EŞİK’ten çağrı: İstanbul Sözleşmesi’ni uygula, #MeclisGöreve
Eşitlik İçin Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesinin tartışmaya açılmasına karşı; Sözleşmenin uygulanması, denetlenmesi ve işlevini yerine getirmesi için Meclis’i göreve çağırdı.

EŞİK - Eşitlik İçin Kadın Platformu, bugün çalışmalara başlayacak olan TBMM’yi, kadına karşı şiddetle mücadele edilmesi, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması ve denetlenmesi konusundaki işlevini yerine getirmesi için göreve çağırdı. 

İstanbul Sözleşmesi’nin denetleme organı olan Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddete Karşı Uzman Eylem Grubu’nun (GREVIO) Türkiye hakkında hazırladığı raporun yerine getirilmediğini belirten EŞİK, raporun çevirisinin dahi yapılıp yayımlanmadığını aktardı.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ UYGULATMAK MECLİS’İN DE GÖREVİ!

Kadın cinayetlerinin yükselişte olduğu memleket tablosunda İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açıldığını hatırlatan EŞİK buna tepki gösterdi:

“İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik karalama kampanyası, kadınların hayatına kasteden, eşit ve özgür bir hayat sürmelerine karşı açılan bir savaşın simgesidir. Bu karalama kampanyalarına son verilmesi konusunda, TBMM Başkanlığı’nı ve TBMM’yi göreve çağırıyoruz. Çünkü İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması konusunda TBMM’nin de sorumluluğu, politika oluşturucu ve denetleyici görevleri bulunmaktadır. Bu görev aynı zamanda “herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa'ya sadakatten ayrılmamayı” içeren milletvekili yemininin de bir gereğidir. İstanbul Sözleşmesi’nin bütüncül politikalar bağlamındaki 7. maddesi ve “İzlemede parlamentonun rolü” başlıklı 70. maddesi, Sözleşme’nin uygulanmasında parlamentonun önemini ortaya koymaktadır. Ayrıca 15 Ekim 2018 tarihli GREVIO Türkiye Raporu’nun son paragrafı da parlamentoyu Sözleşme’nin uygulanmasını denetime davet etmektedir.”

5 TALEPLE MECLİS’E SESLENİLDİ

Taleplerini 5 madde de özetleyen EŞİK, yetkililere ve TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop’a seslendi:

“Acilen, hala resmi çevirisi yapılmamış olan 15 Ekim 2018 tarihli GREVIO Türkiye Raporu’nun resmi çevirisini yaptırınız ve raporu tüm milletvekillerine ulaştırınız.

Raporun hükümet, bakanlıklar ve yargı kurumları, ulusal ve yerel düzeyde ilgili tüm kamu kurumları, üniversiteler, yerel yönetimler, siyasi partiler, meslek örgütleri, medya, kadına yönelik şiddet alanında çalışan STK’lar ve diğer sivil toplum örgütleri ve tüm ilgili kesimlerle kapsamlı bir şekilde paylaşılmasını sağlayınız; kendi eylem planlarını ve geri bildirimlerini isteyiniz.

Meclis’in ilk işlerinden biri olarak GREVIO Türkiye Raporu’nun TBMM’de görüşülmek üzere özel olarak gündeme alınmasını sağlayınız. İlgili kamu kurumları, üniversiteler, yerel yönetimler, siyasi partiler, meslek örgütleri, kadına yönelik şiddet alanında çalışan STK’ların görüş ve önerilerini alarak ve TBMM’deki tüm partileri sürece dahil ederek Türkiye’nin şiddetle mücadele konusundaki yol haritasının/eylem planının geniş katılımla çıkartılması için çalışınız.

Kadına karşı şiddet ve İstanbul Sözleşmesi ile ilgili çalışmaları 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren TBMM gündemine alınız. Meclis’in tüm çalışmalarında, İstanbul Sözleşmesi’nin gerektirdiği ilkeleri hayata geçirmeye özen gösteriniz.

EŞİK - Eşitlik İçin Kadın Platformu’nun 17 Eylül 2020 tarihli basın açıklamasında da talep edildiği gibi, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında, 25 Kasım günü TBMM’de özel bir oturum düzenleyerek kadına karşı şiddetin önlenmesi ve İstanbul Sözleşmesi’nin 70. maddesi gereği Sözleşme’nin uygulanması konusundaki parlamenter denetim görevinin yerine getirilmesini sağlayınız.”

EŞİK, Meclis Başkanlığı’nın yanı sıra tüm siyasi partileri ve milletvekillerini, tüm sivil toplumu kadına karşı şiddetle mücadelede kendi üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye; bu alanda çalışan kadın örgütlerini desteklemeye, İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmaya çağırdı. 

KADINLAR YARIN SOKAĞA ÇIKARAK MECLİSE ÇAĞRI YAPACAK
İktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek istemesine karşı aylardır mücadele eden kadınlar Meclisin açılacağı 1 Ekim Perşembe günü ‘Haklarımız pazarlık konusu değil’ diyerek sokaklara çıkıyor. İstanbul, İzmir, Adana, Altınoluk, Dikili’de sokağa çıkacak kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açanlara sözümüz var” diyor.
İlgili haberler
Kadınlar Meclisin açılacağı 1 Ekim’de sokakta

İktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek istemesine karşı aylardır mücadele eden kadınlar Meclisi...

GÜNÜN ANİMASYONU: İstanbul Sözleşmesi Bizim

Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği, hazırladığı animasyonla şiddete maruz kalan 3 kadının h...

EŞİK Meclise 25 Kasım çağrısı yaptı: Sözleşme tüm...

EŞİK, TBMM’ye çağrı yaparak 25 Kasım’da İstanbul Sözleşmesi’nin tüm maddeleriyle hayata geçirilmesi...