İzmir Agrobay Seracılık’ta direnen işçiler gözaltına alındı
Sendikal hakları için mücadele eden Agrobay işçileri direnişlerinin 17. gününde polis müdahalesi sonucu gözaltına alındı.

İzmir’de Agrobay Seracılık’ta Tarım Sen’de sendikalaştıkları için işten çıkarılan işçilere direnişin 17. gününde yolu trafiğe kapattığı gerekçesiyle polis müdahale etti.

Agrobay’da işten atılan 39 işçi, bugün öğlenden sonra fabrika giriş kapısının önünde oturma eylemi başlattı. Sendikaya üye oldukları için haksız hukuksuz yere işten çıkartıldıklarını söyleyen işçiler, “Tazminatlarımız dahil hiçbir hakkımız verilmedi. Bizi günde 12-18 saat arası kölece çalıştıdıkları gibi birde yüz kızartıcı suç işlediğimiz gerekçesiyle işten çıkardılar. Günlerdir kapının önünde bekliyoruz. Konuşacak muhatap arıyoruz” dedi.

‘MUHATAP BULAMIYORUZ’

Agrobay işverenleri ve temsilcilerinin kapı-duvar olduğunu belirten işçiler, görüşmek istediklerini söyledi. Haklarını istediklerini vurgulayan işçiler, “Hakkımızı verin hemen buradan gidelim” diye seslendi.

Jandarma, kapı önünde direnen işçilere “Kapının önünü boşaltmazsanız sizi göz altına alacağız” anonsuna, kadın işçiler, “Gücünüz bize yetiyor, Agrobay patronlarına ses çıkarmıyorsunuz. Siz kimin yanındasınız? Patronların mı? Hakkımızı alıncaya kadar bir yere gitmeyeceğiz” diye cevap verdi.

İŞÇİLER GÖZALTINA ALINDI

İşçilerin direnmeye devam etmesi üzerine jandarma ve Çevik Kuvvet, takviye jandarma güçlerinin gelmesiyle gözaltı işleme başladı.

İşçiler ve onlarla dayanışmaya giden Emek Partisi Dikili ilçe Örgütü, Bergama Eğitim Sen temsilcisi ve üyeleri “Agrobay işçisi yalnız değildir”, “Agrobay işin hakkını ver”, “Direne direne kazanacağız”, “Birleşe birleşe kazanacağız” ve “İş, Ekmek, özgürlük”, “İş ekmek yoksa barışta yok” sloganlarını atarak işçilere destek verdi.

SENDİKA YÖNETİCİLERİ GÖZALTINDA

Jandarma ve polis Tarım Sen Genel Başkanı Umut Kocagöz, Maden Sen Genel Başkanı Gökay Çakır, Maden Sen Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, Tarım Orman Sen Yönetim Kurulu Üyesi Ünal Taymak ve kadın işçiler Beyhan Karabulut, Filiz Çetinkaya, Ayten Yavuz, Gülfer Koçoğlu, Gül Fatma Yıldırım, Ayşe Çimen, Şirin Yıldırım yerlerde sürükleyerek gözaltına aldı.

Gözaltı işlemi yapılırken bayılan kadın işçilerin çocukları, torunları annelerinin, gözaltına alınması ağlayarak, slogan atarak protesto etti.

AGROBAY DOKTORU MÜDAHALE ETMEDİ

Öte yandan Agrobay doktoru bayılan işçilere ilk müdahaleyi yapmadı. 112 Acil Servis ambulansı 20 dakika sonra gelerek bayılan kadın işçilere müdahale etti.

Fotoğraflar: Evrensel


İlgili haberler
12 Eylül, Mamak Cezaevi ve bir ülkenin belleği: Bi...

Kitap her ne kadar Mamak Cezaevi ve 12 Eylül anlatımı gibi görünse de tanıklık edilen koca bir krono...

Kreş gerçekleri-1 | Çocuk bakımı yine kadınlara ka...

Bugün özel kreş ücretleri asgari ücrete yaklaşırken devlet ve belediye kreşleri yetersiz. Kadınlar ç...

İran'da başörtüsünü protesto eden kadına kırbaç ce...

Tahran İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu toplantısında protesto amacıyla başörtüsünü sahneye...