Cinsel saldırı davasında yargılanan veterinere diğer davada 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi
Ankara’da veteriner Ç.B.’ye cinsel saldırı davasında yargılanan Veteriner S.D., ‘yetkisiz tıbbı müdahalede bulunmak’ suçundan yargılandığı ikinci davada 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ankara’da veteriner Ç.B.’ye Prof. Dr. H.B. ile birlikte cinsel saldırıda bulunduğu suçlamasıyla yargılanan yardımcı veteriner hekim S.D., “yetkisiz tıbbı müdahalede bulunmak” suçundan yargılandığı ikinci davada 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ç.B., “Bu davadan ceza alması, diğer davada tüm sanıkların ceza alması için bir umut oldu” dedi.

Prof. Dr. H.B., Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinde öğretim üyesi olduğu 2019 yılının nisan ayında, kendine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner Ç.B.’ye cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınıp tutuklandı, daha sonra savcılık tarafından resen tahliye edildi. Olayla ilgili idari soruşturma kapsamında üniversitedeki görevinden çıkarılan Hasan B. ile yardımcısı veteriner hekim Serkan Durmaz hakkında “cinsel istismar”, jinekolog Dr. H.Ş. hakkında “delilleri yok etme” suçundan dava açıldı. Tutuksuz yargılanan üç sanığın Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanması sürüyor.

İKİNCİ DAVA ASLİYE CEZA MAHKEMESİNDE

Cinsel istismarla ilgili görülen davada sanık S.D., olay günü Ç.B.’ye alkolün etkisinden kurtulması için damar yolu açarak serum verdiğini ileri sürmüştü. Ç.B.’nin avukatı, D. hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına, “cinsel saldırı” suçundan sonra müştekiyi etkisiz hale getirmek amacıyla damar yolu açarak, serum enjekte ettiği yönünde şikayette bulundu. Yürütülen soruşturma kapsamında, Serkan Durmaz hakkında ‘Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun’a aykırılık’ (yetkisiz tıbbi müdahale) suçundan 5 yıl hapis istemiyle ikinci dava açıldı.

DHA’da yer alan habere göre Ankara 45’inci Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşması yapıldı. Tutuksuz sanık S.D., duruşmaya katılmazken, Ç.B. ile taraf avukatları hazır bulundu. Sanık avukatı, “Müvekkilimin ilk yardım sertifikası var. Yardım amaçlı yaptığı eylemin suç olduğunu düşünmüyoruz. Beraatini talep ediyoruz” dedi.

‘AMACI CİNSEL SALDIRI SUÇUNU GİZLEMEKTİR’

Söz alan Ç.B. ise kendisinin de veteriner hekim olduğunu, okulda insana müdahale edilmeyeceği yönünde dersler aldıklarını belirterek, “İlk yardım kuralları; nefes yolu açmak, kalp masajı yapmak ve bu sırada 112’ye bilgi vermektir ya da en yakın hastaneye götürmektir ancak burada izinsiz bir şekilde damar yolu açarak serum takmak söz konusudur. 112 aranmadığı gibi yaklaşık 200 metre mesafede bulunan hastaneye de götürülmedim. Sabaha kadar alıkonuldum. Bu eylem ilk yardım için değil cinsel saldırı suçunu gizlemek için yapılmıştır. Sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum” diye konuştu.

Mahkeme heyeti, sanık S.D.’ye “yetkisiz tıbbi müdahalede bulunmak” suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi.

‘BU KARAR DİĞER DAVA İÇİN UMUT OLDU’
Kararın bir nebze olsun içini rahatlattığını söyleyen Ç.B. ise “Diğer davadan da en ağır şekilde ceza almalarını istiyorum. Bu olay tüm hayatımı etkiledi. Bunlar yüzünden mesleğimi yapamıyorum. Hâlâ büyük bir travma yaşıyorum. Bu, yıllar geçse de unutulacak bir şey değil. Benim içimi, adaletin yerini bularak en ağır cezayı almaları rahatladır. Bu karar, diğer davada tüm sanıkların ceza alması için bir umut oldu. Benim gibi böyle bir olay yaşayıp susmak zorunda kalanlara inşallah bu bir umut olur. Yaşadıklarımdan sonra beni yalnız bırakmayarak destek olan insanlara teşekkür ediyorum” dedi.

Haber-Fotoğraf: Evrensel


İlgili haberler
Cinsel saldırı ve delil karartma ile suçlanan H.B....

Prof. Dr. H.B. ve yardımcısı S.D.’nin veteriner Ç.B.’ye cinsel saldırıda bulunmaktan yargılandığı da...

Prof H.B.’nin yargılandığı davanın tanığı: Dersler...

Ankara’da, veteriner hekim Ç.B.’ye cinsel saldırıda bulunan H.B.’nin yargılandığı davanın 4. duruşma...

Tecavüz sanığı H.B. davasında jinekoloğa men cezas...

Veteriner Ç.B.’ye tecavüz etme suçuyla uargılanan Prof. Dr. H.B.’ye delillerin yok edilmesinde yardı...