EŞİK Meclis'i yakın takibe aldı: İlk 15 günün kadın hakları performansı kötü!
Meclis’i yakın takibe alan EŞİK Platformu, 15 günden bir rapor açıklayacak. İlk raporunda Platform, Meclis’in görevini nasıl yerine getirmediğini madde madde açıklıyor…

TBMM Genel Kurulu’nda kadın cinayetlerinden söz edilen süre sadece 57 saniye! Meclis’in İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasına ilişkin denetim görevi ise 15 gündür yerine getirilmedi. Kadına yönelik şiddet ve İstanbul Sözleşmesi ile ilgili çalışmalar ise Meclis gündeminde değil! Son raporunda Meclis’i yakın markaja alan EŞİK Platformu, görevini yerine getirmeyen TBMM’ye sesleniyor:

“İstanbul Sözleşmesi ve kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık konusundaki yükümlülüklerini yerine getir.” 

300’ü aşkın bileşenden oluşan ve 150’ye yakın sivil toplum örgütü, meslek odası ve sendika tarafından desteklenmekte olan Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), 30 Eylül 2020 tarihinde kamuoyuna açık mektupla TBMM’ye seslenmişti. İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması konusunda TBMM’ye düşen görevleri hatırlatmış ve beş madde halinde taleplerini sıralamıştı.

O tarihten bu yana TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan kadına yönelik şiddet konusunda olumlu/olumsuz tek bir yanıt almadıklarını söyleyen EŞİK Platformu, “TBMM’de herhangi bir çalışma başlatıldığını da görmedik, duymadık. Kadınlar olarak, bu yok saymayı kabul etmemiz mümkün değil. Bu nedenle yasama yılının açıldığı 1 Ekim 2020 tarihinden başlayarak, TBMM’yi yakın takibe aldık. İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın önlenmesi için atılan ve atılmayan her adımın takipçisi olacağız” dedi. 

‘MECLİS GÖREVİNİ YAPMIYOR’

Meclis’i yakın takibe alan EŞİK Platformu’nun 15 günde aldığı sonuçlar, Platforma göre “TBMM tarihi açısından acımasız bir umursamazlığa” işaret ediyor.

İstanbul Sözleşmesi’nin 70. Maddesi gereği, Meclis’in Sözleşme’nin uygulanmasına ilişkin denetim görevinin yerine getirilmediği ifade ediliyor.

Platform, Meclis’in yerine getirmediği görevleri şöyle hatırlatıyor:

■ "15 Ekim 2018 tarihli GREVIO Türkiye Raporu’nun resmi çevirisi halen yaptırılmadı ve tüm milletvekillerine ulaştırılmadı. Hükümet, bakanlıklar, yargı kurumları, ulusal ve yerel düzeyde ilgili tüm kamu kurumları, üniversiteler, yerel yönetimler, siyasi partiler, meslek örgütleri, medya, kadına yönelik şiddet alanında çalışan STK’lar ve diğer sivil toplum örgütleri ve tüm ilgili kesimlerle paylaşılmadı; kendi eylem planları ve geri bildirimleri istenmedi.

■ Meclis’in ilk işlerinden biri olmasına rağmen, GREVIO Türkiye Raporu TBMM’de görüşülmek üzere özel gündem maddesi yapılmadı; TBMM’deki tüm partileri sürece dahil ederek Türkiye’nin şiddetle mücadele konusundaki yol haritasının/eylem planının geniş katılımla çıkartılması için adım atılmadı.

■ Kadına karşı şiddet ve İstanbul Sözleşmesi’nin hayata geçirilmesi yönünde hiçbir girişimde bulunulmadı.

■ Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında, 25 Kasım günü 25 Kasım’da başlayıp, 10 Aralık İnsan Hakları Gününe kadar devam eden tüm dünyada çeşitli etkinlikler yapılan “Kadına Yönelik Şiddete Karşı 16 Eylem Günü” kapsamında TBMM’de özel oturumlar düzenlenmesi konusunda ne yapılacağı açıklanmadı."


TBMM EŞİTLİK İZLEME SONUÇLARI…
15 günde kadın hakları ve cinsiyet eşitliği adına yapılanlar ve yapılmayanları da sıralayan EŞİK, incelemenin sonuçlarını ise şöyle açıklıyor:
■ Meclis’in İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasına ilişkin denetim görevi: Yerine getirilmedi
■ GREVIO Türkiye Raporu’nun resmi çevirisi: Yaptırılmadı, Meclis’te görüşülmedi
■ Kadına yönelik şiddet ve İstanbul Sözleşmesi ile ilgili çalışmalar: Gündeme alınmadı
■ TBMM Başkanı’nın herhangi bir demeci, çabası, girişimi ve hatta vaadi: Yok
■ TBMM Genel Kurulu’nda kürsü konuşmalarında dile getiren: Yok
■ TBMM Genel Kurulu’nda yerinden bir dakikalık konuşmada dile getiren: Sadece 1 vekil
■ TBMM Genel Kurulu’nda kadın cinayetlerinden söz edilen süre: 57 saniye!
■ TBMM Genel Kurulu’nda özel tek bir an vardı sadece: 2 kadın vekilin taktığı İstanbul Sözleşmesi Uygulansın’ maskeleri
■ 34 kanun teklifinden sadece 2’si
■ 119 soru önergesinden yalnızca 3’ü
■ 33 araştırma teklifinden sadece 1’i
■ 61 basın toplantısından yalnızca 3’ü kadınlarla ilgiliydi!

Veriler doğrultusunda, TBMM’nin 2020-2021 yasama yılının ilk 15 gününde, İstanbul Sözleşmesi ve kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmediğini ilan eden EŞİK, Meclis tarafından atılan olumlu/olumsuz tüm adımları yakından takip edecek ve sonuçları kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğini belirtti.

MECLİS GENEL KURULU’NDA NE YAPILDI?
■  7 Ekim’de CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin 6284 Sayılı Kanun hükümlerinin uygulanmadığına, İstanbul Sözleşmesi’nin tartıştırıldığına, bireysel silahlanmanın önünün alınmadığına değindi; şiddetin son bulması için kabineden neden ses çıkmadığını sordu.
■ 13 Ekim’de HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ve HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy TBMM Genel Kurulu’nda ‘İstanbul Sözleşmesi Uygulansın’ maskesi taktı.
■ 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü'nü kutlayan birkaç milletvekili oldu.
■ 34 Kanun teklifinden Sadece 2’si kadınlarla İlgili oldu.
■ 119 soru önergesinden yalnız 3’ünde kadın vardı.
■ 33 Meclis araştırma teklifinden sadece 1’i kadınlar içindi
■  TBMM'de düzenlenen 61 basın toplantısının sadece 4’ünde kadının adı geçti

TBMM Eşitlik İzleme Sonuçları tam metnine bu linkten ulaşabilirsiniz

İlgili haberler
Kadınlar Meclise seslendi: Takipteyiz! İstanbul Sö...

İktidarın İstanbul Sözleşmesinden çıkmak istemesine karşı aylardır mücadele eden kadınlar Meclisin a...

EŞİK’ten çağrı: İstanbul Sözleşmesi’ni uygula, #Me...

Eşitlik İçin Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesinin tartışmaya açılmasına karşı; Sözleşmenin uygula...

Kadınlar Meclisin açılacağı 1 Ekim’de sokakta

İktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek istemesine karşı aylardır mücadele eden kadınlar Meclisi...