Emek Partisi Çanakkale il örgütü: 8 Mart’ta güvenceli iş, şiddetsiz yaşam için örgütlü mücadeleye
Çanakkale’den Emek Partili kadınlar yaptıkları basın açıklamasıyla, 8 Mart’ta mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.

Emek Partisi Çanakkale İl örgütünden kadınlar, 8 Mart öncesi basın açıklaması yaparak ‘Güvenceli iş, şiddetsiz yaşam için kadınlar örgütlü mücadeleye’ çağrısı yaptı.

Basın açıklamasını okuyan Emek Partisi İl Yöneticisi Filiz Ceylan, 8 Mart’ı pandeminin zor koşullarında karşıladığımızı ifade ederken, kadınların birlikte mücadeleyi ve dayanışmayı büyütmesinin önemine vurgu yaptı.

Açıklamanın tam metni şöyle:

GÜVENCELİ İŞ, ŞİDDETSİZ YAŞAM İÇİN KADINLAR ÖRGÜTLÜ MÜCADELEYE

Bu yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü ekonomik krizin, şiddetin ve kovid 19 salgınının ağır sonuçları altında karşılıyoruz.

Tam 164 yıl öncesine dayanan bir kökeni var 8 Mart’ın. 1910 yılından bu yana tüm dünyada kadınlar 8 Mart’ı, dayanışma ve mücadele günü olarak kutluyor. Ve 164 yıl önce kadınların 8 saat çalışma, eşit işe eşit ücret, insanca çalışma koşulları için başlattıkları mücadele bugün de geçerliliğini koruyor.

BU DARBOĞAZDAN ANCAK BİRLİK OLURSAK GEÇEBİLİRİZ

Ekonomik krizin faturasını halkın sırtına yıkmak isteyen patronlar ve hükümet, pandemiyi fırsata dönüştürdü. Pandemi sürecinde patronların karına hizmet etmek için atılan her adımın sonuçları, kadın emekçiler için daha çok çalışmak, daha çok yoksulluk, giderek artan işsizlik ve açlık oldu. Kısa çalışma, ücretli izne çıkarılma, evden çalışma, işsizlik ve güvencesizlik yaygınlaştı.

Kamu da ve özel sektörde salgına karşı bir tedbir olarak başlatılan esnek çalışmanın kalıcı hale getirilmesi için hükümet hızlanmış durumda. Esnek çalışma uygulamalarıyla birlikte ev işi, çocuk bakımı ve iş arasında kadınlar nefessiz kaldı.

Bu koşullarda kadınların sadece evde değil, iş yerinde yaşadıkları şiddet de arttı. Mevcut işsizlik, gelir kaybı baskısı, çalışma zorunluluğu kadınların şiddete boyun eğmesi için fırsata dönüştürüldü. İşten çıkarma yasağının istisnası olan ve “ahlak ve iyi niyet kurallarına uymama” anlamına gelen “Kod-29” ile işten çıkartma patronlar tarafından keyfi olarak kullanıldı.

Sömürü katmerlenip ekonomik sıkıntılar “uzaya çıkarken”, temel tüketim ihtiyaçları her gün zamlanmakta, geçim sıkıntısıyla yaşanan intiharlar artmakta. Kriz, pandemi, savaş, yoksulluk, işsizlik, şiddet… Aynı sorunları yaşayan kadınlar aynı tarafta birleşmeden bu dar boğazdan geçilemez.

ŞİDDET ARTIYOR, KATİLLER TEŞVİK EDİLİYOR….

Ailenin artan yükleriyle, her gün artan işsizlikle eve kapatılan kadınlar, daha çok şiddet görüyor. Yoksulluk ve işsizlik, kadınları şiddet gördüğü evden ayrılamaz hale getiriyor. Virüsün öldüremediği kadınları, boşanmayı ya da ayrılmayı reddeden erkekler öldürüyor. Kadınlar aynı erkek için onlarca koruma ve uzaklaştırma kararı almış olmasına rağmen herkesin gözü önünde yaralanıyor öldürülüyor! Mahkemeler faillere haksız tahrik indirimi uygularken, iktidar ve medyası kadınları koruyan yasal düzenlemelere, İstanbul Sözleşmesi’ne saldırıyor.

