Flormar işçileri Kadıköy’de: Kadınlar birlikte güçlü!
Kadınlar Birlikte Güçlü, sendikalı oldukları için işten çıkartılan ve 15 Mayıs’tan bu yana eylemde olan Flormar işçileriyle İstanbul Kadıköy’deki Khalkedon Meydanı’nda forum düzenledi.

Gebze’de Petrol-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Flormar işçilerinin direnişi 15 Mayıs’tan bu yana sürüyor. İşçiler son olarak İstanbul Kadıköy’deki Khalkedon Meydanında Kadınlar Birlikte Güçlü ile birlikte forum düzenledi. Forumda mücadele kararlılığı dile getirildi.

“Yves Rocher ve Flormara boykot” pankartının açıldığı forumda sık sık “Flormar işçisi yalnız değildir”, “Flormar’da direniş kazanacak” ve “Sendika haktır engellenemez” sloganları atıldı. TEKEL işçileri, metal işçileri ve çok sayıda kişi foruma katıldı.

‘DİRENDİK DİYE KAPI ÖNÜNE KONDUK’
Forumda konuşan Flormar işçilerinden Feryat Gökçen, iki ay Flormar’da çalıştığını ve 10 gün sonra sendikaya üye olduğunu belirtti. Flormar’ın çalışma koşullarından bahseden Gökçen, “Çalışma koşulları ve saatler çok ağır. Maaşlar çok az diye örgütlendik. 62 gündür direnişteyiz. Daha iyi koşuşlarda çalışmak için direndik. Ama işveren bizi kapı önüne koydu. Yağmur çamur demeden direniyoruz sesimizi duyurmaya devam ediyoruz. Sendikalaşmak haktır. Biz hakkımızı aradık” dedi.‘KADIN İŞÇİLERE EK GELİR GÖZÜYLE BAKIYORLAR’ 

Yetkililerin mağduriyetleri karşısında sessiz kaldığını dile getiren Gökçen, “Türkiye şartlarında kadın işçiyi çalıştırmak ucuza mal oluyor. Kadın işçiler her zaman ek gelir olarak görülüyor. O yüzden maaşları düşük oluyor. Erkeklere zam yaparken kadınlara zam yapılmıyor. Biz neden düşük zam alıyoruz dediğimiz de ‘Sizin eşiniz zaten çalışıyor. Sizin maaşınıza zam yapmaya gerek’ yok diyorlar” dedi.

Ardından söz alan Flormar işçisi Gülperi Güldalı da, Flormar’da 8 senedir çalıştığını ve 8 yıllık emeğinin karşılığını işten atılmakla aldığını belirtti. İşveren tarafından baskı gördüklerine dikkat çeken Güldalı, “Bu yüzden sendikalılaşmaya gittik. Sendikaya üye olmayalım diye bize para teklif ettiler. İçeride çok farklı şeyler dönüyor. Biz bayanların sırtından asgari ücretlerle para kazanan patronlar gününü gün ediyor” diye konuştu.

‘DEVLET GÖRMEZDEN GELİYOR’
Güldalı, şunları dile getirdi: “Biz bir sendikaya üye olduk diye başımıza neler geldi. Ben buradan Cumhurbaşkanına sesleniyorum. Acaba iki sendikaya üye olsak başımıza neler gelir. Bir tane sendikayı bırak yasal hakkımızı kullanıyoruz diye kapının önüne konulduk. Patronların bize yaptıklarını görmezden geliyorlar. Bizi görmelerini istiyoruz.”

Flormar işçisi Sultan Kılıç da 9 yıldır çalıştığın dile getirerek, “Flormar’da çok baskı gördüm. Tehdit ettiler. Bizi tazminatsız işten çıkarttılar. Hiçbir şeyden yararlanamadık. Anayasal hakkımızı kullanamadık. 61 gündür direniyoruz ve biliyorum ki kazanacağız” diye konuştu.

‘PATRONLARI ZENGİN ETTİK’
İşçilerden Ayşe Güley ise 5 yıl Flormar’da çalıştığını anlatarak, “Her sene maaşlara zam gelecek diye söz verildi. Ama hiç zam yapmadılar. Sadece bizi kandırmakla kaldılar. Patronları büyüttük zengin ettik. Biz anayasal hakkımızı kullanıp savaşıyoruz ve sonuna kadar da savaşacağız” dedi.

Forum’un ardından Flormar mağazası önüne yürüyen kadınlar, mağaza önünde “Yves Rocher ve Flormar ürünleri boykot” çağrısı yaptı.
Kaynak: MA

İlgili haberler
Flormar işçileriyle dayanışma sürüyor

KESK İstanbul Kadın Meclisi ve Lastik-İş Sendikası Flormar işçilerine destek ziyaretinde bulundu.

FLORMAR DİRENİŞİ 51. GÜNÜNDE: Kendi iktidarımız iç...

Sendikalaştıkları için işten atılan Flormar işçilerini, direnişlerinin 51. gününde EMEP Genel Başkan...

Flormar işçilerine ve tüm direnen kadınlara selam...

Güvenlik soruşturması gerekçesiyle işlerinden atılan ve 94. günde direnişlerine son veren Ege Üniver...

Flormar’da direnişin 60. günü

Sendikalaştıkları için işten atılan Flormar işçisi kadınlar anlatıyor...