Emekçiye tasarruf Aile Bakanlığına 29 milyonluk araçlar
İktidar bir yandan kemer sıkma ve kamu harcamalarından tasarruf politikası ile işçi, emekçi kadınları yoksulluğa mahkum ederken bir yandan Aile Bakanlığı 29 milyon liralık 23 araç kiralıyor.

Yurttaşlara “yerli ve milli” ve kemer sıkma propagandası yapan AKP iktidarının bakanlıkları hiç bu görüntüde değil. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın seçimden 2 gün önce biri makam aracı olmak üzere 23 aracın kiralanması için ihale düzenlediği ortaya çıktı.

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın yabancı menşeli yeni makam aracının 2023 model ve 2900 cc. Koruma olarak da 5 adet 1986 cc yabancı menşeli araç tercih edildi. Ayrıca 17 adet sedan araç da 15 aylığına kiralandı.

Araçların kiralandığı şirketin sahibi Mehmet Kaya, 2018 seçimlerinde AKP’den Ankara milletvekili aday adayı olmuştu.

15 AYLIK 29 MİLYON LİRA

Araçların kiralanmasına ilişkin sözleşme 29 Mart’ta ve yerel seçimlerden iki gün önce imzalandı. Bakanlık bir makam, 5 koruma aracının yanı sıra 17 adet sedan otodan oluşan 23 aracın 15 aylık kirası olarak 29 milyon 425 bin 607 TL ödedi.

AİLE BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Bu haberin medyada yankı bulması ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı X hesabından bir açıklama yayımlandı. Açıklamada, "Tamamen şeffaf ve usulüne uygun şekilde gerçekleştirilen ihale sürecinin ardından kullanım süresi dolan araçlar yerel üretimi önceleyen ve mevcut araçların daha düşük donanımlarıyla değiştirilmiştir. Ek yeni bir unsur taşımayan ve geçmiş sürecin devamı niteliğindeki sözleşmede kamu kaynaklarının dikkatli kullanımı konusunda azami hassasiyet gösterilmiştir. Bakanlık olarak tasarruf konusundaki hassasiyetimizi gerçekleştirdiğimiz şeffaf ve usulüne uygun uygulamalarımızla kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz. Oluşturulmak istenen algının tamamen gerçek dışı olduğunu kamuoyuna saygıyla duyururuz" denildi.

Fotoğraf: DHA

İlgili haberler
Tasarrufu sarayın mutfağından yapın!

Okullarda bir öğün ücretsiz, sağlıklı yemek için mücadele eden Zaide, yönetenlerin kendileri için ça...

CHP’li Aylin Nazlıaka’dan okullarda 1 Öğün Ücretsi...

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, iktidarın okul öncesi ve yatılı okullarda 1 öğün ücr...

Aile Bakanı Mahinur Göktaş, nafakaya göz dikti: ‘M...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, süresiz nafaka uygulamasına karşı ‘mağdur er...