İlaçları verilmeyen Arin bebeğin durumu ağırlaşıyor
Annesiyle birlikte 9 aydır cezaevinde bulunan 13 aylık astım hastası Arin bebeğe ilaçları verilmiyor. Ailesi, her geçen gün kilo kaybeden ve durumu ağırlaşan Arin bebek için çözüm bulunmasını istiyor.

Annesi Esma Yılmaz ile birlikte 9 aydır Urfa 2 Nolu T Tipi Cezaevinde kalan astım hastası Arin bebek, ilaçları verilmediği için her geçen kötüleşiyor. Babası ve anneannesi Arin’in kilo kaybettiğini, göz altlarında morluklar oluştuğunu açıkladı. Arin bebeğin sağlık durumundan endişe duyan aile, annesinin cezasının ev hapsine ya da denetimli serbestliğe çevrilmesini, cezasının ertelenmesini ya da Urfa Cezaevinden Mardin Cezaevi’ne sevk edilmesini istiyor. Ancak ailenin taleplerinin hiçbiri kabul edilmedi.

Urfa 2 No’lu T Tipi Cezaevinde annesi Esma Yılmaz ile birlikte tutulan 13 aylık astım hastası Arin bebeğe verilen ilaçlar konusunda aile aylardır sorunlar yaşıyor. Baba Mihdi Yılmaz, 5-6 ay önce Arin’in hastaneye sevk edildiğini ancak hâlâ hastaneden sonuçların gelmediğini belirterek cezaevi revirinde de ilaca gerek görülmediği için ilaçların cezaevine kabul edilmediğini anlattı.

Arin bebeğin ilaçlarının verilmemesi daha önce de basına yansımış, haberler üzerine 2 Ağustos’ta eşini ve kızını cezaevinde ziyaret eden Mihdi Yılmaz, Arin’e ilaçlarının verildiğini, doktora götürüldüğünü, tahlillerinin yapıldığını ve tahlillerden sonra yeni bir tedavi uygulanacağını belirtmişti. Ancak geçtiğimiz günlerde eşini ve kızını tekrar ziyarete giden Yılmaz, Arin’in ilaçlarının yine kesildiğini öğrendi. Arin’in revire götürülmeye başlandığını da söyleyen Yılmaz, bir süre sonra bu taleplerinin yine reddedildiğini ve bu yüzden çocuğunun rahatsızlığının ağırlaştığını belirtti. Astım ilaçlarının yanı sıra Arin bebeğin pişik kremi gibi ilaçları da içeriye alınmıyor.

ASTIM HASTASI BEBEK 30 KİŞİLİK KOĞUŞTA
Kronik bir rahatsızlık olan, düzenli tedavi ve elverişli yaşam koşulları gerektiren astım hastalığı nedeniyle Arin bebeğin durumunun ağırlaşması anne Esma Yılmaz’ı da etkiliyor. Baba Mihdi Yılmaz eşinin anlattıklarını ve Arin’in son durumunu şu sözlerle paylaştı: “Kızım daha çok küçük sütten kesilmedi, annesinin yanından alamıyoruz. Bazen alıp hastaneye götürmek istiyoruz, kardeşlerinin yanına getirmek istiyoruz ama emdiği için yapamıyoruz. Önceden Mardin Cezaevinde kalıyorlardı biraz daha kolay oluyordu. Şimdi Urfa Cezaevi’ndeler, eve de hastaneye de uzak. Cezaevinde kaldıkları koğuşta da durum çok kötü. 10 kişilik koğuşta 33 kişi kalıyorlardı, 3 kişi tahliye olmuş şimdi 3’ü çocuk 30 kişi kalıyorlar. Ama eşim koğuşun çok sıcak olduğunu söylüyor. Yetişkinlerin bile dayanamadığı sıcağa kızım nasıl dayanacak! Su yeterli değil, temizlik yok, çok kalabalık... Bunların hepsi Arin’in hastalığını tetikliyor. İlaçları da verilmediği için gittikçe kötüleşiyor. Annesinin de psikolojisi bozuluyor bizim de.”

