EŞİK’ten vekillere çağrı: Bu teklife itiraz edin
Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), kadınların aleyhine düzenlemelerin yer aldığı ve yarın TBMM Genel Kurulunda görüşmelerine başlanması beklenen teklife karşı milletvekillerine çağrı yaptı.

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), yarın TBMM Genel Kurulunda görüşmelerine başlanması beklenen düzenlemelere ilişkin açıklama yaptı. Kadına şiddete ilişkin düzenlemelerin yer aldığı teklifle ilgili açıklama yapan EŞİK, “Medeni yasaya, ceza yasasına, 6284’e dokunmayın, çocuk istismarı faillerine affı tekrar önümüze getirmeyin” çağrısında bulundu.

Kadına karşı şiddetle mücadele konusunda değişiklikler getiren “Türk Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin yarın TBMM Genel Kurulunda tartışılması bekleniyor. Genel kurul görüşmeleri öncesi yazılı açıklama yapan EŞİK, “Günde en az 3 kadın en yakınları tarafından öldürülüyor; bir o kadarı da şüpheli şekilde hayatını kaybediyorken, ellerinizi hayatlarımızdan, haklarımızdan çekin, yasalara dokunmayın, uygulayın” dedi.

KADINLARDAN VEKİLLERE İTİRAZ ÇAĞRISI

Ceza yasası ve ceza yargılaması yasalarında yapılacak birkaç göstermelik değişiklik ile kadına şiddetin önlenemeyeceğini yineleyen EŞİK, “Gündemdeki yasa değişikliği teklifinin sorunların çözümüne bir katkı sağlamayacağını, tam tersine yeni sorunlar yaratacağını ayrıntılı bir bilgi notuyla milletvekilleri ve kamuoyu ile paylaşmıştık. Genel kurulda tartışmalara katılacak ve oy kullanacak tüm milletvekillerini, bu bilgi notunu tekrar okumaya, katılımcı yasa yapma süreçlerini yok eden, TCK’nın sistematiğini bir kez daha bozan bu yasa değişikliklerine itiraz etmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kadına karşı şiddetin önlenmesi için atılması gereken tek ve acil adımın mevcut yasaların ve uluslararası sözleşmelerin etkin bir şekilde uygulanması ve başta yargı olmak üzere toplumsal hayatın tüm alanlarında eşitlik karşıtı söylem ve uygulamalara son verilmesi olduğunu ifade eden EŞİK, bunların teklifte yer almadığına dikkat çekti.

PİŞMANLIK OTOMATİK İNDİRİM HALİNE Mİ GETİRİLMEK İSTENİYOR?

TCK’nın takdiri indirim nedenlerini düzenleyen 62. maddesinde yapılmak istenen değişikliği de eleştiren EŞİK, “Mevcut yasada ‘Takdiri indirim nedeni olarak, failin geçmişi, sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları, cezanın failin geleceği üzerindeki olası etkileri gibi hususlar göz önünde bulundurulabilir’ hükmü yer alıyor. Teklif ile ‘yargılama sürecindeki davranışları’ ibaresi ‘yargılama sürecindeki pişmanlığını gösteren davranışları veya’ şeklinde değiştirilmesi isteniyor. Teklif yasalaştığı takdirde faillerin fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki pişmanlığını gösteren davranışları otomatik bir indirim nedeni haline gelebilecektir. Maddeye eklenecek tek bir ‘veya’ kelimesi ile ‘cezanın failin geleceği üzerindeki olası etkileri’ maddedeki diğer kriterlerden bağımsız olarak tek başına otomatik bir diğer indirim nedeni olabilecek. Yani diğer durumların hiçbirini dikkate almaksızın, sadece cezanın failin geleceği üzerindeki etkilerini göz önüne alarak indirim uygulanabilecek” dedi.

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ UYGULAYIN’

İktidara İstanbul Sözleşmesi’ni uygulama çağrısında bulunan EŞİK, “Bugünlerde sık sık, kadına karşı şiddetle mücadele görüntüsü altında, 6284 sayılı Şiddet Yasası’na müdahale hazırlıkları yapıldığına dair söylentiler duyuyoruz. 6284 sayılı Şiddet Yasası’na dokunmayın, çocuk istismarcılarına affı aklınızdan geçirmeyin” dedi.

Ceza yasasına eklenecek maddede “ısrarlı takip” kavramı kullanılırken, 6284 sayılı yasada “tek taraflı ısrarlı takip” denildiğini hatırlatan EŞİK, “6284’teki ‘tek taraflı’ kelimelerinin çıkartılarak iki yasanın ‘uyumlaştırılması’ndan söz ediliyor. Böylesine gülünç bahanelerle 6284’e müdahalenin de hazırlıkları yapılıyor. Öte yandan, İstanbul Sözleşmesi’den bir gece yarısı Resmi Gazete’de yayınlanan tek kişilik bir Cumhurbaşkanı Kararıyla hukuk dışı bir biçimde çıktığımızı unutmadık. 2016 yılında bir gece yarısı TBMM genel kurulunda son dakika verilen önergelerle çocuk istismarı faillerinin affını ve tecavüz failleriyle evliliği içeren TCK/103 değişikliği girişimlerini de unutmadık” dedi.

Teklifin TBMM komisyonlarında madde madde tartışılmak yerine topluca ve apar topar geçirildiğini vurgulayan EŞİK, “TBMM Genel Kurulu’nda üç-beş imza ile kotarılacak son dakika değişiklik önergeleri ile yeni emrivakilerle karşılaşma endişesi yaşıyoruz. Yasa yapım süreçlerinde, yapılan yasa ile ilgili tüm aktörleri ve TBMM’nin tüm demokratik yasa yapım süreçlerini dışlayan bir oldu/bitti, atı alan Üsküdar’ı geçti hukuku ile karşı karşıyayız” dedi.

‘ALARMDAYIZ!’

İktidarın “oldu/bitti”ye getirme tutumuna karşı kadınların nöbette olduğuna dikkat çeken EŞİK, “Türkiye’nin her yanından kadınlar olarak, gece gündüz kesintisiz nöbetteyiz; Meclis’i izliyoruz. Çünkü bir hakkımızı daha kaybetmeye tahammülümüz yok. Sorun yasalarda değil, yasaların etkin ve adil şekilde uygulanmamasında. Yasalara uygun davranmayanlar, yasaları uygulamayanlar, uymayacakları ve uygulamayacakları yeni yasalar yapmaktan vazgeçmeli. Kazanılmış haklarımızdan ve İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz. Yasalara dokunma uygula” dedi.

Meclise getirilen teklifle kadınların hangi haklarının da hedef alındığına dikkat çeken EŞİK açıklamasının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf: Burcu Yıldırım/Evrensel

İlgili haberler
Kadına yönelik şiddete dair düzenleme ağızlara bir...

AKP’li milletvekillerinin TBMM Başkanlığına sundukları Türk Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişikli...

'İndirimde düzenlemeler yapacağız' sözü havuç-sopa...

Av. Yelda Koçak, Adalet Bakanının 'iyi hal indirimlerine' dair yapacağını söylediği düzenlemenin hav...

EŞİK: Yasaları uygulamayanlar yeni yasalar yapmakt...

AKP tarafından Meclise sunulan yasa düzenlemesine dair açıklama yapan EŞİK: Yasaları uygulamayanlar,...