İstanbul Sözleşmesi’ni savunan mültecilere sınır dışı kararı!
Denizli’de ‘İstanbul Sözleşmesi’ eylemine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 4 İranlı mülteci için sınır dışı kararı çıktı.

Denizli’de ‘İstanbul Sözleşmesi’ eylemine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 4 İranlı mülteci için sınır dışı kararı çıktı. Avukatları aracılığıyla 7 gün içinde dava açılması bekleniyor.

20 Mart’ta Çınar Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına katılan Esmaeil Fattahi, Leili Faraji, Zeinab Sahafi ve eyleme katılmayan Mohammad Pourakbari Kermani 5 Nisan Pazartesi gözaltına alındı. Sınır dışı kararının hukuka aykırı olduğunu belirten Avukat Hayriye Buse Bergamalı, Anayasanın 34 maddesi olan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkını hatırlatarak “Maddede herkesin bu hakka sahip olduğu güvence altına alınmıştır” dedi.

Gözaltılara tepki gösteren CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca da mültecilerin derhal serbest bırakılmasını istedi.

Denizli Ekmek ve Gül Grubu da “İstanbul Sözleşmesi hepimizin, mülteciler hariç değil” açıklaması yaptı.

AVUKAT BERGAMALI: İDARE YETKİSİNİ AŞIYOR

Av. Bergamalı sınır dışı kararının iptali için 7 gün içinde dava açılması gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Anayasa Madde 34 toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı ile herkesin bu hakka sahip olduğu güvence altına alınmıştır. 6458’de de toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılmasının yasak olduğuna dair düzenleme yok. Kamu düzeni kavramı çok geniş yorumlanıp idarenin inisiyatifine bırakılıyor yabancıların durumu. İdare de bu konuda yetkisini aşar şekilde işlem yapıyor.”

CHP’Lİ KARACA: UYDURMA BAHANELERLE SUÇ ÜRETMENİN FAYDASI YOK

Mültecilerin gözaltına alındığı gece sosyal medya hesabından tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca da “Korkuyorlar, korkacaklar, korksunlar... Dayanışma yaşatır, yaşatacak. Uydurma bahanelerle suç üretmeye çalışmanın faydası yok. Gözaltılar derhal serbest bırakılmalı” ifadelerini kullandı.

DENİZLİ EKMEK VE GÜL: HUKUKA DA İNSAN HAKLARINA DA AYKIRI

Denizli Ekmek ve Gül Grubu Sözcüsü Seher Zeytun Doğan da olayı yakından takip ettiklerini belirterek “İktidarın kadın düşmanlığı, mülteci düşmanlığı ile insan hakları düşmanlığı ile yarışıyor. İstanbul Sözleşmesi’nden de mülteci kardeşlerimizden de vazgeçmiyoruz. İstanbul Sözleşmesi hepimizin, mülteciler hariç değil! Sınır dışı kararı hukuka da insan haklarına da aykırıdır. Birçok mülteci idam tehlikesinden kaçarak ülkesini terk ediyor. Mülteci kardeşlerimizin akibetinden Göç İdaresi ve sorumluluğu Göç İdarelerine atarak sıyrılmaya çalışan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği sorumludur” dedi.

Denizli’de İranlı mültecilerin serbest bırakılması için 6 Nisan (bu akşam) Candoğan Parkında basın açıklaması yapıldı. “İstanbul Sözleşmesi Hepimizin” vurgusu yapılan eylemde mültecilerin serbest bırakılması istendi.

Fotoğraf: Evrensel

İlgili haberler
Mültecilerin İstanbul Sözleşmesi'ni savunması suç...

Denizli'de İranlı 4 mülteci “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” eylemine katıldıkları gerekçesi...

İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz çünkü...

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Kararı ile feshedildiği açıklanan İstanbul Sözleşmesi nedir? Kadın...