CUMHURBAŞKANINA SESLENİYORUM: BU BEBEĞİN SUÇU NE!
“Benim söylediklerimi aynen yaz kızım lütfen” diyen Esma Yılmaz’ın annesi Remziye Karakaş Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sesleniyor: “Bir parti eş başkanı olmak maden bu kadar yasak neden bu partiyi kapatmıyorlar? Benim kızımın da daha yaşı küçüktü, eş başkan oldu, zaten sonra hamile oldu ve eş başkanlık bile yapamadı neredeyse. Günde yalnız 1 saatliğine gidebiliyordu partiye. Çocuğunu doğurduktan 4 ay sonra da zaten tutuklandı. Benim kızım ne yaptı da 8 yıl hüküm giydi? Ben bunu Cumhurbaşkanına da soruyorum: Benim kızımın suçu ne, ne yaptı da 8 yıl ceza aldı? Hasta, ışık yüzü görmemiş bebeğiyle cezaevine girecek ne yaptı benim kızım? Biz görüşe gittiğimizde gördük benim kızım da yıkılmış, bebek de yıkılmış. Bebeğin göz altları morarmış artık. Ben torunumu tanıyamadım. Bu bebeğin suçu ne, günahı ne!

Cumhurbaşkanına sesleniyorum, o da bir baba, belki beni anlar. Esma Yılmaz’ın cezası kesinleşti, tamam. Ama Arin bebek için biz ev hapsi, denetimli serbestlik ya da cezasının ertelenmesini istiyoruz. Bebek biraz büyüsün, sağlığı yerine gelsin istiyoruz sadece.”

Esma Yılmaz’ın en büyüğü 13 yaşında olan 3 çocuğuna da bakan Remziye Karakaş evdeki çocukların da hem annesi, hem de kardeşlerinin hastalığı nedeniyle psikolojilerinin bozulduğunu, bu durumun okullarına, günlük hayatlarına yansıdığını söyledi.

NE OLMUŞTU?
5 Haziran 2017’de doğan Arin bebek 3.5 aylıkken cezaeviyle tanıştı ve 9 aydır annesiyle birlikte dört duvar arasında.
Mardin’in Ömerli ilçesi DBP eski İlçe Eşbaşkanı olan Esma Yılmaz, 2016 yılında gözaltına alındıktan sonra tutuklandı ve 3 ay sonra tahliye edildi. 29 Kasım 2017’de yeniden tutuklanan Yılmaz, Mardin Ceza İnfaz Kurumundaki 40 günün sonunda “cezaevinin dolu olması” gerekçe gösterilerek bebeği ile birlikte Urfa 2 no’lu T Tipi Kapalı Cezaevine gönderildi.
Arin ve annesinin, Mardin’den Urfa’ya sürgün edilmesi bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkiledi. Babası, Arin ve annesi Mardin’deyken sabah gidip bebeği alıyor, temiz hava ve doktor ihtiyacını karşılıyor, Arin kardeşleriyle vakit geçirebiliyordu ama Urfa’ya gönderildikten sonra Arin artık dışarı çıkamıyor ve sağlık durumu da gittikçe ağırlaşıyor.
Arin’in ailesi, Arin’in anne sütünü emerken, biberonla su içerken bile tıkandığını, geceleri nefes alamadığı için annesinin tüm gece onu kucağında tutmak zorunda kaldığını, hapishane revirine tıkanmış ciğerleri ve 39.5 derece ateşle gittiğinde “Havalar sıcak, ondandır” denilerek geri gönderildiğini, yazılan ilaçlar astım ve bronşitine iyi gelmediği için fenalaştığını, babasının borç bularak koğuşa alınmasını sağladığı hava cihazı ise artık küçük geldiği için Arin’in nefesine yetmediğini anlatıyor.

İlgili haberler
GÜNÜN RAKAMI: 624 çocuk annesiyle cezaevinde

Adalet Bakanlığı açıklamasına göre, hapishanelerde annesiyle kalan 0-6 yaş arası toplam 624 çocuk va...

Bakanlık Arin bebek için ne yapacak?

Annesiyle birlikte 9 aydır cezaevinde kalan astım ve bronşit hastası Arin bebeğin ilaçları alındı an...

Arin bebeğin ilaçları kesildi, raporları kayıp, du...

Annesiyle birlikte 9 aydır cezaevinde kalan astım ve bronşit hastası Arin bebeğin ilaçları yine kesi...