti Sözcüsü ve Milletvekili Deniz Yücel, Kars Merkez İmam Hatip Ortaokulu’nda ÇEDES projesi kapsamında mezar kurulmasını Meclis gündemine taşıdı. Yücel, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi. Yücel’in sorduğu soruların bir kısmı şu şekilde:

Ailelerden çocuklarının bu etkinliğe katılmaları konusunda izin alınmış mıdır?

Videonun vali tarafından da beğenilmesi, laiklik karşıtı uygulamaların hükümet politikası haline dönüştürüldüğünün göstergesi değil midir?

Kapak fotoğrafı: Evrensel

Fotoğraflar: BirGün

İlgili haberler
Bornova’da ÇEDES’e karşı platform kuruldu | Gerici...

İzmir Bornova'da ÇEDES'e karşı Bornova Laik Eğitim Demokratik Yaşam Platformu kuruldu. Platformun ge...

‘ÇEDES’in amacı kindar nesil yetiştirmek’

Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy ÇEDES'e ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.

Eğitimi dini kuşatma altına alan proje: ÇEDES

Hiçbir şekilde formasyon eğitimi olmayan, olsa bile görevi okullardaki öğrencileri eğitmek olmayan,...