Eski eşinin bıçakladığı Sibel Altunsöğüt: Ona mahkum olmamı istedi
‘Birçok akrabamız ‘Niye duyurdunuz, bizi rezil ettiniz’ dedi. Biz kimseyi rezil etmedik, utanması gereken kişi belli. Ben annemi kaybettikten sonra hiçbir şeyin değeri yok. Kimsenin susmaması lazım.’

Emine Bulut’un boşandığı erkek tarafından öldürülmesinden sonra kadın cinayetlerine tepkiler artarak devam ederken, pek çok kadın yaşadığı şiddeti sosyal medyadan yardım çağrıları yaparak duyurmaya çalışıyor. Bu çağrılardan biri de babası tarafından erkek kardeşi ve annesiyle birlikte yaralanan Cennet Göztepe’den geldi. Gazi Mahallesi’nde yaşayan ve annesiyle babası 7 yıl önce ayrılan Cennet “Annemi kaybetmek istemiyorum” diye haykırdı sosyal medya hesabından. Cennet’in bu çığlığı sosyal medya üzerinden kadın gruplarında, avukat gruplarında, arkadaş gruplarında yayıldı. Pek çok insandan da destek mesajları geldi. Cennet’i ve annesi Sibel Altunsöğüt’ü haber yapmak üzere Emek Partili kadınlarla birlikte hastanede ziyaret ettik.

Cennet, olaydan iki gün sonra açtığı sosyal medya hesabında yaşadıklarını anlatmasaydı hiçbirimizin haberi olmayacaktı belki de. Tutuklanarak Metris Cezaevine gönderilen S.G. elini kolunu sallayarak bu kez hastaneye gelecekti! ‘Elini kolunu sallayarak’ derken bu hiç de abartılmış bir şey değil. Çünkü Gaziosmanpaşa Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesine gittiğimizde bizim de karşılaştığımız manzara tam da bu oldu. Hastanenin acil servisinde bekleyen kalabalığın içinden geçerek ikinci kattaki yataklı serviste yatan anne Sibel’in yanına hiçbir kontrole uğramadan ulaştık(!) Servisin kapısında duran görevli sadece hangi odaya geldiğimizi sorarak bize odayı göstermiş, kim olduğumuzu, niye geldiğimizi ya da kimliğimizi sorma refleksi bile göstermemişti. İşte bu nedenle Cennet’in, annesinin ve yakınlarının korkusu hiç de abartılı bir korku değildi. Ama hastanede, saldırgan için aldığımız “Tutuklandı” haberi hepimizin bir ‘Oh’ çekmesini sağladı.

Sibel Altunsöğüt ve kızı Cennet Göztepe

CANINA TAK ETMEDİKÇE...

Kadınlarla birlikte geçmiş olsun dileklerimizi ilettikten sonra Sibel ile olaya dair sohbetimiz başlamıştı. Bir otelde temizlik işçisi olan Sibel yaşadıklarını paylaşırken geçmişte yaşadığı zorlu günleri de anlatıyordu: “İlk ayrıldığımız zamanlarda beni yine yaralamıştı. Henüz boşanma davası açmamıştım ama ayrıydık. O zaman da kavga etmeye başladı. İzinli olduğum bir gün kahvaltı ettiğimiz sırada eve geldi, içeri girdi ve bana ‘Sen nasıl bir şerefsizsin ki benimle barışmıyorsun, ama hâlâ benim nikahımın altında duruyorsun’ dedi. Sözleri üzerine öfkelendim. Kahvaltılıkları kaldırdık kızımla birlikte lavaboya doldurduk. Son 500 liram vardı ve 1 ayı o parayla geçirmek zorundaydım, yeni eve çıkmıştım çok sıkıntılarım vardı. Mahkeme masrafları 475 lira tutuyordu. ‘Ben de bu ay aç kalırım ama bu davayı açarım’ dedim. Ondan sonra daha da nevri döndü. Bize karşı yaptığı suçların hepsini mahkemeye sundum.”

