Diyarbakır'da kadınların yürüyüşüne polis barikatı engeli!
İstanbul Sözleşmesi için yürüyüş yapmak isteyen Diyarbakırlı kadınlara polis izin vermedi. Kadınlar “İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz’ pankartı açarak engellemeleri protesto etti.

İstanbul Sözleşmesi'ne sahip çıkan Dicle Amed Kadın Platformu, polis barikatlarını "Kadınlara değil katillere barikat", "Haklarımızdan vazgeçmiyoruz" sloganlarıyla protesto etti.

Dicle Amed Kadın Platformu (DAKP), 1 Temmuz'da yürürlükten kaldırılacak İstanbul Sözleşmesi'ne ilişkin Rojava Parkı'nda basın açıklaması ve yürüyüş yapmak istedi. Açıklama öncesi Rojava Parkı çok sayıda polis ve zırhlı araçla ablukaya alındı.

"İstanbul Sözleşmesi bizim vazgeçmiyoruz" pankartının açıldığı açıklamada, "İstanbul Sözleşme'sini uygula", "Kadınlar Deniz'dir," "İstanbul Sözleşme'sinden korkmayın", "Haklarımızdan vazgeçmiyoruz", "Erkekleri aklama, failleri yargıla" dövizleri taşındı. "İstanbul Sözleşmesi bizim" yazılı maskeleri takıldığı açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekilleri Remziye Tosun ve Dersim Dağ katıldı.

Yürüyüş yapmak isteyen kadınlarla polis arasında uzun süren müzakere sonucunda yürüyüşe "valilik izni olmadığı" gerekçesiyle izin verilmedi.

Müzakere süresince ablukaya alınan kadınla sık sık, "Kadınlara değil katillere barikat", "Haklarımızdan vazgeçmiyoruz", “Jin Jiyan azadi", "Kararı geri çek Sözleşmeyi uygula", "Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz", "Deniz Poyraz isyanımızdır" sloganları ve zılgıtlarla ablukayı protesto etti. Müzakereden olumlu sonuç alamayan kadınlar, Gülistan Doku ve Deniz Poyraz'lar için alanda olduklarını belirtti. Kadınlar polis ablukasını açıklama metnini okumayarak protesto etti. Polis ablukasını tanımadıklarını belirten kadınlar, oturma eylemi ardından zılgıtlar ve sloganlarla alandan ayrıldı.

Fotoğraf: MA

İlgili haberler
Dikili Kadın Platformu: 1 Temmuz’da da alanlardayı...

Dikili Kadın Platformu “İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz” diyerek 1 Temmuz’da yapılacak eyleme...

Çanakkale Kadın Platformu: 1 Temmuz’da Saat Kulesi...

Çanakkale Kadın Platformunun Mümtaz Pirinçciler Meydanı’nda yaptığı açıklamayla, İstanbul Sözleşmesi...

Mücadele sürüyor, kadınlar 1 Temmuz'da sokağa çağı...

İstanbul, Ankara ve İzmir’den İstanbul Sözleşmesi kampanya gruplarından çağrı 1 Temmuz çağrısı: Kadı...