Dersim Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu: Bir yılda 27 başvuru yapıldı
Dersim Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu yaptığı açıklamada 2020 yılı içinde 20 kadına yönelik şiddet ve cinsel saldırı, 7 çocuk istismarı başvurusu aldıklarını bildirdi.

Dersim Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu, 2020 yılına ilişkin komisyona yapılan başvuruları basınla paylaştı. Yapılan açıklamada, bir yılda 27 başvurunun yapıldığı belirtilerek, komisyonun bundan sonra da başvuru alarak takip etmeye ve sonuçlandırmaya gayret edecekleri bildirildi. Açıklamada “Umarız ki 2021 yılı, kentimizde kadınların ve çocukların cinsel dokunulmazlığına ve yaşam haklarına yönelik saldırıların azaldığı bir yıl olur.” denildi.  

BAŞVURULARIMIZIN GİZLİLİĞİNİ ESAS ALIYORUZ

Komisyonun, 2020 yılı boyunca, İstanbul Sözleşmesinde tanımlanmış her tür şiddete ve bilhassa cinsel şiddete uğramış kadın ve çocuklardan aldığı başvurular üzerine, bir yıl boyunca işlenen suçların yargıya taşınması, yargıya taşınan hadiselerin soruşturma ve kovuşturma aşamalarının takip edilmesi hususunda gönüllü olarak görev üstlendiğinin belirtildiği açıklamada “Başvurularımızın gizliliğini esas alarak 2020 yılı boyunca komisyonumuza yapılan başvurulara ilişkin istatistiki verilerini meslektaşlarımız, kadın örgütleri ve tüm kamuoyunun bilgisine sunuyoruz” denildi.

4 DOSYADA KARAR VERİLDİ

2020 yılı boyunca komisyona 27 başvurunun yapıldığının belirtildiği açıklamada başvuruların 20’si kadına yönelik şiddet ve cinsel saldırı, 7’sinin ise çocuk istismarı olduğu belirtildi. Her bir suç tipine göre komisyona yapılan başvuru sayısının “1 kasten öldürme, 1 şüpheli intihar, 1 kayıp, 8 cinsel saldırı, 8 cinsel istismar, 4 yaralama, 3 hakaret, 3 tehdit, 2 şantaj ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarına ilişkindi. Bazı başvurular birden fazla suçu içinde barındırmaktadır” diye ifade edildiği açıklamada “Başvuruların, 1’i tüm çabalarımıza rağmen başvurusundan vazgeçti, 2’si suç yeri başka kentler olduğu için ilgili kentlerdeki baroların kadın merkezlerine yönlendirildi, 1’inin ise Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından süre aşımına uğradığı bildirildi. Kalan başvurulardan 4’ü istinaf aşamasında olmak üzere 12’si kovuşturma aşamasında, 11’i soruşturma aşamasındadır.” denildi. Açıklamada, istinaf aşamasında olan 4 dosyaya dair “1’inde sanık hakkında cinsel istismar suçundan 10 yıl, kişiyi cinsel amaçla hürriyetinden yoksun kılma suçundan 6 yıl hapis cezasına hükmedildi. 1’inde sanık cinsel istismar suçundan beraat etti. 1’inde sanık hakkında cinsel saldırı ve tehdit suçlarından beraat, şantaj suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası ve 10 bin lira adli para cezasına hükmedildi. 1’inde sanık hakkında sarkıntılık düzeyinde cinsel istismar suçundan 3 yıl 4 ay, konut dokunulmazlığının ihlali suçundan 7 ay 15 gün hapis cezasına hükmedildi” bilgilendirilmesinde bulunuldu.

EN KÜÇÜK BAŞVURUCU 9 YAŞINDA

Komisyon tarafından takip edilen dosyalarda başvurucuların en küçüğünün 9 yaşında en büyüğünün 43 yaşında olduğuna dair bilgilendirme yapılarak “Şüpheli/sanıkların en küçüğü 12 yaşında, en büyüğü 71 yaşındadır” denildi. Komisyon tarafından takip edilen başvuruların konusunu oluşturan suçların 15’inin il merkezinde, 4’ünün Hozat ilçesinde, 1’inin Pülümür ilçesinde, 3’ünün Pertek ilçesinde işlendiğinin belirtildiği açıklamada “Komisyonumuz tarafından takip edilen dosyalardan 5’inde şüpheli/sanıklar tutuklu yargılanmakta, geri kalan dosyalarda ise şüpheli/sanıklar adli kontrol tedbirleri ile tutuksuz yargılanmaktadır.” denildi.

UMARIZ 2021 SALDIRILARIN AZALDIĞI BİR YIL OLUR
Kentte yaşayan, cinsel dokunulmazlığa ve yaşam haklarına ilişkin suç işlenen kadınları ve çocuklar ile velilerine rapor vesilesiyle yalnız olmadıklarını ve komisyonun bundan sonra da başvuru alarak takip etmeye ve sonuçlandırmaya gayret edeceklerinin bildirildiği açıklamada “Umarız ki 2021 yılı, kentimizde kadınların ve çocukların cinsel dokunulmazlığına ve yaşam haklarına yönelik saldırıların azaldığı bir yıl olur.” diye belirtildi.


İlgili haberler
Dersim Kadın Platformu, 5 Ocak'ta Gülistan Doku'nu...

Dersim Kadın Platformu, 5 Ocak 2020’den beri kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku'nun kayboluş...

Dersim Kadın Platformundan taciz protestosu: Dersi...

Dersim Kadın Platformu, geçtiğimiz günlerde Fıstıkçıoğlu Kebap ve Künefe Salonu’nda gerçekleşen cins...

Dersim Kadın Platformu: ‘Suçların meşrulaştırılmas...

Dersim Kadın Platformu çağrısıyla bir araya gelen kadınlar Hozat’ta yaşanan iki cinsel saldırı olayı...