‘Çok günah kazanmadan ölmem lazım anne!’
İzmir’de din dersinde öğrencilere, ‘Sevgi için itaat edilmesi’ öğütlendi, ‘Çok günah kazananın da ölmesi gerektiği’ anlatıldı. Veliler tepkili.

İzmir’in Bayraklı ilçesi Manavkuyu Mahallesinde bulunan Nedret İlhan Ketenci İlkokulunda derslerde çocuklara “Allah ve anne sevgisi için ölünmesi gerektiği, sevgiyi göstermenin yolunun itaat etmekten geçtiği”nin anlatıldığı ortaya çıktı. Evrensel gazetesine konuşan ve çocukları 5. ve 6. sınıflarda okuyan veliler, durumu çocuklarının anlatmasıyla öğrendi. Aysel Güven isimli bir veli, “Bir gün bir arkadaşım aradı, çok üzgün ve ne yapacağını bilemez haldeydi. Çok korkmuştu. 6. sınıfa giden oğlu okuldan eve gelince, ‘Anne ben seni çok seviyorum, senin için ölürüm hatta şu an senin için balkondan atlarım’ demiş. Yaşadığı şok ve kaygı bana anlatırken hâlâ üzerindeydi. Çocuğuna ‘Bu nerden çıktı? Nerden öğrendin’ demiş. Çocuk da din öğretmeninin derste, Hz. İbrahim’in oğlunu kurban ediş hikayesini anlattığını ve ‘Allah ve anne sevgisi için ölünür’ dediğini söylemiş” diyerek yaşananları anlattı.

SEVGİ DİYE İTAATİ ÖĞRETİYORLAR!
Bunun üzerine aynı okulda okuyan kızına derslerde neler işlediğini soran Güven, kızından da şu yanıtı aldı: “Kızım ‘sevgiyi konuşuyoruz’ dedi. ‘Nasıl konuşuyorsunuz’ diye sordum. O da bana ‘Siz beni seviyor musunuz? Sevgi nasıl belli edilir’ diye sordu. Ben de ‘Öperim, severim vs.’ dedim. ‘Yok öyle değil’ dedi. ‘Nasılmış’ diye sordum, ‘Ne dersen yapacakmışım, ayakkabılarını çıkar, yere otur dersen oturacakmışım’ dedi. Kızım ‘Bunun sevgiyle ilgisi yok. Sevmek bir başkasının dediklerine itaat etmek değildir’ diyerek uyardım. Sonra öğretmeninin anlattıklarını anlatmasını istedim. O da anlattı: ‘Beni seviyor musunuz’ diye sormuş din öğretmeni. Öğrenciler ‘evet’ demiş. ‘Peki sevginizi nasıl gösterirsiniz’ diye sormuş öğretmen. Çocuklar kendilerince açıklamışlar. Öğretmen ‘hayır’ diyerek sınıftaki bir kız öğrenciyi yanına çağırmış ve ‘Şimdi ben ne dersem yapacaksın’ demiş. Kız öğrenciden ayakkabılarını çıkarmasını istemiş, ‘Karşıma geç, yere diz çök’ demiş, çökmüş çocuk. ‘İşte bu. Eğer beni seviyorsanız ne istersem yapmalısınız’ demiş.” Okulda verilen bu eğitime tepki gösteren Güven, “Düşünün sevgiyi itaat etmekle özdeşleştiriyorlar ve bunu kız çocukları üzerinden yapıyorlar. Kız çocuklarını itaat eden bireyler haline dönüştürmek istiyorlar. Bu öğretmen daha önce de bu okuldaydı ancak eğitimdeki gericileştirme politikalarından dolayı artık daha rahat yapıyor bunları. Çocuklarımız büyük tehlike altında” ifadelerini kullandı.

‘ÇOK GÜNAH KAZANMADAN ÖLMEM LAZIM’
Aynı okulda çocuğu olan ve ismini vermek istemeyen bir başka veli de oğluyla yaptığı bir sohbeti anlattı. 5. sınıfa giden oğlunun “Anne ben günahkarım, çünkü küfür ediyorum. Çok günah kazanmadan ölmem lazım” dediğini aktaran veli, “Bunun üzerine ‘Küfür etmek kötü bir davranıştır ama küfür ettik diye ölmemiz gerekmez. Hatalı davranışlarımızı düzeltmeliyiz’ dedim ve ‘Sana bunları kim anlatıyor’ diye sordum. O da ‘Din öğretmeni anlattı’ dedi. Çocuklarımız büyük tehlike altında ve biz ne yapacağımızı bilemiyoruz” ifadelerini kullandı.

