Eskişehir'de okullara imamlar gönderilmeye başlandı
Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Müftülük arasında yapılan, imzalanan protokol kapsamında tüm okullara imamlar gönderilmeye başlandı.

Eskişehir Valiliği onayı ile Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Müftülük arasında yapılan, Eğitimde İşbirliği Protokolü kapsamında okullara imamlar gitmeye başladı.

Gerçek Gündem'den Filiz Gazi'nin haberine göre Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan, söz konusu işbirliğine tepki gösterdi. İmamların okullarda eğitim verebilecek yetkinlikte olmadığını ifade eden Alkan, “İmamlar okullarda öğrencilere ‘manevi değerler’ adı altında konferans verecekler, ders anlatacaklar. Nitekim bugün bir lisemize gelindi. Bu insanların pedagojik anlamda bilgileri yok. Özellikle inanç özgürlüğünü zedeleyecek söylemlere sahipler. Bunun devamı gelirse farklı bir noktaya gelinir. Eskişehir’in bunu kaldırması mümkün değil. Anaokulundaki çocuk, imamın söylediklerini nasıl anlasın? Cennet, cennet, başı açık, kapalı bu tip kavramlar okullara niye girsin?”
Tüm okullara imam

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 23 Mayıs 2023 tarihli yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Öğrencilere milli, manevi, ahlaki, insani ve kültürel değerlerimizin benimsetilmesi amacıyla Eskişehir İl Merkezi ve ilçelere bağlı tüm lise, ortaokul, ilkokul ve anaokulları ile il merkezi ve ilçelerde bulunan tüm cami ve Kur'an kurslarında uygulanacak şekilde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Müftülüğü arasında yapılan Eğitimde İş Birliği Protokolü 27/04/2023 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Bu itibarla; tüm cami ve Kur'an kurslarında uygulanacak programların İl Müftülüğü koordinesinde etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesi hususunda; Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.”

Fotoğraf: Iñaki del Olmo/Unsplash

İlgili haberler
Diyanet’in eğitim bütçesi, 124 üniversitenin ödene...

Diyanet İşleri Başkanlığının eğitim alanındaki yatırımları için ayrılan ödenek, ODTÜ ve Boğaziçi dah...

Dini vakıfta çocuk istismarı: Sanıktan çocuğa ‘Sak...

İstanbul’daki İşrak Vakfı müdürü, 14 yaşındaki bir çocuğa istismar suçundan tutuklandı. Güvenlik kam...

Din dersine girmeyi istemeyen kızımın arkasında du...

Hem ilkokulda hem de ortaokulda din dersine girmek istemeyen kızının dersten muaf olması için mücade...