HDP’li vekiller kadına yönelik şiddet verileri için 162 soru önergesi verdi
HDP Parlamento Kadın Grubu, Türkiye’nin 81 ilinde kadına yönelik şiddet verilerine dair Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı ve Adalet Bakanına 162 soru önergesi verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parlamento Kadın Grubu, kadına yönelik şiddet verilerine ilişkin daha sağlıklı bilgiye ulaşmak amacıyla Türkiye’nin 81 iline ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle 162 soru önergesi verdi. Önergelerde, her il özelinde son 10 yıl içinde kaç kadının öldürüldüğü, kadın cinayetlerinin failleri hakkında etkin soruşturma başlatılıp başlatılmadığı, son 10 yılda kadına yönelik şiddet kapsamında kaç şikayet başvurusu yapıldığı gibi soruların yanıtlanması istendi. 

KADINA YÖNELİK ŞİDDET ARTIYOR

HDP Basın Bürosunun konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye’de kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri ve kadınların intihara sürüklenmesi vakaları ne yazık ki her geçen gün artmaktadır. Ancak iktidar ve bağlı kurumlar kadına yönelik şiddetle etkin mücadele etmek bir yana, kadına yönelik şiddete ilişkin verileri sağlıklı bir şekilde kayıt altına dahi almamaktadır. Benzer şekilde bu veriler düzenli biçimde kamuoyuyla paylaşılmamakta, kadına yönelik şiddete ilişkin veri kaydeden ve bunları kamuoyuyla paylaşan kadın kurumları iktidar tarafından hedef alınmaktadır.”

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanması talebiyle 81 il için HDP Parlamento Kadın Grubunda yer alan 22 milletvekili tarafından verilen önergenin gerekçesinde, “Yalnızca tek bir günde dahi birkaç kadın cinayetine tanıklık ediliyor olması son derece vahimdir. Bu realiteye şüpheli kadın ölümleri, fiziksel şiddet, taciz, tecavüz, istismar vakalarının da eklenmiş olması, şiddetin önlenemez boyutlara varmış olduğunun açık işaretidir” denildi.

‘AÇIKLAMA İLE TEZAT DURUMDADIR’

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanması talebiyle verilen önergenin gerekçesinde de “Kadına yönelik şiddet ülke gündeminin sıralaması hiç değişmeyen, başat gündemi olmaya devam etmekte ise tarafınızca yapılan açıklamada, ‘Her kadın cinayeti bizim kadına yönelik şiddetteki kadın cinayeti değildir. Her intihar kadın cinayeti değildir. Her şüpheli ölüm de kadın cinayeti değildir’ denmiştir. Ancak ne var ki kamuoyuna yansıyan resmi veriler dahi bu açıklama ile tezat durumdadır” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: MA

İlgili haberler
Şiddete uğradığınızda neler yapabilirsiniz?

Şiddete uğrama ihtimaliniz varsa ya da şiddet dolu hayatınızı değiştirmek istersiniz ihtiyacınız ola...

Flört şiddeti nedir?

Kadınlar için korkutucu bir deneyim! Korkmayın... Ama flört şiddetinin şiddete açılan kapılarından b...

Şiddetin karşısında kadınların yanında posterler

Kadına yönelik şiddet... Dünyanın her yerinde kadınlar şiddete maruz kalıyor ve dünyanın her yeri mü...