İstanbul Sözleşmesi için nöbet eylemindeki kadınlar: Vazgeçmiyoruz
İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz İzmir Kampanya Grubu, İstanbul Sözleşmesi için başlattıkları nöbet eylemlerinin ikinci haftasında ‘İstanbul sözleşmesi bizimdir, vazgeçmiyoruz’ dedi.

İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz İzmir Kampanya Grubu, İstanbul Sözleşmesi için başlattıkları nöbet eylemlerinin ikinci haftasında Karşıyaka İskele karşısında bir araya gelerek, "İstanbul sözleşmesi bizimdir, vazgeçmiyoruz" dedi.

"Kararnameniz batsın kadınlar yaşasın", "Sözleşme bizimdir vazgeçmiyoruz", "Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz" sloganları atan kadınların oturma eylemine polis engel olmak istedi. Polis ablukası altında yapılan açıklamada ise kadınlar adına Deniz Uslu konuştu.

Uslu, “1 yılda 300’den fazla kadını kaybediyoruz. Bizler ölmek istemiyoruz diyen kadınlarız. 34'ten 26’ya düşen sayıyı övünerek söyleyen bakanlığı protesto ediyoruz, 26 demek hayat demektir. Bizler hiçbir kadın katledilmeyene kadar mücadelemize devam edeceğiz" diyerek dayanışma ve mücadele vurgusu yaptı.

İstanbul Sözleşmesinin önemini bir kez daha anlatan kadınlar, katledilen kadınların isimlerini sayarken Uslu, “Bu isimler İstanbul Sözleşmesi uygulanmış olsaydı bugün katledilemeyecek olan kadınların isimleri. Fakat ülkemizde kadınlar şiddetle burun buruna yaşarken, karakollara başvurduklarında da evlerine gönderildiler. Bizler sözleşme uygulansın, ayrım yapılmasın diyen kadınlarız. Unutmayın ki sözleşme uygulanmış olsaydı bu kadınlar aramızda olacaktı" dedi.

Açıklamada kadınlar, Nahide Akgün ve Güldünya Tören’in hayatlarını okuyarak cinayetlere dikkat çekti. “Haklarımız, yaşamımız, kimliğimiz, kararlarımız, özgürlüğümüz ve İstanbul Sözleşmesi için nöbetteyiz” diyen kadınlar alkış ve zılgıtlarla tepkilerini yükselterek İstanbul Sözleşmesi için yaptıkları nöbet eylemlerini de sürdüreceklerini söyledi.

Fotoğraf: Evrensel


İlgili haberler
Belediye işçisi kadınlar: İstanbul Sözleşmesi bizi...

Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube üyesi işçi kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerini belirte...

Bodrum’da kadınlar İstanbul Sözleşmesi için nöbet...

Bodrum’da kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı ‘Alanları terk etmiyoruz, nöbett...

5 soruda İstanbul Sözleşmesi

Cumhurbaşkanı’nın bir gecede çekilme kararı aldığı İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin soruları 5 maddede...