Sibel evden ayrıldığı zaman eski eşinin hep ‘Pes edecek, geri dönecek’ gözüyle baktığını söylüyor. “Hatta çocukları ilk önce onunla bıraktım. Annemlerle kaldım bir süre. Bir hafta on gün sonra çocukları bana gönderdi. Geri gelsin düşüncesindeydi. Biz de çocuklarla birlikte altı ay annemlerde kaldık.” S’nin sürekli bir fiziksel şiddeti olmadığını ifade ediyor Sibel. Ama evliliğinin en başından beri psikolojik baskısı varmış. “Sürekli küfür ederdi, ağzı çok bozuktu. Çalışmazdı, evdeydi, dili de durmazdı. Çalışmamı da istemedi. Onun için de bana şiddet uygulamaya çalıştı. Ona mahkum olmamı istedi” diyor.

Son bir seneye kadar bir problem çıkarmadığını, çocuklarıyla görüştüğünü dile getiren Sibel devam ediyor: “Bazen evime geliyordu, çay yapıyordum, çocuklarıyla vakit geçirsin istiyordum. Beni uyaranlar oluyordu ama ben çocuklarıyla olmasını paylaşımı olsun istiyordum. Cebinde parası olmadığında oğlumun cebine para koyuyordum ki dışarıda görüşüp vakit geçirebilsinler. Ama, son bir haftadır hergün alkol alıyordu. Oğlum babası ile konuştuğu zaman ‘Babam yine alkol almış’ diyordu. Şartlı tahliyesi vardı, her gün imzaya gidiyordu. Oğlum babasına çok düşkündür ama alkollü olduğunu anlayınca görüşmek istemiyordu.” Sibel son olarak kadınlara sesleniyor ve kadınların kendisine destek olmasını, davasına sahip çıkmasını istiyor.

CENNET GÖZTEPE: KİMSENİN SUSMAMASI LAZIM
Cennet’le annesinin kaldığı odadan çıkıp koridora doğru gidiyoruz. Bekleme alanında oturup onunla sohbete koyuluyoruz. Cennet devam ediyor yaşadıklarını anlatmaya: “Ben ilkokul giderken babam askeri tersanede çalışıyordu. Çalışma koşullarının zor olduğunu ve ayrılmak istediğini söylüyordu hatta bir süre işe gittiğini söyleyip işe gitmemiş. Ama annem yine de anlayışlı davrandı, ‘Bazen olur’ dedi, babamın cebine sigara parasını bile koydu. Sonra bir sürü kredi borcu çıkmaya başladı. Eve harcadığı bir şey yoktu. Evimize haciz geldi. Annem çok borcunu ödedi. Annem hep düzelsin diye bekledi. Bizim için yuvasını dağıtmak istemiyordu. Kısa bir süre iyi oluyorduk sonra her şey yine başa sarıyordu. Son bir yıl içindeyse ‘Düzeldi artık, ümidini kesti’ diyorduk. Hepimize zarar verebileceğini hiç düşünmezdik.
Bir çağrısı olup olmadığını soruyorum, şunları dile getiriyor Cennet: “Bu durum içinde insanlar nasıl konuşabiliyorlar diyordum televizyonda izlerken. Ama insan çıkmaza girince bunu yapmak zorunda kalıyor. Polis bile bize ‘Siz medya baskısı yapmazsanız biz bir yere kadar etkili olabiliyoruz’ dedi. Birçok akrabamız paylaşımlara, haber yapılmasına tepki gösterdi, ‘Niye duyurdunuz, bizi niye rezil ettiniz’ dedi. Biz kimseyi rezil etmedik, utanması gereken kişi belli. Ben annemi kaybettikten sonra hiçbir şeyin değeri yok. Annemi kaybettikten sonra ‘ah, vah’ etseler umurumda olur mu? Herkes evine gidecek yaşayan biz olacağız. Kimsenin susmaması lazım.”


İlgili haberler
Emine Bulut’un feryadı sokakta: Ölmek istemiyoruz!

Emine Bulut’un ‘Ölmek istemiyorum’ feryadı kadınların çığlığına dönüştü. Türkiye’nin dört bir yanınd...

Sultangazi'de bir kadın ev hapsi kararı olan eski...

İstanbul Sultangazi'de eski eşi tarafından bıçaklı saldırıya uğrayan kadın ve iki çocuğu yaralandı....

‘Sonumun Emine Bulut gibi olmasından korkuyorum’

Evli olduğu S.Y. tarafından darp edilen ve tehdit edilen İrem Y, ‘Sonumun Emine Bulut gibi olmasında...