Dersim’de 25 Kasım standına valilik engeli!
Dersim Yenigün Kadın Dayanışma Derneğinin 25 Kasım stantlarına valilik pandemiyi bahane ederek engel getirdi. Dernek Başkanı Yolaşan, bu engellemenin politik olduğunu vurguladı.

Dersim Yenigün Kadın Dayanışma Derneğinin 25 Kasım'a giderken mahallelerde açmak istediği standa Valilik tarafından izin verilmedi.

Dernek Başkanı Çağla Yolaşan, başvurularının reddedilme gerekçesinin stant çalışmasında kullanacakları bildirilerin içeriğinin Valilik tarafından beğenilmemesi olduğunu söyledi.

Derneğin yaptığı izin başvurusuna cevap veren Tunceli Valiliği 15 günlük eylem yasağını hatırlattığı gerekçesinde “Covid -19 salgını ve varyantlar sonrasında ilimizde artan vaka sayıları, toplum sağlığı açısından risk oluşturması nedeniyle söz konusu talepleriniz Valiliğimizce uygun görülmemiştir" denildi.

'BROŞÜR İÇERİĞİNDEN DOLAYI İZİN VERİLMEDİ'

Valiliğin yasak kararına itiraz eden Yolaşan kararın tamamen keyfi olduğuna dikkat çekerek,"3 mahallede 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü etkinliklerimiz kapsamında stant açarak kadınlarla yüz yüze gelmek ve 25 Kasım’a yönelik hazırladığımız broşürlerimizi kadınlara ulaştırmak istedik. Stantlarımızı açmadan neredeyse 10 gün önce yaptığımız başvuruda cevap süresinin sonuna gelindiğinde bizden broşürün içeriği talep edildi. Ardından broşür incelendi ve pandemi bahanesiyle stant açmamızın ve broşür dağıtmamızın yasaklandığı yazılı olarak bildirildi. Broşür içeriğinde iktidarın kadın politikalarını eleştiren çeşitli ifadeler bulunuyor. Biz bu ifadeler sebebiyle yasaklama kararı verildiğini düşünüyoruz. Öyle olmasaydı broşür içeriği incelenmeksizin karar verilirdi" diyerek karara tepkilerini dile getirdi.

‘KARARI YARGIYA TAŞIYACAĞIZ'

Yolaşan kadına yönelik şiddetin arttığı koşullarda bunda sorumluluğu bulunan iktidarın kadın politikalarını eleştirmenin olağan bir durum olduğuna vurgu yaparak, “Samuray kılıcıyla sokak ortasında ‘kendini savunamaz’ diye, çantasında yirminci koruma talepli dilekçesi varken, boşanmak için gittiği hukuk bürosunda öldürülen kadınlar varken ve iktidar kadınların yaşamını korumaya almak isteyen İstanbul Sözleşmesi'ni dahi kaldırmışken elbette kadın politikalarını eleştireceğiz, gerekirse yerden yere vuracağız. Valinin vazifesi iktidar eleştirilerinin önünü kapatmak değil ifade ve örgütlenme hürriyeti kapsamındaki etkinliklerin güvenlik içinde tesis edilmesini garantiye almaktır. Bu yasaklama kararını iktidarın kadınları korumayan kadın politikasından ayrı düşünmüyoruz ve kabul etmiyoruz. Ayrıca yasaklama kararını yargıya taşımaya hazırlanıyoruz. Bu vesileyle Dersimli kadınları da derneğimizde buluşmaya, bir araya gelmeye, kadına yönelik şiddetle birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz" dedi.


Fotoğraflar: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Belediye işçisi kadınlardan 25 Kasım sözü: ‘Övgüle...

İzmir’de Genel-İş üyesi kadınlardan şiddete karşı örgütlü mücadele çağrısı: Örgütlenirsek neler olur...

13 yaşında iş cinayetinde ölen Suriyeli Ula’yı 25...

Kadınlar için türlü biçimlerde ‘ölüm’ dayatan, emeğimizin, bedenimizin, çocukluğumuzun çalındığı bu...

Dicle Ekmek ve Gül Grubundan 25 Kasım söyleşisi

Dicle Üniversitesinden kadınlar 20 Kasım Cumartesi günü Avukat Songül Argünağa'nın katılımıyla 'Şidd...