Duygu Delen’in arkadaşları: ‘Duygu şiddet görüyordu, olay intihar olamaz’
Babası iş insanı olan eski erkek arkadaşının evinden şüpheli şekilde düşerek yaşamını yitiren Duygu Delen’in arkadaşları konuştu. Duygu’nun arkadaşları olayın intihar değil, cinayet olduğunu düşünüyor

13 Ağustos günü, Gaziantep’in Batıkent Mahallesi'nde 17 yaşındaki lise öğrencisi Duygu Delen, ayrıldığı Mehmet Kaplan’ın evinin penceresinden şüpheli bir şekilde düşerek yaşamını yitirdi. 

Duygu Delen'in ölümünde şüpheli olan Mehmet Kaplan tutuklandı. 

Gaziantep Barosu'ndan avukat Ömer Faruk Alkan’ın Jurnal Türkiye’ye verdiği bilgiye göre savcılık dosya hakkında gizlilik kararı aldı. Sanığın ifadesinde ise, “Beraber eve geldik. Telefonumda fotoğraflar gördü. Tartıştık, birkaç kez vurdum. Elimi yıkamaya gittim. Olay gerçekleşti” dediği öğrenildi.

Antep Valiliği ise kadınların Duygu Delen için eylem yapacağı gün kente 15 günlük eylem yasağı getirdi.

Duygu Delen'in cenazesi otopsi işlemlerinin ardından ailesine teslim edildi. Asri Mezarlık'ta Delen için cenaze töreni düzenlendi. Cenazeye, genç kızın ailesi ile arkadaşları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Delen'in naaşı, öğleden önce kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

DAHA ÖNCE DE BİR KADININ ÖLÜMÜNE SEBEP OLMUŞTU

Olayda şüpheli şekilde adı geçen Atlantik Halı’nın sahibinin oğlu Mehmet Kaplan, daha önce ehliyetsiz ve alkollü bir biçimde araba kullanarak yaya geçidindeki bir kadının ölümüne sebep olmuş, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Kimi medya kuruluşlarının ‘İntihar’ olarak verdiği olaya ilişkin Duygu’nun arkadaşları Ekmek ve Gül’e konuştu. İsmini vermek istemeyen genç kadınlar, “Adı geçen şahsın zamanında uyguladığı psikolojik ve fiziksel şiddeti bildiğimiz için intihara ihtimal dahi vermiyoruz” diyerek, cinayetin üstünün kapanmaması için destek beklediklerini söyledi.

Ülkede daha önce de birçok cinayete ‘intihar’ süsü verildiğini aktaran kadınlar, bu olaya da intihar süsü verilmeye çalışıldığını söyledi: “Cinayetin üstünün kapatılmasına izin vermeyeceğiz, sosyal medya üzerinden #duyguicinadalet hastagi ile sesimizi duyurmaya çalışıyoruz, herkesin desteğini bekliyoruz.”

‘DUYGU ŞİDDET GÖRDÜĞÜ İÇİN AYRILMIŞTI’

Duygu Delen’in gördüğü psikolojik ve fiziksel şiddet yüzünden ayrıldığı madde bağımlısı olduğu söylenen eski sevgilisi Mehmet Kaplan’ın Duygu’nun peşini bırakmadığını söyleyen Duygu’nun arkadaşı, son olarak da Duygu’yu tehdit ederek eve götürdüğünü anlattı: “Paylaşılan videolarda eve giderkenki tedirginliği tavırlarından belliydi. Evde çıkan uzun süreli arbede ve boğuşmalar sonucu 15.30-16.00 sularında 4 kattan atılarak hayatına son verildiğini düşünüyoruz. Arkadaşımızın vücudunda çeşitli kırık ve darbeler bulundu. Olay yerinde anlık müdahalerle hayata döndürülse de hastaneye ulaşamadan yaşamını yitirdi.”

İsmini vermek istemeyen bir başka genç kadın ise, “Duygu’nun Mehmet Kaplan tarafından uzun süredir ailesi üzerinden ağır tehdit ve hakaretler aldığını ve buna dair mesajların olduğu ortaya çıktı. 17 yaşındaki genç arkadaşımızın bu şekilde gördüğü hem psikolojik hem fiziksel şiddetin ve ölümünün cezasız kalmasını istemiyoruz” dedi.

‘DUYGU’NUN İSMİNİ YAZACAĞIMIZI TAHMİN EDEMEZDİK’

Her geçen gün kadın cinayetlerinin arttığını, her gün başka bir kadının ismini sosyal medyaya yazarken bugün arkadaşının isimini yazacaklarını tahmin etmediklerini söyleyen bir başka arkadaşı, “Bahsi geçen aile tarafından tehdit edilir miyiz bunu bile bilmediğimizden ismimizi veremiyoruz. Dün Duygu öldürüldü, yarın bir başka kadın, sonraki gün belki de ben… Etkin cezalandırma olmadığı sürece bu döngünün böyle ilerleyeceğini hepimiz biliyoruz fakat ne yazık ki failleri cezalandıracakları yerde kadına şiddeti önlemek için var olan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek tartışılıyor“ dedi.

Genç kadın, Duygu Delen cinayetinin yarın kendi isimlerini bir başkası sosyal medyada yazmasın diye takipçisi olacaklarını belirtti.

İlgili haberler
Dersim Kadın Platformu: ‘Suçların meşrulaştırılmas...

Dersim Kadın Platformu çağrısıyla bir araya gelen kadınlar Hozat’ta yaşanan iki cinsel saldırı olayı...