SIBYAN MEKTEBİNİN ‘KORKUNÇ’ DÜNYASI!
Denetimden muaf sıbyan mektepleri çocukların hayatını kabusa çeviriyor. Çocuklar, ailelerine günahkar diye bakıyor, sanatı suç sayıyor, bir an önce gerçek saydıkları dünyaya göçmeyi hayal ediyor. Esenyalı’da sıbyan mekteplerine gönderilen çocukların aileleri anlatıyor. Haberin ayrıntıları burada. 

‘PEYGAMBERİ KURTARDIĞI İÇİN ÖRÜMCEK EN FAYDALI’
Aynı veli başka bir velinin anlattıklarını da aktarıyor: “Arkadaşım da çocuğuyla yaşadıklarını anlattı. Çocuğu derste anlatılanları annesine söylemiş. Öğretmen derste ‘İnsanlığa en faydalı hayvan hangisi biliyor musunuz’ diye sormuş. Çocuklar da ‘At, eşek, koyun, tavuk vs.’ diye saymışlar. ‘Hayır’ demiş öğretmen, ‘Hz. Peygamber’i kurtardığı için örümcektir’ demiş. Bunu din kültürü öğretmeni anlatıyor. Hayvanları faydalı faydasız diye ayırıyor ve bunu dini referanslara dayandırarak bir kültür haline dönüştürüyor.” Yaşananlarla ilgili Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖVDER) ile bir araya geldiklerini söyleyen veliler, bundan sonra diğer velilere de ulaşarak mücadele edeceklerini söyledi.

PROF. DR. GÜMÜŞ: BUNUN SONU ÇOCUĞUN ÖLÜMÜ GÖZE ALMASIDIR
Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Evrensel Yazarı Prof. Dr. Adnan Gümüş, okullarda çocuklara ölümün kutsanmasını yorumladı. Gümüş, “Çocuklara başka bir dış güce bağımlı olduğunu, kendisinin hiçbir anlam ifade etmediğini empoze etmenin en sonu, gerekirse ölümü de göze almasıdır. Ölüm varsa kendisi yok demektir artık. Bu, çocuğu değersizleştirmektir. Bu, çocuğun aklını, yetilerini değersizleştirme, korkutma, bastırmadır. Ne yapılmaması gerekiyorsa burada yapılıyor. Korkak, dışlanmış, itaatkar, pısırık çocuklar yaratılmak isteniyor. Bu daha sonra IŞİD terörü gibi şiddete dönüyor. Kendini öldürmesi değil, daha kolayı olan karşısındakini öldürmeye dönüyor. Yarın kendisi gibi olmayanı öldürmeye dönüyor iş” ifadelerini kullandı. Eğitimde çoğulculuğun olması gerektiğini ifade eden Gümüş, “Bu olmazsa iş bilimsel eğitimden çıkar, telkin ve terbiyeye dönüşür. Bu öğretmenler ve bu anlayışın yeniden denetlenmesi, bu tipteki kişilerin okullardan hızla uzaklaştırılması gerekir. Ve bunu uygulayanlar tedavi edilmelidir. Bunu bu şekilde yazan öğretmenden, MEB’e kadar. Bu kişiler çocuklara zarar veriyor ve öğretmen yeterliliğinde değiller” dedi.

Çocukların söz konusu yaş döneminde çevresini ve dünyayı sorguladığını söyleyen Gümüş, “Bu anlatımların karşısında bir anne babanın çaresizliğini düşünün. Karşısında bir din var. Bir şeyin yanlışlığını ve doğruluğunu söyleyemiyorsak bunun bir dersi olmaz. Hep söylüyoruz: kimya, biyoloji, fizik, temel sosyal bilimler önemli. Tam da bundan dolayı önemli” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Evrensel


İlgili haberler
Kadın eğitimciler anlatıyor: Cinsiyetçi ve baskıcı...

Kadın eğitimciler, eğitimin durumunu ve öğrencilere yansımasını değerlendirdi...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Eğitimciler; bu broşür çok işinize...

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği'nin okul psikolojik danışmanları ve eğitimciler için hazırladığı ‘G...

Okul öncesi dönemde din eğitimi

Erken yıllarda verilen dini eğitimle birlikte “günah” ve “cezalandırılma” kavramlarının kullanılması...

Sıbyan mektebinin ‘korkunç’ dünyası!

Denetimden muaf sıbyan mektepleri çocukların hayatını kabusa çeviriyor. Çocuklar, ailelerine günahka...

GÜNÜN PORTRESİ: Çocuk eğitiminde çığır açan kadın...

İtalya’nın ilk kadın doktoru, kadın hakları için mücadele etti, çocukların eğitiminde uyguladığı yen...

Sürekli değişen eğitim sistemi öğrenci ve veliyi n...

Yapboz haline getirilen sınav sistemi öğrencileri ve velileri nasıl etkiliyor? Eğirimdeki sürekli y...