HER FIRSATTA SALDIRI, HER FIRSATTA DİRENİŞ

Pandemi sürecinde artan öfkeyi bastırmak isteyen hükümet, insanların yan yana gelebileceği, har arayacağı tüm alanları yok etmeye çalışıyor. Barolara, meslek örgütlerine, sendikalara, sivil toplum kuruluşlarına, sosyal medyaya yapılan saldırılar ve hedef göstermeler günlük rutin haline geldi. İşçilerin grev hakkını yasaklamak, keyfi gerekçelerle gözaltına almak, hapis cezasına çarptırmak, içeride ve dışarıda savaş politikalarında ısrar etmek, canının istediği her yere kayyumlar atamak siyasi iktidarın yönetim biçimi oldu.

Son günlerde ortaya atılan yeni anayasa ve reform söylemlerine yakından bakıldığında emekçiler ve kadınlar için hiçbir şey ifade etmediği açıkça görülüyor. Demokrasi, insan hakları, özgürlükler ve kadın haklarına ilişkin konularda hükümetin 19 yıllık pratiğine dönüp baktığımızda ne görüyorsak bu planda da aynısını görüyoruz.

Her güne kadın cinayetiyle uyanan, haklarının tırpanlanmasına karşı her an tetikte olan kadınlar için AKP de onun yeni anayasası da bir çözüm değil. Katlanarak artan şiddetin önlenmesine dair tek bir adım atmayıp bilakis suçluları salıveren, kadınların cezaevlerinde çıplak araması dahil olmak üzere her fırsatta ve her alanda kadınlar aleyhine politika üretmekten vazgeçmeyen iktidara karşı başta kadınlar olmak üzere, işçiler, gençler, aydınlar direnmeye devam ediyor.

ÇÖZÜM ÖRGÜTLÜ MÜCADELEDE…
Kadınları yalnızlaştırmaya, dayanışmadan yoksunlaştırmaya, can derdine düşüp mücadeleden uzak tutmaya çalışan tüm politikalara karşı çarenin birliğimizde ve her koşul altında mücadele etme azmimizde olduğunu biliyoruz. Bu nedenle kadınları hem örgütlenmeye hem de örgütlü mücadeleyi birleştirmeye davet ediyoruz.
8 Mart’a giderken en yakınımızdaki kadınlarla el ele verelim; dayanışmayı büyütelim; örgütlenelim, değiştirelim! Hep birlikte haykıralım:
● Kaynaklar saray ve sermaye için değil, halk için harcansın!
● Güvenceli iş sağlansın, işten atmalar ve ücretsiz izin yasaklansın!
● İstanbul Sözleşmesi ile ilgili tartışmalara derhal son verilsin, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Şiddetin Önlenmesi Yasası uygulanmasın, kadına yönelik şiddete karşı acil önlem planı yapılsın.
● Nafaka ve boşanmanın zorlaştırılmasına yönelik tartışmalara son verilsin.
● Kadınların 7/24 ulaşabileceği, farklı dillerde hizmet veren, sadece kadına yönelik şiddet alanında çalışan ayrı bir alo şiddet hattı, kadın danışma merkezleri ve yeterli sayıda sığınak açılsın.
● Herkese ücretsiz, yeterli miktarda aşı sağlansın.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
İl il 8 Mart 2021 buluşmaları

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadınlar ülkenin dört bir yanında, pandemiye, artan baskılara,...

ODTÜ'lü kadınlar, 8 Mart buluşmasında bir araya ge...

Kampüslerinde bir araya gelen ODTÜ'lü kadınlar iktidara seslendi: ‘Bizler eşit ve güvenli kampüs tal...

İKP tutsak ve ev hapsinde olan kadınlara dayanışma...

İzmir Kadın Platformu, mücadele ve dayanışma duygularını içeren kartları farklı illerdeki cezaevleri...