Gıda-İş: ÇAYKUR, emeğiyle çayı var eden kadınlarındır
ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu’nun sözleri kadınların tepkisine yol açtı. Gıda-İş Sendikası Sütoğlu’nun sözleri üzerine bir açıklama yayımladı.

Rize Yeşilçay Spor Kulubü Kadın Futbol takımının 2. Başkanı ve Kaçkar TV Spor Müdürü Alaettin Onay, Kaçkar TV’deki programında ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu’nun kadın sporculara yapılan desteğin günah olduğunu söylediğini iddia etti.

Bu iddialar üzerine birçok kesimden ÇAYKUR’a tepki gelirken DİSK/Gıda-İş Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Sedef Erdal bir açıklama yaptı.
Rize Yeşilçay Spor Kulubü Kadın Futbol takımı 2. Başkanı Alaettin Onay’ın destek talebi üzerine İmdat Sütlüoğlu’nun ‘Kadın sporculara yardım yapılması günahtır’ ifadesinin çağ dışı olduğunu söyleyen Erdal, “İmdat Sütlüoğlu’nun açıklaması iktidarın muhafazakâr toplum yaratma ve dayatma anlayışı içinde bütünün bir parçası olarak ifade ettiği bir söylemdir ve toplumu muhafazakarlaştırma anlayışından bağımsız olarak ele alınamaz.” dedi. Erdal “ÇAYKUR emeğiyle çayı var eden kadınlarındır. Çayın yetiştirilmesinden, işlenmesine kadar her kademede kadınların emeği vardır” diyerek Genel Müdür Sütoğlu’yu istifaya çağırdı. Açıklama şu şekilde devam etti:

İşçi ve emekçilerin vergileriyle kurulmuş ve bugüne gelmiş olan ÇAYKUR işletmesinde binlerce emekçi kadının alın teri ve emeği vardır. Kamu kaynaklarını har vurup harman savuran yönetim anlayışının, söz konusu kadın sporcular olunca, yardım etmeyi “günah” olarak görmeleri ülkedeki politik atmosferin ve yönetenlerin anlayışının yansımasından başka bir şey değildir. ÇAYKUR, emeğiyle çayı var eden kadınlarındır, kadınları yok sayan genel müdürlerin değil. Çayın yetiştirilmesinden, işlenmesine kadar her kademede kadınların emeği vardır ve ÇAYKUR kadınların emekleri üzerinden yükselen bir kamu kuruluşudur. ÇAYKUR, kaynaklarının taşeronlaştırma yolu ile yandaş şirketlere hibe edildiği, yandaşlara olanak olarak sunulduğu bir kuruluş haline getirildi. Son olarak uluslararası kaynak sağlama adına varlık fonuna devredilen işletmenin kaynakları denetim dışına çıkarılarak akıbeti belirsiz hale getirilmiştir. Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu’nun açıklaması kamu kurumlarının hangi anlayış tarafından yönetildiğinin açık göstergesidir. İmdat Sütlüoğlu’nun cinsiyetçi anlayışını kabul etmiyoruz ve kınıyoruz. Bütün kadın sporculardan ve kadınlardan özür dilemeli ve görevinden istifa etmelidir. Cinsiyetçi bir yönetim anlayışı istemiyoruz. Bütün kadın örgütlerini, ÇAYKUR’un kadın çalışanlarını ve sporcu kadınları bu anlayışa karşı mücadele etmeye ve dayanışmaya çağırıyoruz.


Hopa’dan çay işçisi bir kadın da ÇAYKUR Genel Müdürü İmam Sütlüoğlu’nun sözlerine yazdığı mektupla cevap verdi. Peki çay toplayan kadınların emeklerinin karşılığını vermemek sevap mı?

İlgili haberler
Çay üreticisi kadınlar anlatıyor

Dünya Çiftçi Günü’nde Karadeniz’de çevre mücadelesi veren üretici kadınlara uzattık mikrofonumuzu. M...

GÜNÜN EMEĞİ: Karadenizin emekçi kadınları

Karadenizli kadınlar yaz kış demeden tarlada, bahçede, bağda çalışıyor, emek harcıyor. Bu emeğe muht...

GÜNÜN CİNSİYETÇİLİĞİ: Kadın sporculara destek verm...

Çaykur Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu’nun ‘Kadın sporculara yardım etmem, günahtır’ dediği öne sürüldü....