Flört şiddeti nedir?
Kadınlar için korkutucu bir deneyim! Korkmayın... Ama flört şiddetinin şiddete açılan kapılarından biri olduğunu da bilin.

Çok sayıda genç kadın, yaşıtı olan erkek arkadaşı tarafından şiddete maruz kaldığı halde çoğunlukla yaşadıklarını anlamakta, anlamlandırmakta ve şiddetin belirtilerini tanımakta zorluk çekiyor.
Flört şiddeti kesinlikle korkutucu ve kafa karıştırıcı bir deneyim.
İki kişinin birbirini “çift” olarak tanımlamasının ardından erkeğin, genç kadını kontrol etmeyi, denetlemeyi “hak” olarak görmesi, onun adına kararları vermek istemesiyle başlar.
Bu dönemde, kadının eski erkek arkadaşında da artan tehdit ve şiddet söz konusu olabilir. Geleneksel bakış açısı, genç kadınların sıklıkla kendilerini erkek arkadaşlarına itaat etmek ve onların dediklerini yapmak zorunda hissetmesine neden olur. Bu durum, diğer sosyal aktivitelerden ve arkadaşlardan vazgeçmesine, erkeğe öncelik vermesine ve ciddi bir yalıtıma yol açar.
Kimi arkadaş gruplarında “mutlaka kız veya erkek arkadaşın olmalı” baskısının yaşandığı, genç kadınların terk edilme korkusu nedeniyle erkek arkadaşlarının şiddetine boyun eğdikleri görülür. Bazı durumlarda da aile ya da çevre baskısı nedeniyle “erkek arkadaşın” varlığının saklanması gerekir. Ergen ve genç kadın, yaşadığı şiddeti açıklayacak kişi ve ortam bulmakta zorluk çeker, yaşadıkları karşısında ne düşüneceğini, ne hissedeceğini bilemez.
Flört şiddeti, yetişkinlikte yaşanan şiddetin adeta uyarısı niteliğindedir.

Bu kadar cümlenin ardından hala kafanda soru işaretleri varsa, bir de şu videoyu izle:
One Love Foundation partnerlerin birbirine uyguladıkları sosyal ve dijital şiddeti kısa ama vurucu bir şekilde anlatıyor...
BONUS
İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden bir grup kadın öğrenci özellikle flört şiddeti ne demek tartışmak, deneyim paylaşmak, farkındalık yaratmak ve konuya görünürlük kazandırmak amacıyla bir inisiyatif kurdu, adı 40tilki Kadın İnisiyatifi ve çok güzel işler yapıyorlar... Bir blogları ve aktif çalışan bir facebook sayfaları var. Bakmak isterseniz, tık tık...
https://40tilkiblog.wordpress.com/ 
https://www.facebook.com/40tilki/ 

İlgili haberler
İlişkin güvenli mi? 5 soruda test et

Seviyorsun, seviliyorsun. Ya da öyle sanıyorsun, ama zarar görüyorsun. Ya da bir arkadaşının ilişkis...

Şiddete uğradığınızda neler yapabilirsiniz?

Şiddete uğrama ihtimaliniz varsa ya da şiddet dolu hayatınızı değiştirmek istersiniz ihtiyacınız ola...