Cezaevinden izinli çıkıp 2 kadını öldüren sanık hakim karşısında
Cezaevinden izinli çıkarak, boşandığı eşi Habibe Çevik ve kardeşi Fatma Akta’yı öldüren Göksel Sağlam hakim karşısına çıktı. Kadınlar adliye önünde kadınları korumayan politikalara isyan etti.

Geçtiğimiz Haziran ayında Menemen Açık Cezaevinden izinli çıkan Göksel Sağlam'ın, boşandığı eşi Habibe Çevik ve kardeşi Fatma Akta’yı öldürmesine ilişkin görülen davanı ilk duruşması Karşıyaka Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada tutuklu sanık Göksel Sağlam, katledilen kadınların ailesi, müşteki avukatlar hazır bulunurken, CMK tarafından atanan sanık avukatı mazeret bildirerek katılmadı. Duruşma salonu ve önünde ise kadınlar kalabalık şekilde davayı takip etti.

Duruşmada sanık avukatı olmadığı için sanık ve mağdur yakınlarının savunmaları bir sonraki celseye kaldı. Müşteki avukatları, çocukların adli görüşme odasında pedagog eşliğinde dinlenmesini talep etti. Ayrıca avukatlar sanığın cezaevinden izinli çıkmadan önce Fatma Akta’nın eşi Adem Akta ile yaptığı telefon görüşmeleri, ziyaretlerini ve yatırdığı para makbuzlarının cezaevinden istenmesini talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme, katılma taleplerinin bir sonraki celse değerlendirilmesine, mağdur çocukların bir sonraki celse dinlenmesine, sanığın cezaevindeyken Adem Akta ile yaptığı görüşmelerin istenmesine, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Duruşma 16 Ocak 2020 tarihine ertelendi.

‘BU MÜCADELEYİ BİZ SÜRDÜREBİLİRİZ’
Dava önce Çiğli Kadın Platformu’nun çağrısı ile hem Çiğli meydanında hem de Karşıyaka Adliye önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, KESK Kadın Meclisi, İzmir Kadın Meclisleri, Bornova Kadın Dayanışma Derneği (BORKAD), Kadın Savunma Ağı, Karşıyaka Gönüllüleri Kadın Platformu, Emek Partisi, Mor Dayanışma, HDP ve Halkevci kadınlar da katıldı.

Çiğli’de yapılan basın açıklaması Fatma Akta’nın kızı Figen Akta söz aldı. Tüm kadınları annesi ve teyzesinin duruşmasına destek olmayan çağıran Akta, “Bizi yalnız bırakmayın. Kadın katillerine indirim uygulansın istemiyorum. Kadınlar size sesleniyorum daha fazla susmayın. Bu mücadeleyi yalnızca biz sürdürebiliriz” diye konuştu. Açıklamada özellikle katil Göksel Sağlam’ın cezaevinden izinli olarak çıktığı sırada bu cinayetleri işlediğine dikkat çekildi.

‘ŞİDDETSİZ, ÖZGÜR BİR HAYATI BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ’
Kadınlar adına açıklama yapan Gizem Coşkun da “Haklarında koruma kararı olan Fatma ve Habibe, defalarca darp edilmiş ve öldürülmüşlerdir. Ve biz sorumluları biliyoruz. Habibe ve Fatma’nın yaşamak istiyoruz çığlığına kulaklarını tıkayanlar bu cinayetin sorumlularıdır. O yüzden biz kadınlar, Habibe ve Fatma için erkek adalete karşı gerçek adalet için bugün buradayız” dedi.

2019’un ilk 8 ayında 1840 kadın hakkında koruma kararı verildiği hatırlatan Coşkun, “2019’un ilk yedi ayında en az 192 kadını öldürdü, 31 kadına tecavüz edildi, 288 kadını seks işçiliğine zorladı, 138 kadını taciz etti, 139 çocuğu istismar edildi. Ocak ve Temmuz ayına kadar öldürülen 192 kadından en az 15’in koruma kararı vardı” diye konuştu. Devletin kadına yönelik şiddeti, tacizi, tecavüzü, çocuk istismarını engellemediğini anacak kadınların sokağa her çıktığında barikat kurduğunu dile getiren Coşkun, “Barikatlarınızı kadınlara değil, katillere kurun. Kadına yönelik şiddetle ilgili hiçbir suçun “uzlaştırmaya tabii suçlar” kapsamına alınmasını kabul etmiyoruz.

Mahkeme salonlarında “iyi hal” ve “tahrik indirimi” laflarını duymaya sabrımız kalmadı. Çünkü biz siz ağzınızı her açtığınız da daha çok öldürülüyoruz. Artık yeter bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok! Biz kadınlar yaşamak istiyoruz. Habibe, Fatma, Şule, Nadirova, Ceren, Emine ve daha binlerce katledilen kadınların isyanı ile haykırıyoruz. Şiddetsiz, eşit, özgür bir hayatı hep birlikte inşa edeceğiz” dedi.

İlgili haberler
Fatma Şengül davasında savcı ağırlaştırılmış müebb...

Gülensu Mahallesi’nde evinin önünde Fatma Şengül’ü öldüren Zeynel Akbaş’ın yargılandığı dava Anadolu...

‘Annem Fatma ve teyzem Habibe için adalet istiyoru...

Cezaevinden ‘izinli’ çıkarak iki kadını öldürdü Göksel Sağlam. Teyzesi ve annesi öldürülen Figen Akt...

Çiğli Kadın Platformu: Habibe ve Fatma için adalet

Çiğli’de cezaevinden izinli çıkıp eski eşi Habibe Çevik ile Çevik'in kardeşi Fatma Akta’yı öldüren G...