Hafize Kurban için adalet!
Hafize’yi kaybetmenin derin acısı ve ulaştığımız kadınlardan aldığımız dayanışma mesajlarının umudu ile kapı kapı dolaşmaya devam ediyoruz.

Denizli’de aynı sokaklardan geçtiğimiz, aynı otobüse bindiğimiz henüz 23 yaşındaki Hafize Kurban ağustos ayında boşanmak üzere olduğu eşi tarafından canice katledildi. Cinayetin ilk gününden itibaren davanın takipçisi olmak ve başka kız kardeşimizi kaybetmemek için pek çok yerde çalışma yaptık. Hafize Kurban’ın ilk duruşma tarihi belli oldu. 11 Kasım Pazartesi saat 09.45’te Denizli Adliyesi’nde görülecek ilk duruşma. Denizli Ekmek ve Gül Kadın Grubu olarak duruşmaya kadınları davet etmek için sokak sokak, kapı kapı dolaşıyoruz. Çağrı metnimizi kadınlara ulaştırıyoruz. Hafize’nin “ölmek istemiyorum” çığlığını duymayan kalmasın istiyoruz.

Herkes duysun bu çağrıyı, duysun ki kadınları korumayan, uğradığı ya da uğrayabileceği şiddetle baş başa bırakanlara karşı kadınlar birliklerinden aldığı güçle cevap verebilsin. Önceki akşam Hafize’nin öldürüldüğü sokakta uzattık mahkemeye çağrı metnimizi kadınlara. Hafize’yi tanıyan, onunla çay içen, sohbet eden pek çok kadının kapısını çaldık. “Hafize’yi ben de tanıyordum daha fazla broşür verin bana komşularıma ben götürürüm” dedi birisi. Ötekisi telefon numarasını verdi “mahkemeye gelirken ulaşım sıkıntısı olan olursa ben yardımcı olayım” dedi. Bir başkası “cinayete ben şahit oldum çok üzgünüm elimden ne gelirse yapmak isterim” diye ekledi. Başka bir semtte dolaştığımız esnaflar broşürleri cama astılar daha çok kişi görsün bu çığlık unutulmasın diye. Üniversiteli genç kadınlar bize teşekkür ettiler çağrı yaptığımız için (teşekkür edilecek bir şey yok oysa ki ) ve daha çok broşür istediler yurtlarına götürecekleri için. Bu dayanışma talebini ve birlik ihtiyacını bizzat görerek deneyimleyince nasıl hissedeceğini bilemiyor insan. Hafize’yi kaybetmenin derin acısı ve ulaştığımız kadınlardan aldığımız dayanışma mesajlarının umudu ile kapı kapı dolaşmaya devam ediyoruz. Gücümüz birliğimiz... 


İlgili haberler
Denizli: Yan yana gelmenin gücüyle hayatlarımızı s...

Denizli Ekmek ve Gül Kadın Çalışmaları Atölyesi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesinde belgesel...

Denizli’de 3 çocuğa istismar!

Denizli'nin Honaz ilçesindeki bir ortaokulun karşısında market işleten O.Ö. (55), iş yerine gelen ya...

Denizli’de bir kadın erkek arkadaşı tarafından çoc...

Denizli’de bir erkek, 11 yıldır beraber yaşadığı kadını hastane önünde 2 küçük kızının yanındayken i...