‘Demans hastası Aysel Tuğluk’a zorla savunma yaptırmak işkencedir!’
Aysel Tuğluk'un demans hastalığı raporlarla ortaya konmasına rağmen Kobane Davasında SEGBİS ile savunma yapmaya zorlanmasına Aysel Tuğluk için 1000 Kadın yaptığı açıklama ile tepki gösterdi.

Aysel Tuğluk için 1000 Kadın, demans hastalığı yetkili sağlık kurumları tarafından raporlarla ortaya konan hasta mahpus Aysel Tuğluk’un, Kobane davasında SEGBİS ile savunma yapmaya zorlanmasına yaptığı açıklama ile tepki gösterdi.

IŞİD'in Kobane’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek 108 ismin yargılandığı Kobane davasının 14’üncü duruşmasının ilk gününde mahkeme, demans hastası Aysel Tuğluk’un Kandıra Cezaevi'nden SEGBİS ile katılmasına karar verdi. Aysel Tuğluk bugün, duruşmanın ikinci gününde, avukatları refakatinde duruşmaya Kandıra Cezaevinden SEGBİS ile katıldı. Aysel Tuğluk için 1000 Kadın’ın yaptığı açıklamaya göre, duruşma sırasında konuşmakta ve kendisini ifade etmekte zorlanan demans hastası Aysel Tuğluk, mahkeme başkanının “Savunmanız nedir savunmanıza başlayın” şeklindeki ısrarına karşı “Benim özel bir durumum var. Hasta olduğum için kendimi ifade edemiyorum. Bu hastalıktan dolayı savunmamı daha sonra yapacağım” demek zorunda kaldı.

Aysel Tuğluk için 1000 Kadın yetkili sağlık kurumlarının, bilim insanlarının Aysel Tuğluk’un sağlık durumunu ortaya koyan raporlarına rağmen serbest bırakılmayan Aysel Tuğluk’un hastalığının geri dönülemez biçimde ilerlemesinin engellenmesi ve insan haklarına uygun bir biçimde tedavi koşullarının sağlanması için derhal serbest bırakılmasını talep etti ve ekledi: “Demans hastası Aysel Tuğluk’un cezaevinde geçirdiği her gün, hastalığının seyrini kötüleştiren her uygulama, sağlığını geri dönülemez biçimde bozan her muamele insanlık suçudur. Duruşmaya zorla katılma kararı da bu suçlardan biridir. Tuğluk’un sağlık durumu ortadayken ısrarla gereğini yerine getirmeyen, üstüne üstlük sağlığını daha da kötüye götürecek kararlara imza atılmasına seyirci kalan başta Adalet Bakanlığı olmak üzere tüm idari ve adli makamlar sorumludur. Temel görevlerinden biri insan haklarının korunmasını sağlamak ve denetlemek olan Baroların, son dönemde sıkça gündeme gelen hasta mahpuslar ve hapishanelerdeki ölümler konusunda sessiz kalmalarını kabul etmiyoruz.”

Yapılan açıklamada, Aysel Tuğluk’a yaşatılan bu hukuksuz süreçte imzası olan tüm yetkililer bir kez daha hukuka, bilime ve vicdana uygun davranmaya çağırıldı. Tuğluk’un tedavisinin insanlık onuruna yaraşır bir şekilde sürdürülebilmesi için bir an önce özgürlüğüne kavuşması gerektiği hatırlatıldı.

“Demans hastası Aysel Tuğluk’a zorla savunma yaptırmak, işkencedir!” denen açıklamada “56 ülkeden 6 bini aşkın kadın olarak tekrar ediyoruz; Aysel Tuğluk ve tüm hasta mahpuslar için özgürlük istiyoruz” çağrısı yapıldı.

İlgili haberler
Aysel Tuğluk için 1000 kadın adalet çağrısı yaptı:...

Aysel Tuğluk İçin 1000 Kadın, Tuğluk’un son durumuna dair basın toplantısı yaptı. Toplantıda konuşan...

Aysel Tuğluk’a Özgürlük için bir araya gelen binle...

Aysel Tuğluk’a Özgürlük İçin 1000 Kadın kampanyası kapsamında yarın Aysel Tuğluk’un son durumuna pay...

Dr. Ayşe Uğurlu: Kadın mahpuslar tacize maruz kalı...

ATO Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayşe Uğurlu kadın mahpusların çıplak aramaya ve cinsel tacize maruz kal...